fb pixel Během Černého úterý došlo k největšímu burzovnímu propadu v dějinách, v následujících letech zkrachovala téměř polovina amerických bank – G.cz
Vyhledávání

Během Černého úterý došlo k největšímu burzovnímu propadu v dějinách, v následujících letech zkrachovala téměř polovina amerických bank

Zdroj: Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34091716

Krach na newyorské burze, ke kterému došlo 24. října roku 1929, byl největším burzovním krachem v historii. Jeho počátek je však zejména v anglickojazyčných zemích spojován s takzvaným Černým úterým. Právě v úterý 29. října roku 1929 totiž došlo k tomu vůbec největšímu propadu.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 29.10.2022, 09:14

Krach na newyorské burze

K nechvalně proslulému krachu na newyorské burze došlo z laického pohledu znenadání – jednalo se totiž o vyvrcholení mnohaletého soustavného ekonomického růstu, v němž byl dokonce 3. září roku 1929 vytvořen nový rekord takzvaného Dow Jonesova indexu.

Jen mezi leti 1927 až 1929 došlo ke zdesetinásobení celkového jmění konkrétních investičních společností – dnes je již známo, že v opakujícím se ekonomickém cyklu musí zákonitě po dlouhodobém konstantním růstu dojít k recesi a případně k ekonomické krizi.

Ve 20. letech minulého století tak prošel americký akciový trh prudkou expanzí a svého vrcholu dosáhl v srpnu 1929, v období rozsáhlých a divokých spekulací. Nutno podotknout, že již v té době klesala výroba a rostla nezaměstnanost a akcie tedy značně převyšovaly svou reálnou hodnotu.

Recese a nevyslyšená varování

Mezi další příčiny konečného fatálního zhroucení trhu patřily nízké mzdy, nárůst zadlužení, slabé zemědělství a nadbytek velkých bankovních úvěrů, které nebylo možné „zlikvidovat“. K prvním známkám recese začalo docházet již na jaře onoho osudného roku.

Významný finanční analytik Roger Ward Babson 5. září varoval před hrozícím pádem akcií s tím, že akcie jsou v danou chvíli nebezpečně nadhodnoceny. Jeho varování, stejně jako varování dalších odborníků, nebylo bráno v potaz a po krátkém propadu opět následoval růst.

K pádu došlo 18. října, načež nastala panika. Následoval 24. říjen, takzvaný černý čtvrtek, kdy se zobchodovalo 12 894 650 akcií. Investiční společnosti a přední bankéři se pokusili trh stabilizovat skupováním velkých balíků akcií, což v pátek vyvolalo mírnou rally (růst ceny aktiva, případně celého trhu).

Černé úterý

V pondělí však došlo k dalšímu strmému pádu – trh byl již neudržitelný. V osudové Černé úterý se pak ceny akcií zcela zhroutily. Totální pád trhu zasáhl Wall Street v den, kdy investoři během jediného dne zaobchodovali na newyorské burze 16 410 030 akcií. Během jediného dne se tak „ztratily“ miliardy dolarů, což rázem zničilo tisíce investorů.

Burzovní tikety se zpožďovaly o hodiny, neboť stroje nezvládaly pojmout obrovský objem obchodů. V důsledku Černého úterý se pak Spojené státy i zbytek průmyslového světa propadly do obrovské hospodářské krize.

Po 29. říjnu 1929 již ceny akcií v podstatě neměly kam klesat, tudíž došlo v následujících týdnech k určitému oživení – celkově však ceny nadále klesaly, neboť se Spojené státy propadaly do čím dál tím větší hospodářské krize. V roce 1932 měly akcie hodnotu jen asi 20 % své hodnoty z léta 1929.

Ačkoli krach na newyorské burze nebyl jedinou příčinou Velké hospodářské krize, urychlil globální hospodářský kolaps. V roce 1933 zkrachovala téměř polovina amerických bank a nezaměstnanost se blížila 15 milionům lidí, tedy 30 % pracovní síly. Až druhá světová válka a masivní zbrojní výroba, kterou Spojené státy v souvislosti s konfliktem zahájily, vyvedla zemi po deseti letech ekonomického utrpení z krize.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články