fb pixel Bizarní pokrytectví: “Společnost je plná nenávisti!” pláče muž, který tu nenávist spoluvytvořil – G.cz
Vyhledávání

Bizarní pokrytectví: “Společnost je plná nenávisti!” pláče muž, který tu nenávist spoluvytvořil

Sociolog Fedor Gál varovně zdvihá prst – místo aby si potichu užíval desítek milionů za televizi Nova a styděl se!

Ivan Brezina
Ivan Brezina 25.12.2015, 11:00

Zpravodajský web Echo24 zveřejnil rozhovor se sociologem Fedorem Gálem. To je pán, kterého velmi zajímá nálada české společnosti, a často o ní mluví. „Udělali si kšeft ze strachu,“ prohlásil Gál 22. listopadu na pražském Albertově na adresu politiků zneužívajících migrační vlny.

V rozhovoru nazvaném „Bojím se, že zvíře v nás začíná znovu ožívat“ teď Gál mluví o „nenávistné rétorice“, která prý prorůstá českou společností od běžných lidí až po politické elity. Říká: „Bezprostřední bezpečnostní riziko je to, jak nás oslovují lidé jako Zeman, Klaus, ale i Babiš, o exotech Okamurova či Konvičkova formátu nemluvě, kteří systematicky útočí na naše nejspodnější pudy a přiživují se na strachu a nenávisti.“

Ne že by to nebyla pravda. Pravda to je. Problém ale je, že právě Gál na tomhle stavu české společnosti nese velkou spoluvinu. Ten příběh je notoricky známý, takže jen ve zkratce. Začátkem 90. let byl Gál jedním z pěti spoluzakladatelů společnosti CET21, která v roce 1993 získala vysílací licenci na TV Nova. Své akcie pak zakladatelé prodali za 4,7 milionu dolarů (podle dnešního kurzu asi 116 milionů Kč).

Gál tedy za Novu dostal přes dvacet milionů. Na jejím vysílání se sice nijak nepodílel, ale jeho morální spoluvina je zřejmá – pomáhal stvořit médium, které naprosto zásadním způsobem zdevalvovalo úroveň mediálního diskursu v Česku, a s ním i mentální rovinu celé populace. Právě Nova nás zaplavila násilím, krví, hloupostí, povrchností, demagogií, stupiditou, xenofobií a dalšími fekálními hodnotami, s nimiž dnes pracuj politici, které Gál v rozhovoru jmenuje. Zapomíná jen dodat, že právě on sám umetl těm všem populistům a demagogům cestičku. I díky Gálovi jim Češi naslouchají. To on pomáhal probudit „zvíře v nás“. Copak se ani trochu nestydí?

Nezáviďme Fedoru Gálovi ty peníze. Ať si je užívá, ale někde v ústraní, potichu a bez mlaskání. Ať je přitom ale proboha zticha, nezvedá mravokárně prst a nepoučuje nás o morálce. Coby jeden z „otců“ Novy je totiž jedním z viníků současného marasmu.

Anketa

Díváte se na Novu, která vznikla i díky Fedoru Gálovi?

Anketa se načítá...

Podobné články

Doporučujeme

Další články