Bombardinový útok na lyžaře v Livignu – G.cz
Vyhledávání

Bombardinový útok na lyžaře v Livignu

Nevinná sladká tekutina, nebo alkoholový teplomet? Kanárkově žlutým likérem se sjezdaři v italských Alpách zahřívají už 40. sezonu v řadě a to dost pořádně!

Jarek Přichystal
Jarek Přichystal 5.2.2016, 13:40

Žlutá barva, kopec šlehačky, hřejivý alkohol a venku mráz. To jsou ve zkratce vjemy z bombardina. Lomcováku, který na svahu zahřeje víc než šála, čepice a láska k několika ženám najednou.

Základem tohoto drinku je ultra kvalitní vaječný likér, který se smísí s brandy a celé dílo završuje bohatýrská čepice šlehačky. A že je to bomba alkoholická i kalorická, pochopí člověk už po prvním loku, kdy horkem rozepíná bundu nejen sobě.

Bombardino, které už je populární i v lyžařských střediscích mimo Itálii, vám umíchá i kdejaký obyčejný Ital nebo Rakušák, ovšem originální recept mají nejlépe zažitý v italském Livignu, kde tento vydatný drink vymysleli.

Údajně se tak stalo v horské chatě Mottolino and Livignem, kde čtyři přátelé uvažovali nad drinkem, který by je pořádně zahřál. Potřebovali univerzální nápoj, který nakopne chlapa, ženu pohladí a bude to fungovat i obráceně! A nesmí to být žádná "buzna směs" typu Baileys.

Po několika experimentech vydařená čtveřice umíchala horký nápoj z mléka, brandy a vaječného likéru. Když drink vyzkoušel jeden ze zákazníků, zahlaholil nadšeně: „Accidenti! È una bombarda!", což v překladu znamená něco ve smyslu: „A kurva, to je ale dělo." Lze zaměnit dokonce i za minu, minomet, houfnici nebo tarasnici, nikoliv však za panzerfaust!

Od té chvíle se jeho popularita šířila do všech italských resortů a po několika letech nápoj překročil hranice Itálie. Nadále však zůstává symbolem Livigna. Kromě pití bombardina se tu mimochodem dá i báječně lyžovat. Celkem 115 km místních sjezdovek nabízí skvělé možnosti, kde všude pít bombardino. Ve městě nechybí ani hřiště na koňské pólo, kdybyste se záměrně vypravili do Livigna na koni nebo jestli místo partnera máte kobylu nebo hřebce.

Lahvované bombardino si z Livigna můžete domů odvézt extrémně výhodně, díky místní bezdaňové zóně. Ale pozor - množství, které je možné z Livigna vyvézt, je omezeno. Zvlášť, když pojedete domů tunelem, švýcarští celníci na druhé straně v četnosti preventivních kontrol a buzeraci už dosahují i levelu Policie ČR, místní oddělení Strakonice. Asi závidí, že jste si týden užívali v Livignu s partnerem a další týden sami. Mají co.

Bombardino si můžete dát i v Česku, např. v Tržnici Dlouhá 14 nedaleko Staromáku.

A TADY si přečtěte, co se stane, když si do ucha strčíte česnek.

Podobné články

Doporučujeme

Další články