fb pixel Borat jako nonstop sjetý a mládeži nepřístupný Mercury? Bohemian Rhapsody měla vypadat úplně jinak – G.cz
Vyhledávání

Borat jako nonstop sjetý a mládeži nepřístupný Mercury? Bohemian Rhapsody měla vypadat úplně jinak

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Nechybělo málo a kinohit Bohemian Rhapsody mohl vypadat úplně jinak. Práce na jednom z největších filmových trháků roku 2018 začala před dlouhými osmi lety. Tehdy měl ale Freddieho hrát Sasha Baron Cohen známější jako Borat. Jak by snímek vypadal v jeho režii a proč to nedopadlo si rozebereme níže.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 16.11.2018, 11:34

Borat Mercury

Prakticky hned po smrti Freddieho Mercuryho padlo několik návrhů na natočení celovečerního životopisného filmu o jeho osobě. Někomu to může připadat divné, vyrábět snímek o někom, kdo zemřel jen před několika lety, ale a vzpomeňme třeba na Steva Jobse – pouhých 5 let po jeho skonu vznikly hned dva snímky o jeho životě (na ten první s Kutcherem se teda zoufale snažíme zapomenout...).

Nakonec jsme se prvních zpráv o chystaném Mercuryho životopisu dočkali až v roce 2010. Kytarista Brian May oznámil v rozhovoru pro BBC, že započaly práce na novém filmu o kapele Queen – nikoliv jen o Freddiem Mercurym. Psaním scénáře byl pověřen Peter Morgan, autor oceňovaných životopisných snímků jako Duel Frost/Nixon nebo The Queen (tentokrát myslíme Její Veličenstvo Alžbětu II., nikoliv Freddieho kapelu). A do hlavní role byl obsazen Sasha Baron Cohen; britský komik, tvůrce a představitel Aliho G, Bruna a hlavně slavného kazašského novináře Borata. May byl z výběru hlavního představitele filmu nejprve naprosto nadšen – i když je Rami Malek opravdu vynikající Freddie, musí se nechat, že objektivně se Cohen Mercurymu přeci jen o něco podobnější.

Nicméně, po pouhých třech letech Cohen projekt opustil a s ním odešla i celá původní koncepce filmu. Co se stalo? Došlo k závažným kreativním neshodám mezi svérázným komikem a zbytkem Queenů. Cohenova představa o filmu byla radikálně odlišná a především mnohem provokativnější než počin, co se dnes láme rekordy kin – celý film měl být daleko temnější, plný drog a hlavně měl Cohen v plánu naplno a zcela realisticky vyobrazit Freddieho promiskuitní sexuální eskapády v 80. letech, které vedly k jeho nákaze virem HIV. To ovšem nechtěli zbývající členové Queen povolit. V podstatě se rozhodli ochránit Freddieho odkaz a nechtěli, aby jejich kamarád vypadal na plátně špatně. Což je pochopitelné, jak později uznal i sám Cohen.

Koho zajímají Queen bez Mercuryho?

Vykreslení Mercuryho jako nezastavitelné sexuální mašiny (kterou beze sporu ve skutečnosti byl) ovšem nebyl jediný důvod Cohenova odchodu. Představitel Borata v jednom rozhovoru z roku 2016 popsal poměrně podivný požadavek nejmenovaného člena Queen, který mu oznámil, že si přeje, aby Freddieho smrt na plátně proběhla už v polovině filmu. Cohenovi se nápad nejprve zalíbil, protože si myslel, že snímek bude natočen v podstatě ve stylu Pulp Fiction, tedy nechronologicky a experimentálně.

Až po chvíli mu onen nejmenovaný oznámil, že to myslel úplně jinak – Freddie umře v půlce stopáže a celá druhá polovina bude o tom, jak se s tím zbytek kapely vyrovnal a dále pokračoval v hraní. Po tomhle rozhovoru prý Cohen nadobro z projektu vycouval a můžeme být jenom rádi, že to udělal, jelikož velice pochybujeme, že by se někdo chtěl dívat na film, ve kterém hlavní hrdina v polovině zemře – nehledě na to, že i přes veškerou úctu k Brianu Mayovi a ostatním, tvorba Queen bez Mercuryho naprostou většinu fanoušků nezajímá. Cohen se ještě pokoušel projekt na poslední chvíli zachránit, když si na pomoc povolal režiséra Klubu rváčů Davida Finchera, ale ani ten se Mayovu produkčnímu týmu zrovna dvakrát nezamlouval.

I přes uvedené neshody tvrdí Cohen i členové Queen, že se rozešli v dobrém. Stejně si ale neodpustili pár poznámek směrem k druhé straně. Bubeník kapely Roger Taylor na adresu Cohena prohlásil, že je rád, že Cohen odešel, jelikož se bál, že by film nebyl dostatečně seriózní a že by britský komik Queen na plátně zesměšnil. Brian May přes své prvotní nadšení řekl, že nechce, aby Freddieho hrál někdo takhle slavný, jelikož by lidé na plátně neviděli Mercuryho, ale Borata. A samotný Cohen Mayovi později odpověděl, že je sice skvělý muzikant, ale ne moc dobrý filmový producent.

I tak jsme rádi, že vše dopadlo dobře a film byl nakonec úspěšně natočen. Přesto by bylo zajímavé pozorovat někoho tak svérázného a ikonického jako je Sasha Baron Cohen v roli neméně svérázného a ikonického idolu.

A tady se můžete kouknout na to, jak vypadal Live Aid ve skutečnosti - na Mercuryho v zákulisí čekal milenec i kamarád Bowie.

Podobné články

Doporučujeme

Další články