Bitevní zóna Chicago a válka gangů: kde končí právo nosit zbraň a začíná právo přežít?

Obrázek uživatele vaclav.roman
07.08.2018, 15:32

Druhý dodatek Ústavy Spojených států amerických zaručuje občanům právo vlastnit a nosit zbraň. A když se podíváme na statistiku střelby v Chicagu, seznáme, že lidé toto právo aktivně využívají. Při návštěvě třetího největšího města USA mějte na paměti, že zde hrozí vyšší pravděpodobnost zasažení zbloudilou kulkou, než že vás na přechodu srazí auto.

Na území Chicaga došlo od pátečního večera do pondělního rána hned k několika přestřelkám, při nichž bylo postřeleno na sedm desítek lidí, tucet z nich svým zraněním podlehl. To už je taková malá válka a zdá se, že Chicago se vrací do časů Al Capona.

Město je sužováno kriminálními gangy a právě těm připadá na vrub většina ozbrojených potyček. V jednom případě však došlo ke střelbě do lidí, kteří se účastnili pouliční party. Mezi zraněnými a obětmi tak jsou i mladiství. Násilí dosáhlo vrcholu mezi nedělní půlnocí a třetí hodinou ráno. Krvavé tříhodinové lázně si vyžádaly 30 zraněných.

V poslední době se sice dařilo vysokou míru kriminality a počet vražd a přestřelek ve třetím největším městě USA snižovat, ale počátek srpna dal těmto statistikám zase na frak. Nebezpečí hrozí zejména v jižních a západních čtvrtích.

Dvousečná zbraň

Ve druhém dodatku Ústavy USA se dostává do sporu právo nosit zbraň s právem na život. Problém je to složitější, a právo nosit zbraň nelze lidem jen tak upřít. Nejprve je třeba vypořádat se s ozbrojenými gangy, protože vzít lidem prostředek obrany ve chvíli, kdy se lehce mohou stát obětí střelby z ilegálně držené zbraně, to by byla politická sebevražda. To dobře ví i Donald Trump, který se nechal slyšet, že dokud on bude prezident USA, druhý dodatek ohrožen nebude.

Druhý dodatek tu samozřejmě není proto, aby po sobě lidé stříleli jak na Divokém západě. Ale umožňuje jim to. Dejte lidem příležitost a oni se jí chopí. Američané se tak sice mohou bránit případným útokům, ale také se můžou snáze postřílet mezi sebou. A že je to národ momentálně extrémně znesvářený, o tom není pochyb.

A zde si přečtěte o tom, že Okamura ani KSČM se nestydí parazitovat na smrti mrtvých vojáků. Není to už za hranou?


Komentáře

Doporučeno pro vás