fb pixel Benzin a nafta prudce zdražují kvůli chystanému embargu EU na dovoz ruské ropy a paliv – G.cz
Vyhledávání

Benzin a nafta prudce zdražují kvůli chystanému embargu EU na dovoz ruské ropy a paliv

Zdroj: Profimedia

Česko je svědkem dalšího zdražování pohonných hmot a podle aktuálních čísel CCS má vývoj už třetí týden po sobě rostoucí tendenci. Očekává se totiž embargo EU na ruskou ropu, což kartami ještě mnohem více zamíchá. Více v aktuálním komentáři od Lukáše Kovandy.

Lukáš Kovanda 12.5.2022, 12:24

Pohonné hmoty čeká zdražování

Pohonné hmoty třetí týden po sobě zdražily o desítky haléřů, tempo bylo ještě rychlejší než v předchozím týdnu. Cena benzinu od minulé středy stoupla v průměru o 1,03 koruny na 44,25 koruny za litr. Za naftu dají řidiči o 87 haléřů více než před týdnem, nyní stojí průměrných 46,44 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Na rekordní maxima vystoupaly ceny benzinu i nafty kolem 10. března v důsledku ruského vpádu na Ukrajinu, benzin stál v průměru víc než 47 korun za litr, průměrná cena litru dieselu přesáhla 49,50 koruny. Nyní jsou pohonné hmoty nejdražší za celé období posledního více než měsíce.

Ceny pohonných hmot citelně porostou i v příštích sedmi dnech, a to v rozsahu nižších desítek haléřů na litr. Důvodem je stále poměrně vysoká cena velkoobchodně prodávaných paliv na burze v Rotterdamu. Například cena nafty se tam včera vyšplhala v přepočtu až na více než 26 600 korun, plyne z dat Bloombergu.

Zdražování paliv na burze v Rotterdamu zrcadlí obavu obchodníků z dopadu chystaného embarga EU na ruskou ropu. EU také zvažuje, že znemožní pojišťování tankerů převážejících ruskou ropu. Evropě tak hrozí nejen nedostatek ropy, ale také paliv. Například takřka polovina dováženého dieselového paliva pochází z Ruska. Nelze tedy vyloučit evropský „dieselový hladomor“. Obava z něj je klíčovým zdrojem poměrně vysokých cen velkoobchodně prodávaných paliv na burze v Rotterdamu. V příštím týdnu napjatá atmosféra v Rotterdamu nepoleví, takže benzin v ČR zdraží průměrně o zhruba čtyřicet haléřů na litr a dostane se k úrovni 44,65 koruny za litr, zatímco nafta zdraží o třicet haléřů na přibližně 46,75.

Podobné články

Doporučujeme

Další články