fb pixel Bitcoin spadl pod 30 tisíc dolarů, investoři špatně nesou odklon Muska od kryptoměn i čínské zásahy proti nim – G.cz
Vyhledávání

Bitcoin spadl pod 30 tisíc dolarů, investoři špatně nesou odklon Muska od kryptoměn i čínské zásahy proti nim

Zdroj: By Maurizio Pesce from Milan, Italia - Elon Musk, Tesla Factory, Fremont (CA, USA), CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38354348

Pokles bitcoinu pod úroveň 30 tisíc dolarů znamenal i pokles dalších kryptoměn na trhu. Důvodů je mnoho a jen těžce se dá určit, co přesně za poklesem stojí. Dá se do konce roku očekávat růst, nebo další pád kryptoměn? O tom si přečtete v komentáři Lukáše Kovandy.

Martin Miko
Martin Miko 20.7.2021, 09:08

Bitcoin stále klesá

Výprodej bitcoinu dnes zrychluje a jednotka nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny se poprvé za zhruba měsíc prodává za méně než 30 tisíc dolarů. Cenově se propadají také další kryptoměny a kryptoaktiva, včetně druhé nejrozšířenější kryptoměny, etheru.
Důvodů je více. Z kryptoaktiv se nyní pod vlivem nepříznivých zpráv stahují „horké“ a „hloupé peníze“, tedy krátkodobí spekulanti, ba gambleři, a také nepříliš zkušení investoři, kteří začátkem roku do krypta bezhlavě naskákali, neb se o něm hodně psalo a mluvilo a nechtěli promarnit příležitost.

Od května tedy „horké“ a „hloupé peníze“ krypto opouští, protože jako negativní vyhodnocují odklon Elona Muska, šéfa automobilky Tesla, od krypta či zátahy čínských úřadů proti němu.

Na trzích ovšem obecně také panuje slabší euforie než na jaře, kdy se sázelo na rychlé ekonomické zotavení po pandemii, doprovázené nadále extrémně expanzivní měnovou politikou světově významných centrálních bank.

Investoři během jara započítávali do cen kryptoměn a kryptoaktiv růst inflačních očekávání. Nelze ovšem vyloučit, že to se svým optimismem stran post-covidového otevírání ekonomiky, které právě mělo citelně inflaci zrychlit, poněkud přepálili.

Nepočítali totiž s delta mutací covidu, ani s tím, že se jaksi zadrhne zlepšování situace na trhu práce v USA a zotavování čínské ekonomiky, tak zásadní pro celý svět.

Růst inflačních očekávání bitcoinu a některým dalším kryptoměnám nahrává, neboť jsou vnímané jako pojistka proti inflaci. Jenže současný růst inflace může být opravdu jen přechodný.

Alespoň do té doby, než případně odezní obava z delta mutace a než se výrazněji a přesvědčivěji zlepší situace na trhu práce v USA a ekonomická situace v Číně, tak kryptoměny zůstanou pod výprodejním tlakem právě i z toho důvodu, že obavy z trvalejší výrazné inflace slábnou.

null

Zda k robustnímu zlepšení situace na trhu práce v USA došlo, budeme vědět nejdříve v říjnu či v listopadu. Bitcoin a další kryptoměny tak mohou pod výprodejním tlakem zůstat po převážnou část zbytku letoška.

Lukáš Kovanda

Podobné články

Doporučujeme

Další články