fb pixel Bruce Springsteen: Rockový dobrák od kosti, který nenávidí Donalda Trumpa – G.cz
Vyhledávání

Bruce Springsteen: Rockový dobrák od kosti, který nenávidí Donalda Trumpa

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Bruce Springsteen patří jednoznačně k největším umělcům všech dob. Za svou kariéru prodal přes 200 milionů desek, získal Oscara za píseň k filmu Philadelphia s Tomem Hanksem a navíc je držitelem 20 cen Grammy. Do toho všeho si navíc dlouhodobě myslí, že Donald Trump je debil, což se od něj jako od zapřísáhlého demokrata samozřejmě očekává.

Martin Miko
Martin Miko 23.9.2020, 14:28

Bruce Springsteen - legenda s dobrým srdcem

Multitalentovaný zpěvák a kytarista Bruce Springsteen je tu s námi už 71 let a jeho bohatá kariéra sahá až do doby, kdy mu bylo sedm. Tehdy malý Bruce poprvé uviděl v televizní show Eda Sullivana zpívat Elvise Presleyho a Franka Sinatru, což ho zaujalo natolik, že se rozhodl začít zajímat o hudbu. Když mu bylo 13 let rozhodl se od poslechu The Beatles přesunout k hraní na elektrickou kytaru, a tak si ji pořídil z druhé ruky za 18 dolarů a začal se učit od newjerseyských kytaristů. Netrvalo to ani tři roky a mladý Bruce už si přivydělával jako muzikant v kavárnách v New Yorku. Tehdy navíc založil svou první kapelu, kterou pojmenoval Rogues, od které následně přešel do Castiles. Muzice se už věnoval na plný úvazek, ale odmaturovat zvládl, a dokonce pak navštěvoval i dvouletou vysokou školu Ocean Country College.

V roce 1973 mu vyšla debutová deska, které se sice prodalo jen 25 tisíc kusů, ale kritiky byla velmi pozitivně hodnocena. Totéž se dělo i v rámci druhého alba. A pak přišlo Born to Run. Deska z roku 1975, která Springsteenovi navždy změnila kariéru. „Mělo by znít, jako když Roy Orbison zpívá Boba Dylana a celé to produkuje Phil Spector!“ popisoval tehdy mladý Bruce svou vizi o vydané desce, která ho vystřelila až na třetí místo v americkém žebříčku hitparád. Spingsteenova zásadní tvorba vznikala v době války ve Vietnamu, na kterou se nebál veřejně reagovat. Například v písni Born in the U.S.A. ze stejnojmenné desky upozorňoval na problémy válečných veteránů, kterým vláda nezajistila důstojný život v případě zranění nebo psychických problémů. I proto pro ně začal pořádat charitativní koncerty.

Springsteen se stal solidárním v mnoha oblastech. Například, když se v roce 1985 zúčastnil natáčení charitativního singlu pro Afriku s názvem We Are The World, kde se objevila v podstatě každá světová celebrita, včetně Michaela Jacksona, Quincyho Jonese, Tiny Turner, Boba Dylana, Raye Charlese nebo Stevieho Wondera. Singl o nákladu 800 tisíc kusů byl za 3 dny vyprodán a nepřekvapivě se dostal na první místa hitparád po celém světě. Cílem bylo podpořit africké země z pásu Sahelu, které byly ohroženy hladomorem.

Nesmíme zapomínat například i na jeho píseň Streets of Philadelphia, která byla použita i ve stejnojmenném filmu, ve kterém si zahrál Tom Hanks právníka, který je infikovaný virem HIV a bojuje za svá práva. Tuto píseň prý Springsteen napsal za pouhých 20 minut. Známý zpěvák si celý život zakládá na tom, že bojuje za lidská práva.

Po roce 2001 se stal ostrým kritikem války v Iráku, a proto se následně rozhodl aktivně politicky angažovat v Demokratické straně. Pomáhal například na kampani pro demokratického prezidentského kandidáta Johna Kerryho v roce 2004. To, jak všichni víme, příliš nepomohlo, protože se prezidentem stal Bush mladší. Nicméně v roce 2008 pomáhal v kampani pro Baracka Obamu, a tentokrát to vyšlo. Při posledních prezidentských volbách stál za Hillary Clintonovou a o Donaldu Trumpovi tvrdil, že je debil s tragickou volební kampaní. Tehdy o něm navíc prohlásil, že nabízí jednoduché odpovědi na poměrně složité problémy, ale bohužel valná část Američanů na to slyší. Tehdy byl přesvědčen o tom, že se Trump prezidentem stát nemůže, ale nakonec se opět spletl.

Bruce Springsteen koncertuje po světě dodnes a všeobecně se o něm ví, že jeho koncerty jsou neobvykle dlouhé. V Česku jsme měli možnost ho naposledy vidět v roce 2012, když před 24 tisíci diváky hrál skoro 3 a půl hodiny.

Podobné články

Doporučujeme

Další články