Blýská se české kinematografii na lepší časy? Komedie Pepa jako první zahraniční film v historii vyhrála 2 ceny na ruském filmovém festivalu – G.cz
Vyhledávání

Blýská se české kinematografii na lepší časy? Komedie Pepa jako první zahraniční film v historii vyhrála 2 ceny na ruském filmovém festivalu

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Dokud bude Troška živ, české komedie se asi stigmatu, který jim jeho výtvory vtiskly, asi nezbaví. Čím dál častěji se ale objevují výjimky, které potvrzují, že pověstný český humor neumřel s Vladimírem Menšíkem. Pravda, většinou jde spíš o počiny seriálové, nyní ale slaví úspěch rok stará retro groteska Pepa. Ta totiž zabodovala na ruském filmovém festivalu v Rostově na Donu.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 24.9.2019, 15:15

Pepa válí

Zdá se, že česká kinematografie na tom není tak zle. On se tedy vždycky jednou na pár let vynoří snímek, který výrazně vybočuje kvalitou nad všechny ostatní a ti optimističtější z nás z toho okamžitě dedukují, že se blýská na lepší časy. V poslední době se ale dobrých kousků objevuje čím dál tím víc a jejich kadence je pravidelnější.

Letošní rok je na to obzvlášť bohatý. Po historickém úspěchu Marhoulova Nabarveného ptáčete, které se jako první český počin po 25 letech dostalo do hlavní soutěže festivalu v Benátkách, si nyní loňská retro komedie Pepa odváží hned dvě ceny z filmového festivalu v Rostově na Donu, kde zabodovala jako historicky první neruský snímek. Pepa získal vyhrál jak v kategorii nejlepší celovečerní snímek, tak hlavní cenu festivalu. Film obstál v konkurenci 56 jiných filmových kousků.

Pro jistotu si snímek Jána Nováka trochu připomeneme. Přeci jen ,v českých kinech byl už v dubnu 2018. Hlavní hrdina Pepa (Michal Suchánek) od útlého věku čeká na to, až začne ten opravdový a šťastný život. Ve školce nebyl oblíbeným dítětem paní učitelky, ve škole s ním nikdo moc nekamarádil. Na gymnáziu patřil mezi vyložené outsidery. Dlouho mu trvalo, než se osamostatnil, našel si práci, ženu, založil rodinu. V současnosti pracuje jako obyčejný úředník, který žije se svou ženou Zdenou (Petra Špalková) a dospívající dcerkou Zdeničkou (Natálie Grossová). Každý týden chodí s manželkou hrát karty k dobrému kamarádovi Tondovi (Filip Blažek) a jeho ženě Jarmile (Alice Bendová). Zdá se, že Pepovi nic nechybí a vede obyčejný, ale šťastný život jako celá řada jiných lidí. Možná ale, že to není život, o kterém snil. A možná, že ho čeká život úplně jiný.

Přijde opravdu ten správný zvrat, když k němu do kanceláře nastoupí nová kolegyně mladá a krásná Pavlína (Alena Doláková)? Nebo když potká svou vysněnou krásku (Anička Stopnická), kterou občas sleduje dalekohledem a díky které dokáže uniknout alespoň na chvíli z nudné a stereotypní reality? Paralelně s životem Pepy se nám otevírá i život již zmíněné recepční Ireny, která v soužití se svým přítelem Emanem (Martin Pechlát) není úplně šťastná, avšak stále se snaží otěhotnět.

Pokud jste komedii se socialistickým nádechem neviděli, neváhejte to napravit. Litovat ztráty času určitě nebudete!

Anebo si zajděte na nového Ramba. Je to sice z jiného soudku, ale taky potěší. V jistém slova smyslu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu