„Deportovací mašinérie nabírá v Německu na obrátkách,“ dočetl jsem se na Novinkách. Následovala zpráva o tom, že během roku výrazně vzrostla snaha úřadů německých spolkových zemí přemístit uprchlíky zpátky do jejich domovských zemí.
Schválně – co si ale představíte pod souslovím „deportovací mašinérie“? Taky vám v hlavě naskočí osvětimská rampa, štěkot vlčáků, selekce, plynové komory a kouř krematorií? Nic takového se v dnešním Německu samozřejmě neděje. Pokud nějaký uprchlík nesplní podmínky přiznání azylu, je prostě vrácen – přesně, jak požadují evropské zákony. Nikdo mu nijak neubližuje, nikdo ho nešikanuje, nemučí ani nezabíjí. Takže jakápak „mašinérie“?
Pokud něco málo víte o teorii fungování médií, čas od času se znechuceně zarazíte. Uvědomíte si totiž, že noviny, časopisy, weby i televize manipulují naše vědomí už na úrovni samotného jazyka. To, co píšou a zobrazují, může být pravda. Podstatné ale je, jaké výrazy k tomu novináři používají. Právě výběr slov totiž určuje, co si budeme myslet – respektive jako to v důsledku vyhodnotí naše podvědomí.
V sémantice (což je nauka o významu) se tomu odborně říká implicitní hodnocení. Příkladem je třeba věta „Dav cikánů vzal útokem obchody“, kterou by někdo popsal zvýšený zájem slušných romských spoluobčanů o vánoční nákupy. Na věcné rovině by nelhal, ale na pocitové rovině by ve čtenáři vytvořil dojem kriminálního jednání etnické minority.
Někdo tu prostě chce, abychom podvědomě sympatizovali s odmítnutými uprchlíky a v duchu kritizovali „zlé“ Německo. Kdo a proč to dělá a co tím sleduje? Odpověď neznám. Možná je autor zprávy prostě jen nějaký blbec, který neumí zacházet s jazykem. Je ale dobré si tyhle věci uvědomovat, hlídat a v duchu se jim bránit. Jinak vás totiž propagandisté „zmáknou“ a dostanou vás přesně tam, kde vás chtějí mít.
Ne nadarmo komunisté okupaci Československa v srpnu 1968 lživě označovali jako „internacionální pomoc armád spřátelených zemí“. A ne nadarmo se potratu lživě říká „umělé přerušení těhotenství“.
Anketa
Jaké výrazy používáte pro ty, kdo do Evropy přicházejí z Asie a Afriky?
A TADY se podívejte, jak to doopravdy je se "svastikovým" stolem firmy Ikea.