fb pixel Big Mac jako symbol luxusu: Na otevření prvního McDonald's v Československu dorazily i celebrity – G.cz
Vyhledávání

Big Mac jako symbol luxusu: Na otevření prvního McDonald's v Československu dorazily i celebrity

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Věděli jste, že první McDonald's v Československu otevřelo své dveře před 32 lety? 20. března 1992 se v Praze, ve Vodičkově ulici, objevila historicky první pobočka tohoto globálního fastfoodového řetězce. Otevření této restaurace symbolizovalo konec komunistického režimu a vstup do éry kapitalismu. Na „otevíračku“ tehdy dorazilo až 11 tisíc hladových zákazníků, kteří toužili ochutnat legendární Big Mac, i když za tehdejší cenu to bylo pro mnohé neúnosné.

Martin Miko
Martin Miko 20.3.2024, 11:41

33 let od otevření první provozovny

Otevření prvního McDonald's v Československu byla velká událost, kterou si nenechaly ujít ani tehdejší české celebrity. Mezi pozvanými hosty byli i herci Jiří Bartoška a Josef Abrahám. Dorazila dokonce i známá zpěvačka Lenka Filipová nebo velvyslankyně USA Shirley Temple. 20. březen 1992 doprovázely v Praze velké emoce, které poukazovaly na to, že Československo se opět přiblížilo blíže ke kapitalismu.

V roce 1992 si lidé v Československu mohli koupit cheeseburger v McDonald's za 21 korun, zatímco průměrná mzda dosahovala 3 563 Kčs. Big Mac tehdy stál dokonce 48 korun! Dnes si za stejnou průměrnou mzdu rozhodně pořídíte více jídla z McDonald's než před 32 lety, a to minimálně dvakrát. Ale na druhou stranu, v roce 1992 byla v Československu pouze jedna jediná provozovna. Ta během svého otevíracího dne přilákala do centra Prahy úžasných 11 tisíc lidí, kteří toužili po pravém fastfoodovém zážitku. Češi si tak po poměrně krátkém čase připomněli nekonečné fronty, které znaly z dob socialismu.

Policie tehdy musela kvůli obrovskému náporu postavit zátarasy, aby udržela alespoň nějaký pořádek. Lidé byli pak do restaurace vpouštěni po skupinkách. I když cena burgeru byla vysoká, lidé prostě chtěli poznat tu novou chuť „Ameriky“. Jeden takový burger totiž vyšel cenově skoro stejně jako celé menu v restauraci. Společně s růstem platů Čechů se zvyšoval i zájem o fast food a počet provozoven McDonald's v Československu. Zatímco v roce 1992 byly tři restaurace, dnes jich je kolem stovky.

První zaměstnankyní restaurace se stala Drahomíra Jiráková, a její spojení s pobočkou ve Vodičkově ulici vyvolává dodnes nostalgické vzpomínky. Na Václavském náměstí se pak tato restaurace stala skutečnou vlajkovou lodí. Ale vraťme se k prvnímu podniku. Otevření restaurace bylo vrcholem dlouhých příprav. Po slavnostním otevření muselo být navíc najato dalších 200 zaměstnanců. Naštěstí se na přijímací pohovory dostavilo mnoho zájemců.

Noví zaměstnanci museli být připraveni na náročnou práci. První den otevření byl plánován na osm hodin ráno a bylo nutné zajistit bezpečnostní opatření. Všichni zaměstnanci museli být plně nasazení, protože obsloužit jedenáct tisíc zákazníků nebylo vůbec jednoduché. Navíc se museli vypořádat s příznivci hnutí Hare Krišna, kteří před restaurací vyjadřovali své názory. Stoupenci Hare Krišna ostatně také patří k 90. letům v Česku, ale o tom si povíme jindy.

V současné době pokládáme McDonald`s za samozřejmost a otevření nové pobočky fastfoodové restaurace náš už nijak nepřekvapí. Jenže musíte si uvědomit, že na začátku 90. let znali lidé pouze české restaurace a bufety. Všechno ostatní, co bylo z USA, znali lidé pouze z filmů a televize.

Zdroje informací:

https://www.mcdonalds.cz/

https://www.britannica.com/topic/McDonalds

https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_McDonald%27s

https://easysegway.com/blog/mcdonald-history-with-czech-history/

Podobné články

Doporučujeme

Další články