fb pixel Berenice Abbott patří k nejvýznamnějším fotografkám minulého století: Zaměřovala se na portréty a černobílé fotografie newyorské architektury – G.cz
Vyhledávání

Berenice Abbott patří k nejvýznamnějším fotografkám minulého století: Zaměřovala se na portréty a černobílé fotografie newyorské architektury

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Američanka Berenice Abbott patří k těm nejvýznamnějším fotografkám z období 20. století. Proslavila se zejména portréty meziválečných kulturních osobností a černobílými fotografiemi městského designu a newyorské architektury 30. let minulého století. Fotografie Berenice Abbott se vyznačují zejména svou realistickou povahou, což je důsledkem jejího zájmu o tzv. přímou fotografii. Jedná se o fotografický styl, který vylučuje jakékoli manipulace či technické zkreslení fotografií. Významná umělkyně Berenice Abbott zemřela 9. prosince roku 1991, před 32 lety.

Jan Fiedler
Jan Fiedler Aktualizováno 11.12.2023, 15:55

Nepříliš šťastné mládí a smrt nablízku

Berenice Alice Abbott se narodila 17. července roku 1898 ve Springfieldu v Ohiu. V autobiografii popisovala Abbott své dětství jako nepříliš šťastné, neboť žila jen se svou rozvedenou matkou v odloučení od svých pěti sourozenců. Zprvu se věnovala novinařině a posléze divadlu, ovšem roku 1919 málem zemřela na následky pandemie španělské chřipky, která zasáhla New York, kde v té době žila.

Po uzdravení začala studovat žurnalistiku, ovšem po krátké době se dala na studium sochařství. Sochařství studovala v Evropě, od roku 1921 konkrétně v Paříži a Berlíně – během tohoto období si také změnila jméno na Berenice. Zlomovým bodem v jejím životě byl rok 1923, kdy potkala Mana Raye, jenž se zabýval portrétní fotografií a sháněl asistentku.

Z vrcholu na dno a zpět

Během poměrně krátké doby začala Berenice fotografovat sama a již v roce 1926 uspořádala svoji první výstavu a založila si vlastní studio. Dokonce lze bez okolků říct, že již v té době byla slavnou fotografkou.

V lednu roku 1929 se vrátila do New Yorku, kde ji okamžitě očarovala „přeměna“ starého New Yorku na nový. Právě z toho důvodu se rozhodla vzdát se kariéry v Paříži a přestěhovat se zpět do Spojených států amerických. Kvůli krachu newyorské burzy nebyla od té doby její finanční situace zrovna nejlepší, přesto však ve fotografování vytrvala a stala se uznávanou umělkyní.

Měnící se New York

Ve 30. letech pracovala celých čest let na svém projektu s názvem „Měnící se New York“, ve kterém se zaměřovala na městský design a architekturu. V tomto projektu se zabývala třemi oblastmi – jednak zachycovala budovy a jednotlivé městské čtvrti, dále zachycovala dopravní a komunikační prostředky, třetí sekcí pak bylo fotografování lidí a života v newyorských ulicích. Do roku 1939 vytvořila 305 snímků, které byly všechny dány do úschovy Muzea města New York. Fotografie Berenice Abbott si můžete prohlédnout v galerii výše.

Co se týče osobního života, Berenice Abbott byla hrdou „protofeministkou“, která v pomyslné feministické teorii předběhla dobu. Poměrně známým se stal její výrok: „Svět nemá rád nezávislé ženy. Proč, to nevím, ale je mi to jedno.“ Veřejně se také identifikovala jako lesba, což vzhledem k tehdejším poměrům nebylo zcela obvyklé. Třicet let neskrývavě a naprosto otevřeně žila se svou partnerkou Elizabeth McCausland, uměleckou kritičkou. Berenice Abbott zemřela 9. prosince roku 1991, před dvaatřiceti lety. Bylo jí 93 let.

Zdroj: International Center of Photography, MoMA, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články