fb pixel Den "D" televizního vysílání je tady: Televize přechází na DVB-T2, dnes minutu před půlnocí – G.cz
Vyhledávání

Den "D" televizního vysílání je tady: Televize přechází na DVB-T2, dnes minutu před půlnocí

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Dnešek by se dal s nadsázkou nazvat jako revoluční den v oblasti televizního vysílání. Právě dnes, minutu před půlnocí televize přechází na nový standard televizního vysílání tzv. DVB-T2. Co to v praxi znamená? Koho všeho se tento proces týká? Co televizním divákům tato změna přinese? Přinášíme vám stručné osvětlení této chystané změny.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi Aktualizováno 24.10.2019, 10:02

Největší revoluce od přechodu na digitální vysílání

DVB-T2 je novým standardem pozemního vysílání a od přechodu z analogového na digitální vysílání se jedná o největší změnu v přijímání televizního signálu. Důvodem, proč dochází k přesunu na nový signál je rozhodnutí vlády, která tak učinila na základě mezinárodních dohod. S nástupem masivního využívání mobilního internetu se tak pro tyto účely uvolní místo, do té doby využíváno pro televizní vysílání. Tato změna postihne pouze diváky, kteří přijímají televizní signál z klasických pokojových či venkovních antén. Kdo sleduje televizní kanály přes satelit, kabelovou televizi či internetové vysílání, nemusí nic řešit.

Tři největší televize u nás – Česká televize, Prima a Nova – již spolu s ministerstvem průmyslu a obchodu spustili již před časem informační kampaň, která měla a má diváky na přechod na nový standard vysílání připravit. Jednotlivé televize tak chtějí zabránit chaosu a hlavně zbytečné panice mezi veřejností. Nejedná se totiž o žádné drama. V případě, že vlastníte televizor či set top box, který přijímá DVB-T2 vysílání, postačí vám pouze přeladit kanály ze stávajícího formátu na ten nový. Pokud ale vaše zařízení není vybaveno technologií na příjem nového formátu, existují v zásadě dva způsoby, jak tento problém řešit a jsou stejné jako při přechodu z analogového na digitální vysílání. Buď si zakoupíte novou televizi nebo problém vyřešíte levněji nákupem nového set top boxu (s označením DVB-T2/HEVC) schopného nový vysílací standard přijímat. Pokud si nejste jisti, zda vámi vybrané zařízení přijímá DVB-T2, navštivte stránky Českých radiokomunikací a také na webu veřejnoprávní České televize.

Vyšší kvalita i více zábavy

Jestli stále ještě nemáte přeladěno na DVB-T2, je právě ten nejvyšší čas tak učinit. Právě dnes, minutu před půlnocí, totiž dojde k postupnému vypínaní stávající sítě DVB-T u nás. Ale pozor, například televize Nova se tato změna týká až od ledna 2020. Primárně se tedy teď jedná o programy veřejnoprávní České televize. Kompletní přechod by pak měl být ukončen v polovině příštího roku. Pokud tedy nebudete reflektovat na aktuální stav, tj. přechod na DVB-T2, může se vám stát, že místo svých oblíbených pořadů budete koukat jen na černou obrazovku. Ale žádná panika není na místě. Nova, Prima i Česká televize již nějakou dobu i v tomto formátu vysílají, takže obavy, že byste předčasným přechodem na DVB-T2 přišli o jakýkoliv z jejich televizních kanálů, jsou absolutně liché.

Vypadá to sice jako otrava, ale s vysíláním DVB-T2 se pojí velká řada naprosto inovativních novinek. Kromě zvýšené kvality, kdy bude nově vysíláno ve vysokém rozlišení HD a s vylepšeným prostorovým zvukem, pak dojde například k revoluci v regionálním vysílání – nově si divák bude moct vybrat vysílání z jakéhokoliv jiného regionu, takže například lidé z Liberce budou moct sledovat vysílání určené pro jižní Moravu. Dále pak DVB-T2 rozšiřuje využití tzv. červeného tlačítka, které funguje pro zapnutí tzv. hybridního vysílání, jenž umožňuje přístup do archívů televize či k internetovým aplikacím. To zní skvěle, ne?

A tady si přečtěte o "novém filmu" s oživeným Jamesem Deanem.

Podobné články

Doporučujeme

Další články