fb pixel
Vyhledávání

20 smysluplných možností, jak rozdělit Evropu: přestřihnem ji vejpůl!

Jako by dnes nebyla už tak dost rozdělená, přestože je oficiálně sjednocená.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 5.5.2018, 10:00

Na glóbu představujeme jen takový menší západní apendix Asie, přesto jsme nejrozkouskovanější ze všech kontinentů. Nejde jen o státní hranice, které se stejně co pár generací překreslují, ale také o různé pravdy, pověry a stereotypy v oblasti kultury, kulinářství, komunismu... Nejen ten kdysi rozdělil Evropu a ta hranice je patrná dodnes.

Stejně tak si všichni dobře uvědomujeme, že na severu jsou lidé obecně tišší a pracovití, kdežto na jihu líní a hluční. Jako by to tak mělo být odvždy a navždy.

Podobně zábavně můžeme Evropu rozdělit na vinnou a pivní a dokonce i vodkovou. Nebo podle další ‚známé pravdy‘, že na severu se jí pečivo s máslem, kdežto na jihu s olivovým olejem. Čím více po Evropě cestujeme, tím více tyhle úsměvné stereotypy poznáváme – a dochází nám, že jsou to z valné části jen předsudky, které jsou dnes už mnohdy tím méně pravdivé, čím více se o nich jako o pravdě mluví.

Bulharský umělec Janko Cvetkov posbíral ty nejčastější a vytvořil na jejich základě sérii dvaceti map, které tvoří ucelenou sbírku s názvem „Roztrhat Evropu – 20 způsobů, jak rozkrájet kontinent“.

Cvetkov se vytvářením nových podnětných hranic Evropy zabývá už řadu let. Za poslední čtyři roky vydal dvě knihy s názvem Atlas of Prejudices (Atlas předsudků), v nichž ‚přestříhal‘ jak starý kontinent, tak Nový svět, tedy současné Spojené státy.

Asi určitě vám přijdou vtipné, aspoň trochu. Jsou ale i poučné a podnětné, protože si díky nim člověk připomene mnohé, co kdysi věděl nebo tušil. A jsou provokativní, protože zaručeně vzbudí řadu konstatování typu „je to jasný jako facka, jednotná Evropa nemůže nikdy fungovat“.

Jenže co když záměr autora – aniž bychom mu chtěli něco podsouvat – byl úplně jiný: rozděluje nás tolik věcí, tolik maličkostí a mnohdy už po dlouhou dobu (aniž by nás to ovšem nějak zásadně frustrovalo či poškozovalo), že bychom se třeba v těch vážných a ‚velkých‘ věcech měli naopak snažit spojovat.

Tak už dost, a teď radši k něčemu povzbudivějšímu a zcela nepolitickému – 17 plus 6 důvodů, proč by Česko mělo být součástí Německa.

Podobné články

Doporučujeme

Další články