Brněnská Kometa slaví hokejový titul, chlubí se přitom ale cizími úspěchy

Obrázek uživatele Jan Palička
20.04.2017, 15:17

Hráči a fanoušci hokejového týmu Kometa Brno prožívají euforii z vítězství poháru české hokejové extraligy. Mnoho z příznivců Komety zároveň dodává, že jde už o dvanáctý titul v historii klubu. To ale není pravda. V Brně se v minulosti hokeji skutečně dařilo, nicméně se současnou Kometou nemá historický klub nic společného, snad jen to Brno.

Fanoušci brněnského hokeje mají důvod k oslavám. Místní hokejový klub Kometa Brno zvítězil nad libereckými Bílými tygry ve finále extraligy a stal se tak ligovým mistrem. Radost je u mnohých umocněna tím, že by se mělo jednat už o dvanáctý ligový pohár, na který si Kometa počkala dlouhých 51 let. To ale bohužel není pravda.

Pravdou je, že Brno bylo před více než padesáti lety pomyslnou československou hokejovou velmocí a v sezónách 1954-1965 vyhráli tehdejší hokejovou ligu hráči Brna jedenátkrát se dvanácti sezón. Tehdejší hokejový manšaft měl ale s dnešní Kometou společné jen to, že oba týmy hrály v Brně.

Původní hokejový klub z moravské metropole jménem Rudá hvězda Brno hrál počátkem 50. let minulého století jako tým armádní krajský přebor. Do nejvyšší hokejové soutěže se dostala brněnská Rudá hvězda v roce 1953, kdy byla rozhodnutím ministra národní bezpečnosti Karola Bacíka posílena o hráče tehdejších klubů Sokol Zbrojovka Brno a Sokol GZ Královo pole. K těm přibyli hráči z Plzně, Kladna, Českých Budějovic a Ostravy, kteří společně utvořili na dlouho dobu neporazitelný tým.

Po odchodu legendárních hráčů brněnského kádru do sportovního důchodu se nicméně klubu přestávalo dařit, což v průběhu let vedlo k prodeji klubové licence do Vyškova. Dále pak putovala zpět do Brna týmu HC Technika Brno a odtud do Blanska. Do Brna se licence po určitých peripetiích vrátila, nicméně není to Kometa, kdo je přímým pokračovatelem původní Rudé hvězdy, ale druholigová Technika Brno hrající v Rosicích. Licence, kterou drží vítězná Kometa, naproti tomu patří původnímu týmu VS Tábor, od kterého ji koupil tým ze Znojma.

Kometa Brno, která do extraligy postoupila teprve před sedmi lety, předvedla tuto sezónu perfektní výkon, který jí oprávněně zajistil titul šampióna. Titul by měl nicméně být oslavován jako historicky první extraligová výhra nového týmu, a ne jako dvanáctý titul týmu, který kdysi hrál ve stejném městě. Přivlastňovat si cizí úspěchy a chlubit se cizím peřím totiž rozhodně není nic, co by sportovcům, kteří ctí pravidla fair play, slušelo.


Komentáře

Doporučeno pro vás