Bored to Death, 2. díl - 6 důvodů, proč dát šanci potápění v Čechách – G.cz
Vyhledávání

Bored to Death, 2. díl - 6 důvodů, proč dát šanci potápění v Čechách

Jsme sice zemí rybníků a kačáků, ale to neznamená, že si v našinci s ploutvemi a napuštěnou lahví nemůžeme užít. 

Veronika Doleželová
Veronika Doleželová 1.9.2014, 21:00

Potápění v Čechách má opravdu své plusy. Jezdit v jednom kuse do zahraničí každý nezvládá - české lomy navíc v temné vodě skrývají mnohá překvapení. A také to chce, co si budeme povídat, mít trochu koule. Vlastníte i vy jeden pár? Viktor Vrboský  - Borek Fotograf: Viktor Vrbovský. Lokalita: Borek. Zdroj: www.divecrew.cz Jedno je potopit se například v krásném Rudém moři - voda teplá, průzračná jako sklo, pestrá přehlídka slanovodního života, perfektní viditelnost. Zážitek z českých lomů je úplným protikladem. Noříte se do temnoty. Viditelnost se v nejlepším případě může pohybovat kolem patnácti, deseti metrů. Je to výprava do neznáma. Takováto temná realita dokáže potápěče nezvyklé podobných podmínek (lehce řečeno) vyvést z míry. České vody nejsou ale jen temné mrtvé louže. Není totiž lom jako lom. Proč si v Čechách smočit neoprén vám rovnou uvádím v doprovodu nejkrásnějších populárních lokalit. Sbalte výbavu, nafoukněte lahve!  

1. Leštinka

lestinka-25 kosatkawilly.cz Leštinka je jednou z nejpopulárnějších potápěčských destinací a je pro to hned několik důvodů. V lomu žije množství štik, jeseterů, sumců a ráčků. Jsou tu i velmi krotcí a na přítomnost lidských potápek uvyklí Koi kapři. Maximální hloubka Leštinky je 26 metrů, průměrná viditelnost do 5 metrů. Pod vodou je několik plošin pro potápěčský výcvik, v hloubce cca 20 metrů keson (potápěčský zvon) a nemůžete minout dřevěný skanzen s kolejnicí a železnými těžebními vozíky. Je to úžasná podívaná, Leštinka vás stoprocentně nadchne.  

2. Trhová Kamenice

trhovak6 www.stranypotapecske.cz, fotograf: Eva Dočkalová Tenhle krásný "přírodní bazének" se ocitá v Pardubickém kraji. V minulosti se zde těžila žula, dnes se sem sjíždějí potápky i z našich sousedních států. Maximální hloubka lomu je cca 20 metrů, viditelnost pod vodou se v průměru pohybuje kolem 6. Z místní bohužel omezenější fauny můžete spatřit množství ráčků a okounů, spíš vás ale zaujme řada atrakcí - piknikový stolek s lebkami, vodník, golfový plácek, telefonní spojovatelna... U lomu je i možnost se ubytovat.  

3. Bořená hora

nautico.cz Lom Bořená hora je na pohled velmi romantické místo, kde byste se nejraději se svou milou vypleskli na slunce a užívali vody - to už ale není nějakou dobu možné a místní správa si okolí lomu pěkně hýčká. Pro potápěče se vybudoval pohodlný sestup do vody, milovníci vraků zajásají, protože je zde potopený vrtulník Chassi Mi-8. Maximální hloubka je 23 metrů a občas vás překvapí líně plovoucí kapřisko. Na víkend vynikající místo pro ponor.  

4. Borek

youtube.com Voda v Borku stále stoupá a tak mezi zaplavenými keři a stromy můžete zahlédnout krásnou metrovou štiku nebo majestátního sumečka. Borek láká potápěče na ponorku, ležící v cca 18 metrech a kloubovým autobusem v 31 metrech, kterým lze volně proplouvat. Viditelnost zde nebývá špatná - zhruba na 5 metrů a maximální hloubky dosáhnete v 34 metrech.  

5. Srní

OLYMPUS DIGITAL CAMERA stranypotapecske.cz Ponor v Srní si musíte předem domluvit - kvůli letním nájezdům koupálistů se musel zahradit vjezd a tak vše probíhá přes domluvu s místní správou. Lom se hemží životem, patří vůbec mezi nejzarybněnější u nás. Pod vodou narazíte na zbytky starého kovošrotu, u kterého je ale dobré si dávat pozor na ostré hrany a v 12 metrech je k nahlédnutí menší keson. 33 metrů je zde maximální hloubka.  

6. Jesenný

Zdroj: www.divecrew.cz Foto: Viktor Vrbovský Maximální hloubka lomu je 13 metrů, o to víc je ale rozlehlejší. Kromě bohatého podvodního života si můžete užít místní atrakce - proplout starým mikrobusem nebo věží. Viditelnost je zde bohužel dost proměnlivá, nejhůře až na 3 metry. Je zde i 10 metrů dlouhá jeskyňka, ale na ni si mohou už troufnout jedině zkušenější potápěči. Ryby vašemu foťáku velmi poslušně zapózují.   I vy jste se v Čechách smočili s lahví na zádech? Napište nám do komentářů tipy na nejlepší lokality!
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články