fb pixel
Vyhledávání

Bude obnovena zašlá sláva prvorepublikových Barrandovských teras? Bagry už začaly upravovat terén

Kdysi nejznámější a nejnavštěvovanější vyhlídka na Vltavu se konečně dočká rekonstrukce! Podle snových plánů architektů bude oprava i výstavba nových budov Barrandovských teras hotová během tří let. Název zůstane stejný, a tak se Nové Barrandovské terasy budou moci pyšnit dvěma restauracemi. Jedna bude ryze tradiční vzpomínkou na nejslavnější léta Barrandovských teras a druhá bude mít blíže k modernímu bistru. Navíc zde má vzniknout také hotel s více než až sto apartmány a podzemním parkovištěm. Vskutku velkolepý developerský projekt!

Eva Jeřábková 26.4.2017, 06:30

Kdysi tradiční místo setkání pražské smetánky tak začíná pomalu vstávat z popela. Už nyní najely do terénu bagry a v následujících měsících přijde na řadu i rekonstrukce bývalé restaurace. Tu chce investor rozdělit na dvě části.

Tradice ve spojení s moderním bistrem

První bude odrazem dob minulých konkrétně 30. let 20. století a návštěvníci si v ní budou moci pochutnat na vybraných francouzských a rakouských pochoutkách tehdejší doby. „Za první republiky se podávali například raci, humři, šneci. Nevím, jestli i teď budeme servírovat humry, ale budeme se chtít držet gastronomie té doby,“ říká Robert Chejn, který by se měl stát provozovatelem obou restaurací. Chtěl by se hlavně držet výrazných a typických prvků té doby jako bylo honosné zdobení, výrazné prvky a například velké květiny.

Druhá bude v moderním stylu rychlého občerstvení pro širší masy a neměla by být příliš luxusní. „Bude prostě pro širší veřejnost,“ dodal Chejn.

Hlavní bude apartmánový hotel

Za restaurací zase vznikne podzemní parkoviště. A pro investory nejdůležitější části bude apartmánový hotel. Ten by měl celou stavbu do budoucna reinvestovat. Budou jej tvořit dvě budovy, jedna se bude kopírovat původní půdorys teras a druhá se bude tyčit na samé špici výhledu z teras. Smutnou zprávou je, dříve oblíbený, ale nyní nevyužívaný a zarostlý bazén zůstane i nadále ve stejném stavu.

Bazén a pozemky pod ním nejsou v majetku akciové společnosti Barrandovské terasy, proto nejsou zahrnuty do investičních plánů rekonstrukcí,“ vysvětlil Ondřej Kukral, architekt celého projektu. Investoři si už dříve vytyčili, že se náklady rekonstrukce nevyšplhají nad půl miliardy korun. „A levnější to nebude,“ dodal.

Smutná historie a útočiště bezdomovců

Nápad na úchvatnou restauraci s vyhlídkou pochází už z roku 1924, když inženýr Václav M. Havel, otec bývalého prezidenta, navštívil Spojené státy a v San Francisku ho zcela uchvátila restaurace s vyhlídkou zvaná „Cliff House“. V tu chvíli věděl, že Praha musí mít také takovou! Pověřil projektanta Maxe Urbana, aby vybudoval místo, ve kterém se bude scházet nejvlivnější pražská smetánka, nejváženější umělci i disidenti. Ovšem o místo se později nikdo nestaral, to postupně uvadalo, až skončilo zcela zdemolované v rukou vandalů a bezdomovců.

Po roce 1948 byly terasy převedeny na stát. Po sametové revoluci získal stavbu zpět v restituci prezident Václav Havel a jeho bratr Ivan. Ti své podíly převedli na své manželky a následně prezidentova manželka Dagmar v únoru 2003 celou stavbu prodala Michalisi Dzikosovi, který je většinovým majitelem Barrandovských teras, a.s.

Důvodem neustálých dokladů rekonstrukce bylo, že prvorepublikový klenot se stal roku 1988 kulturní památkou a o pět let později dokonce památkovou zónou. „Není jednoduché získat stavební povolení, domluvit se s památkáři, zahájit stavbu,“ řekl k tomu Kukral.

Nový obsah odpovídající současné době

Nyní však omšelým Barrandovským terasám svitla naděje. Vlastník, společnost Barrandovské terasy, a. s., získal po dlouhém boji stavební povolení a rekonstrukce tak konečně mohla začít!

„Naším cílem je vrátit terasy do jejich nejlepších dob. Samozřejmě, že interiér nebude stejný, protože doba se posunula. Dřív se sedělo na kovových stoličkách, to už by dnes neprošlo,“ řekl pověřený architekt Ondřej Kukral. Změnila se také atmosféra. Není již dnes možné obsloužit 3000 lidí, zmenšila se venkovní kapacita. „Lidé seděli venku na terasách, zespoda chodili a obsluhovali je číšníci. Dnes je všechno jinak kvůli hluku z radiály, Barrandovského mostu i tramvají,“ říká Kukral. Venkovní posezení sice architekt v plánu má, ovšem bude mnohem více skromné než dříve.

Havel údajně o terasách prohlásil, že jako výletní a restaurační centrum pro nižší a střední vrstvy jsou dnes již neobnovitelné. „Přesto se domnívám, že lze na tradici Barrandovských teras navázat a dát jí nový obsah, odpovídající současné době. Především je třeba zachránit stávající budovu architekta Maxe Urbana. Umím si však představit například rezidenční ubytování typu bungalovů,“ řekl údajně Havel. Tak uvidíme, jak nakonec celý projekt dopadne.

Podobné články

Doporučujeme

Další články