fb pixel Pojďte s námi do pekla! 8+1 pohledů do míst, kde se hromadně trpí – G.cz
Vyhledávání

Pojďte s námi do pekla! 8+1 pohledů do míst, kde se hromadně trpí

Prohlédněte si tyto obrazy pekla, abyste viděli, co vás čeká!

Petr Bílek
Petr Bílek 17.3.2016, 16:48

Peklo je v řadě náboženství a mytologií místem utrpení a trestu mimo život (po smrti nebo mezi vtěleními). Je to místo, kam se dostávají ti špatní. Peklo se často pojímá jako skutečné místo, třebaže vchod bývá skrytý či umístěný na ne úplně dostupném místě. Problém je v tom, že z pekla se ještě nikdo nevrátil, takže o něm toho s jistotou moc nevíme. Musíme se tak spolehnout na inspiraci umělců, kteří nám peklo barvitě namalovali. Pokud tedy v pekle nežijeme už nyní, což je docela pravděpodobná možnost.

1. Zdzisław Beksiński (1929-2005)

Polský malíř s velmi pohnutým osudem. Před 11 lety jej zavraždil 17 bodnými ranami syn jeho nájemníka.

2. Hieronymus Bosch (kolem 1450-1516)

Jméno malíře se vyslovuje [bos]. Jak vidíte, v pekle je spousta lidí a hodně se toho tam děje. Letos máte jedinečnou příležitost si spoustu Boschových obrazů prohlédnout na výstavě k výročí 500. let jeho úmrtí. Výstava se koná v Madridu, v muzeul El Prado od 31. května do 11. září 2016.

3. Sandro Boticelli (kolem 1443-1510)

Mapa Pekla, kterou Boticelli namaloval jako ilustraci k Dantově Božské komedii. Povšimněte si charakteristického trychtýřového tvaru pekla. Každý kruh je určený pro pachatele určitého druhu hříchů. V interaktivní podobě si nálevkovité peklo můžete prohlédnout ZDE.

4. Bratři Jake a Dinos Chapmanovi (*1966, *1962)

Ostří britští umělci, jejichž skvělá díla před zhruba dvěma, třemi lety děsila i návštěvníky pražské Galerie Rudolfinum. Z českých výtvarníků jim asi je nejblíže konceptuální demiurg Jan Poope. První z obrazů, Hell z roku 2000, složený z desetitisíců figurek, o čtyři roky později shořel, a tak jej bratři Champanovi v roce 2008 znovu vytvořili v podobě díla Fucking Hell (druhý obrázek).

5. William Bouguereau (1825-1905)

Vergilius (s listy na hlavě) doprovází Danta (autora Božské komedie) do Pekla. Tato scéna je z osmého okruhu pekla, vyhrazeného pro podvodníky a padělatele, a zobrazuje souboj dvou zatracených duší. Capocchia, kacíře a alchymistu, napadá a kouše do krku Gianni Schicchi, který se podvodným způsobem zmocnil dědictví.

.

6. Giovanni da Modena (Modena, 1379? –1455?)

Tuto skvělou fresku z roku 1410 můžete vidět v bazilice sv. Petronia v Bologni.

7. Wayne Barlowe (*1958)

Tento známý americký autor a ilustrátor sci-fi a fantasy v roce 1998 vydal knihu nazvanou Inferno. V ní se na celé řadě skvělých obrázků dozvíte o pekle první a poslední.

Wayne Barlowe: Výslech (ze souboru Peklo, 1998)

8. Neznámý autor

Toto není umění, toto je fotografie skutečného pekla. Jak říká filosof Jean-Paul Sarter, peklo jsou ti druzí. A namačkat jich během pracovní doby co nejvíc do jednoho prostoru, to je satanský nápad. Peklo opravdu totiž není zásvětní říše, kam se odebereme po smrti. Peklo je již zde, v pekle žijeme. Jak říká jeden z lodníků v Shakespearově Bouři: „Peklo je prázdné. Všichni ďáblové jsou zde.“ Peklo je stav mysli.

A zde jsou jasné důkazy, že menstruace je skutečné peklo pro všechny.

Podobné články

Doporučujeme

Další články