fb pixel Budujeme firmu s přesahem, kožené batohy se Čechům líbí, říká zakladatel Bagindu – G.cz
Vyhledávání

Budujeme firmu s přesahem, kožené batohy se Čechům líbí, říká zakladatel Bagindu

“Bagind - Indové mu dali život, Češi vdechli duši.” V dnešní době plné předsudků a ukvapených závěrů je tohle firemní motto celkem odvážné. Lidé v Bagindu jsou na něj ovšem patřičně hrdí. A mají být proč. Česká značka Bagind se zabývá ručně vyráběnými batohy z kozí kůže a dává tím práci řadě šikovných obyvatel indického města Jaisalmer. Navíc se k historii značky pojí zajímavý příběh. O začátcích značky a plánech do budoucna jsme se bavili se zakladatelem, Lukášem Matějčkem.

Barbara Lorenzová 13.3.2019, 11:08

Jak se zrodila myšlenka Bagindu, který dnes prodává desítky kožených batohů a kabelek měsíčně?

Z potřeby svobody. Nejdůležitější byl fakt, že prostě můžu. Že si v únoru řeknu, že dalšího půlroku budu cestovat a nebudu se nikomu muset zpovídat a ptát se na svolení. Realita byla taková, že mě má práce v roce 2016 přestávala bavit a chtěl jsem právě tu výše zmiňovanou svobodu, chtěl jsem budovat a zároveň pomáhat. Chtěl jsem i obdiv za vykonanou práci.

Jak vás ale napadlo, že vy budete výrobky navrhovat a v Indii se budou vyrábět?

V roce 2015 jsem strávil půl roku v Nepálu a Indii. V pouštním městě Jaisalmer jsem objevil krámek s koženými výrobky a Inda Dennise sedícího v tureckém sedě s nožem v jedné a s opracovanou kůží v druhé ruce. Vybral jsem si batoh visící na zdi a chtěl si ho koupit. Nebyl však na prodej. Dennis mi ovšem do večera ušil batoh přímo pro mě. Pak mi dal vizitku a já ji loni na jaře po roce a půl vyhrabal a napsal mu mail. Upřímně jsem vůbec nečekal, že si ten mail někdo přečte. A ono se stalo. Za poslední úspory na cesty jsem nakoupil deset batohů, od každého druhu jeden. A bylo to. Měsíc na to jsem na svůj plán našel investora a ve třech jsme založili firmu Bagind company s.r.o.

Na vašich stránkách máte uvedeno, že v Indii s Bagindem pomáháte. Můžete to rozvést?

Moc rád. Jednoduše jsme chtěli takříkajíc uzavřít kruh. Indie nám mnohé dává. Umožnila nám a stále umožňuje navrhovat a vytvářet vlastní produkty. Můžeme budovat firmu. Proto jsme jí to chtěli vrátit. Chtěli jsme firmu, která má přesah. Ano, dáváme práci lidem tam, kde je to opravdu potřeba, ale chtěli jsme i něco víc. Takže jsme hledali nadaci, školu, prostě organizaci, která činí v Indii dobro.

Našli jste ji?

Ano, našli jsme ji u nás doma. Nadaci MOST ProTibet dáváme část našeho ročního výdělku a ta za tyto finance nakoupí dětem v indických horách školní pomůcky. Jedná se o tibetské děti, které kvůli režimu musely uprhnout a ve vesnici Tibetan Homes Foundation našly svůj nový domov. Vesnici založil Jeho Svátost Dalajláma a dnes v ní žije přes 2500 dětí. Jsme fakt rádi, že i díky nám a našim zákazníkům mají ty děti šanci na lepší život.

To zní pěkně. Čemu se Bagind věnuje teď?

Ve spolupráci s Dennisem a jeho rodinnou výrobou vytváříme batohy a tašky. Teď jsme navrhli i dámskou kabelku, která se u nás stala hitem loňského podzimu a Vánoc. Máme i ledvinku, peněženku a obaly na MacBook. Lidem se naše produkty líbí. K tomu ještě ta nadace. No a taky provozujeme naši první prodejnu, kterou najdete v ulici Krakovská kousek od Václavského náměstí.

Nějaké plány do blízké budoucnosti?

Letos bychom rádi zabředli více do světa kabelek a peněženek a vymysleli tak další typy. Doufejme, že se dostane i na nějaký ten nový batoh. V nadcházejících týdnech nás taky čeká návštěva Dennise v Indii a koketujeme i s myšlenkou vyrazit s našim nápadem na zahraniční trh. Uvidíme, co vše se podaří a co dalšího nám vstoupí to cesty.

Podobné články

Doporučujeme

Další články