Bankéři z Wall Street odhalili sochu za rovnoprávnost žen, zapomněli si ale zamést před vlastním prahem

Obrázek uživatele Jan Palička
10.03.2017, 15:20

U příležitosti mezinárodního dne žen byla tento týden na newyorské Wall Street slavnostně odhalena socha děvčátka, které stojí před světoznámým bronzovým býkem. Holčička má symbolizovat právě nebojácnost žen a má i upozorňovat na potřebu zrovnoprávnění žen ve vedení firem a nerovnost platových podmínek mužů a žen. Za silnou myšlenkou se ale skrývá trapas – sochu nechal instalovat investiční fond, který by si v prvé řadě měl zamést před vlastním prahem.

Newyorská Wall Street je synonymem finančních trhů. Sídlí zde ty nejmocnější kapitálové společnosti a místní manažeři vydělávají miliony. Jedním ze symbolů divoké atmosféry obchodů na Wall Street je i bronzová socha býka symbolizující nespoutanost volného podnikání. Býkovi nyní přibyla společnost.

Na mezinárodní den žen se před třítunového býka postavila socha malé holčičky. Ta má symbolizovat ženskou nezlomnost a odvahu a být motivací k dosažení rovnoprávnosti mužů a žen, stejně jako upozornit na nerovné postavení i platové podmínky ve vedení firem, se kterými se ženy potýkají. Má to ale jeden drobný háček.

Sochu holčičky, jejíž autorkou je sochařka Kristen Visbalová, má na svědomí reklamní agentura McCann New York, která ji nechala před býkem postavit v rámci kampaně pro klienta, společnost State Street Global Advisors, což je jedna z odnoží investičního fondu State Street Corp. disponujícího majetkem asi 2,5 bilionu dolarů. Kromě jiného je tento korporátní gigant sám představitelem toho, proti čemu se svým uměleckým počinem staží bojovat.

Je sice milým gestem, že zlomek ze svého bohatství se investiční bankéři ze State Street Corp. rozhodli investovat do dobře míněné kampaně s jasným cílem, nicméně ironicky působí, že jejich vlastní management má od ideálu rovného zastoupení žen a mužů daleko. Ze 79 vrcholných manažerů společnosti je pouhých 15 žen. Možná by tak pro příště bylo účinnější jít příkladem a přijmout na vysoké posty špičkové manažerky spíše než utrácet za symbolické sochy, které nikomu práci nepřinesou a plat nezvýší.

TADY si prohlédněnte sochy, které se na rozdíl od holčičky z Wall Street o nic nesnaží a jsou jen poněkud úchylné.


Komentáře

Doporučeno pro vás