fb pixel Barack Obama, Bart Simpson a další 4 slavní leváci v pravorukém světě – G.cz
Vyhledávání

Barack Obama, Bart Simpson a další 4 slavní leváci v pravorukém světě

Levoruký prezident Barack Obama Levoruká tenistka Petra Kvitová Levoruká kreslená postavička Bart Simpson Levoruký režisér, scenárista a herec Woody Allen + DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Leváci musí ve světě, ve kterém tvoří většinu praváci, počítat se spoustou úskalí. Spousta předmětů každodenní činnosti je navrhována pro uživatele „praváka“. Přesto (anebo právě proto) se řada „leváků“ proslavila. Dnes, 13. srpna, slavíme Mezinárodní den leváků. Pojďme se podívat na 6 slavných osobností s dominantní pravou hemisférou, které se podepisují levou rukou.

Václav Roman
Václav Roman 13.8.2018, 12:12

1. Barack Obama

Jedním z nejslavnějších leváků současnosti je bývalý americký prezident Barack Obama. Jeho leváctví se přetřásalo v době, kdy v Praze podepisoval jadernou dohodu. Levoruký prezident si musel v roce 2010 dávat velký pozor, aby tento důležitý podpis napsaný plnicím perem nerozmazal. Smlouvu podepisoval s pravákem Dmitrijem Medveděvem, s nímž se téměř dotýkali lokty. Mezi americkými prezidenty není Obama jediným levákem. Levou rukou se podepisovali také jeho předchůdci Bill Clinton, George H.W. Bush, Ronald Reagan, Gerald Ford, Harry S. Truman, Herbert Hoover a James A. Garfield. Leváky bylo pět z posledních osmi amerických prezidentů.

2. Petra Kvitová

Svátek dnes slaví také naše slavná tenistka Petra Kvitová, která svou levorukost přetavila ve výhodu. Ve sportu totiž mohou mít leváci nad praváky navrch. Tenisté hrají častěji proti pravorukým soupeřům. Když proti nim na kurtu nastoupí někdo, kdo drží raketu v druhé ruce, může to pro ně dopadnout na levačku. Netvrdíme, že díky tomu vyhrála Petra Kvitová Wimbledon, ale jistě to nemalý vliv mělo. A nebyla sama. Stejně jako ona na tom byli například Petr Korda a Martina Navrátilová.

3. Bart Simpson

Zajisté jste si všimli, že levou rukou píše také Bart Simpson. Právě americký animovaný seriál Simpsonovi zpopularizoval prodej specializovaných pomůcek pro leváky. Obchod pro leváky si v Simpsonech otevřel Ned Flanders.

4. Woody Allen

Leváci využívají pravou mozkovou hemisféru, která ovládá syntetické a komplexní myšlení, více než praváci. Chápou tak lépe vztahy a souvislosti, ale i prostor a perspektivu. Díku tomu mají nespornou výhodu v uměleckém světě. Pravá mozková hemisféra je navíc sídlem představivosti. Mezi leváky je tak spousta umělců. Skvělou fantazii má například Woody Allen, jenž už přes půl století obohacuje světovou filmografii svými nezaměnitelnými snímky.

5. Leonardo da Vinci

Rozborem kreseb tohoto renesančního člověka, který se ve svém životě dotkl snad všech dobových věd i uměleckých aktivit, bylo zjištěno, že většinu z nich nakreslil levou rukou. Někteří historici dokonce da Vinciho levorukost brali jako jedno z kritérií, které dokazuje autentičnost jeho děl. Bylo však také zjištěno, že některé mistrovy obrazy byly namalovány i pravou rukou, příkladem může být Dáma s hranostajem. Zajímavé jsou také Leonardovy zápisky. Jedná se totiž pravděpodobně o nejstarší dochovaný rukopis leváka. Nutno podotknout, že na leváky bylo dříve pohlíženo jako na méněcenné či alespoň značně podivné.

6. Paul McCartney

Také svět hudby je plný leváků a připomínáme, že teď není řeč o nešikovných muzikantech a kapele Ortel. Mezi levoruké kytaristy patří třeba Paul McCartney z legendárních Beatles. Měl štěstí, že už v počátcích své kariéry mohl hrát na levorukou kytaru. To jiný levák, Jimi Hendrix, to měl těžší. Jednak se jeho rodiče snažili, aby se z něj stal pravák, a pak v té době byla levoruká kytara těžko k sehnání.

A zde se podívejte na 10 příšerných situací, které pochopí jen leváci.

Podobné články

Doporučujeme

Další články