Brutální násilník z internátu: Spartakiádní vrah dostal za 3 vraždy pouhých 10 let, před provazem ho zachránil věk

Obrázek uživatele vaclav.roman
06.12.2018, 15:07

Na jaře roku 1985 se v ulicích Prahy objevil kriminální živel, jaký neměl obdoby. Začalo to krádežemi, pak přišly na řadu sexuálně motivované útoky a nakonec série napadení vyústila v brutální vraždy. Praha žila přípravami spartakiády, mělo se do ní sjet velké množství mladých cvičenek. Právě mladé ženy si útočník, který dostal přezdívku Spartakiádní vrah, vybíral za své oběti. Vraždící bestii bylo tehdy pouhých 16 let.

Hodně komplikovaný mladík

Spartakiádní vrah se narodil jako Jiří Straka 14. dubna 1969 v Praze, má dva sourozence, kteří nikdy neměli problémy se zákonem. Pochází z naprosto normální rodiny, nikdo ho netýral, ani nemusel krást, aby se najedl. Straka je mimořádně inteligentní, ve škole však nebyl dostatečně motivovaný. Stával se neklidným a potřeboval se nějak vybít.

Kvůli jeho nezvládatelnému chování musel navštěvovat psychiatra, který u něj objevil i další poruchy. Měl nesprávně vyvinuté sebevědomí a empatické chování. To vše mělo později souviset s jeho zločiny. Straka neměl žádné cíle, často chodil za školu a brzo začal mít problémy i v běžném životě. Nectil žádné autority, začal krást a později sklouzl i k násilí.

První krev

K prvnímu sexuálně motivovanému napadení se uchýlil 17. února 1985 v nočních hodinách. Vyhlédl si o čtyři roky starší ženu, kterou oslovil, svěřil se jí, že je středoškolák a záhy se dožadoval pohlavního styku. Žena jej odmítla, čímž jej rozdráždila ještě víc. Nakonec si chtěl styk vynutit násilím. Svalil ženu na zem a zápasil s ní. Žena seznala, že se neubrání a navrhla násilníkovi, aby šli na lepší místo. S tím Straka, který si myslel, že její odpor zlomil, souhlasil. Cestou však začala mladá žena křičet o pomoc a Straka se zalekl. Nakonec se spokojil s lupem ve formě peněz.

V březnu pak udeřil Straka znovu. A to hned dvakrát. Postupně napadl dvě mladé dívky, tentokrát byla motivem loupež. První dívku udeřil do hlavy dlažební kostkou. U druhé měl tak trochu smůlu, protože napadená ovládala judo.

Během těchto prvních útoků načerpal Straka mnoho zkušeností a 8. dubna 1985 poprvé vraždil! Jeho obětí se stala matka od dvou dětí, které bylo 23 let. Pronásledoval ji, když šla zalesněnou roklí za svým přítelem. Když nebyl nikdo v dohledu, tak ji zezadu napadl, přiškrtil a odtáhl stranou, kde ji svlékl a znásilnil. Aby nekřičela, cpal jí Straka do úst vše možné. Pitva ukázala, že se nebohá žena zadusila poté, co vdechla hlínu.

Neukojitelná chuť vraždit

Následovala zhruba měsíční odmlka, chuť zabíjet se jako neukojitelná znovu ukázala na začátku května. Když si vybral oběť, neviděl jí do tváře. V momentě napadení pochopil, že je žena už příliš stará, aby uspokojila jeho choutky. Bylo jí 54 let. Ale bylo už pozdě, musel se jí zbavit, aby jej nevyzradila. Škrtil ji a následně ji okradl. Žena samotný útok přežila, nakonec však zemřela na trauma, které jí Straka způsobil.

Téhož dne vyrazil Straka do ulic znovu. Jeho další obětí byla třicetiletá lékařka, kterou ubil do bezvědomí podpatkem její vlastní boty, pak ji znásilnil a nakonec uškrtil její podprsenkou.

Chystá se spartakiáda

V Praze se v té době chystala spartakiáda a byl velký tlak na to, aby byl případ vyřešen co nejrychleji. Na vyšetřování bylo nasazeno na 200 kriminalistů. Byla tu obava o životy mladých cvičenek, které se mohly stát snadnou obětí vraha, pokud by nebyl včas za mřížemi.

Vyšetřovatelé ale moc indicií, které by mohly vést k dopadení vraha, neměli. A tak Straka pokračoval ve své vražedné sérii. V časných ranních hodinách si v tramvaji vyhlédl teprve osmnáctiletou dívku. Vystoupil spolu s ní a dívka se jej měla sama zeptat na další cestu. Nabídl se, že ji doprovodí, kousek před jejím bytem ji však napadl a dožadoval se pohlavního styku. Dívce se nakonec podařilo utéct.

K poslední vraždě došlo 16. května v Dejvicích. Tentokrát si Straka mord lépe naplánoval. Jeho obětí se stala třicetiletá žena, které uvázal kolem krku provaz s uzly. Škrtil ji a znásilňoval, až ji zamordoval.

Smyčka se však nestahovala pouze kolem krku jeho obětí, nýbrž i kolem samotného vraha. Na místech činů se podařilo zajistit biologické stopy pachatele. Také tu byly kovové částečky, které ukazovaly, že jde o člověka, který se pohybuje v průmyslové výrobě. Straka navštěvoval hornické učiliště ve Stochově kousek od Kladna. Přes týden byl na internátě, o víkendech, kdy páchal trestné činy, v Praze.

Dopadení a odsouzení

Cenné svědectví přinesla vyšetřovatelům ona osmnáctiletá dívka, kterou si Straka vyhlédl v tramvaji a která z vrahových spárů unikla. Svědectví a všechny stopy dovedly vyšetřovatele až ke Strakovi, kterým se nejprve zdálo přinejmenším podivné, že by za takové trestné činy mohl být odpovědný tak mladý kluk. Když však byly v jeho skříňce objeveny věci několika obětí, nebylo pochyb. Straka se pak sám, několik hodin po zatčení, ke všemu přiznal.

Byl usvědčen ze tří vražd, pěti znásilnění, dvou pokusů o vraždu a několika krádeží. Za své zločiny dostal 10 let. Takto nízkého trestu se dočkal kvůli věku. Kdyby byl o dva roky starší, dostal by provaz.

Trest byl navíc zkrácen v roce 1994 prezidentskou amnestií. Poté musel nastoupit ústavní sexuální léčbu v Opavě, z které byl propuštěn o Vánocích roku 2004. 19 let ve věznicích a léčebnách nepřežil bez úhony, spoluvězni mu měli rozkopat genitálie. Z rozhodnutí soudu byl také vykastrován. Po propuštění se rozhodl změnit identitu a odstěhovat se do Moravskoslezského kraje. Tam žije jako Novák a má i manželku. Seznámili se v léčebně...

A zde příběh sadisty a nekrofila Václava Mrázka, který byl dopaden dílem náhody. Jeho choutkám neunikly ani děti.


Komentáře

Doporučeno pro vás