fb pixel
Vyhledávání

„Bojím se vždy, když mám někam skákat,“ říká Bear Grylls. Díky Shark Weeku získal odhodlání bojovat s lovem žraloků

Zdroj: © Discovery Channel

Bear Grylls, legenda mezi světovými survivalisty, se stal součástí jubilejního 30. ročníku Žraločího týdne na Discovery Channel. V pořadu Bear vs. Žralok (Bear vs. Shark) sestoupil do hlubin moře, které jsou přirozeným útočištěm žraloků bílých, a zaplaval si s nimi. V exkluzivním rozhovoru pro Discovery hovořil o tom, jak tato zkušenost změnila jeho pohled na žraloky, jak pohlíží na snahy ochránců žraloků a proč trvalo tak dlouho, než se připojil k řadě celebrit, které se na Shark Weeku podílejí. Navíc prozradil, z čeho má v životě největší strach.

Martin Miko
Martin Miko 27.7.2018, 12:30

Bear Grylls se stal součástí jubilejního Žraločího týdne

Bear Grylls v roce 1998 zdolal Mount Everest v pouhých 23 letech, díky čemuž se stal nejmladším člověkem, který tohoto úspěchu dosáhl. Za svou kariéru pokořil mnohé rekordy a výzvy - z těch nejextrémnějších jmenujme obeplutí Velké Británie na vodním skútru, absolvoval přelet na paraglidu přes vodopády Angel Falls i Himaláje, uspořádal formální večeři v nejvyšší nadmořské výšce a je drržitelem světového prvenství za nejdelší vnitřní volný pád. Může se zdát, že Bear Grylls ani neví, co je strach. Ale i neohrožený dobrodruh má ve skříni kostlivce. „Podařilo se mi zlomit si tři obratle během služby v armádě. Byl to důsledek nehody s padákem. Od té doby mě přepadne strach vždy, když mám někam skákat. Celkově mi nedělá dobře pocit, že můj život závisí na tom, jestli se ten padák otevře nebo ne,“vzpomíná Grylls na svůj pobyt v jižní Africe a vzápětí dodává: „Strach existuje, abychom mu čelili. Čas a zkušenosti vás zocelí. Díky tomu přijdete na to, že utíkat před problémy nikam nevede. Musíme jim čelit.“

Více než samotná účast Beara na Shark Weeku, překvapí spíš fakt, že to trvalo tak dlouho. „Myšlenka Shark Weeku mi vždy byla blízká. Zabývám se ochranou ohrožených živočichů a Discovery mě navíc oslovilo v nejlepší možnou dobu. Během letošního podzimu totiž v Anglii otevíráme Dobrodružný park Beara Gryllse, jeho součástí bude i obří akvárium. Tam chceme pořádat přednášky a snažit se, aby toto téma mezi lidmi rezonovalo, mluvilo se o něm,“vysvětluje Grylls, proč nepovažuje Shark Week jenom za další položku do životopisu.

Zachování žraločí populace považuje za jeden z hlavních cílů globální ochrany životního prostředí. Problematický se mu zdá hlavně rozmáhající se lov žraloků a rostoucí poptávku po produktech, které se z nich vyrábí. „100 milionů mrtvých žraloků za jeden rok je šílené číslo!“žasne nad neúprosnou statistikou. Z Shark Weeku si odnesl i zážitek na celý život – ten se ale na první pohled nemusí zdát nějak výrazným: „S podporou místních ochránců se nám podařilo umístit na žraloka bílého monitorovací zařízení, díky kterému budeme schopni pozorovat životní návyky těchto tvorů. Získáme odpovědi na spoustu otázek, důležitých pro ochranu žraloků. Značkování je užitečné pro žraloky, ale i pro lidstvo,“pochvaluje si Grylls.

Čtyřiačtyřicetiletý Brit se nevyhnul otázce, s jakou výzvou se chce poprat příště:„Můj bucketlist se pořád plní. Dlouho pokukuji po některých nepokořených vrcholech v Grónsku. Také jsem slíbil rodině, že je vezmu do základního tábora pod Everestem. Na to se obzvláště těším!“

Podobné články

Doporučujeme

Další články