B-Unstoppable: první ‚tankodron‘ na světě – G.cz
Vyhledávání

B-Unstoppable: první ‚tankodron‘ na světě

Drony už neumějí jenom létat jako letadla či helikoptéry, ale také jezdit po housenkových pásech jako tanky.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 18.6.2015, 19:04

Jestli vaši pozornost zatím nezaujaly kvadro- či multikoptéry, pak možná jen čekala, až se objeví tenhle hybridní dron jménem B-Unstoppable – tedy „nezastavitelné béčko“. Společnost s lakonicky stručným názvem „B“ (trochu něco jako náš web se stručným názvem „G“) je kickstarterový projekt, jehož cílem je uvést na trh hybridní kvadrokoptéru (čtyřvrtulník) / tank, kterou si budou moci koupit běžní uživatelé. Pouhým přepnutím jednoho tlačítka se tenhle stroj dokáže změnit z pozemního vozidla prohrabávajícího se terénem na létající stroj brázdící výšiny, který to celé bude bez přerušení natáčet na 720p HD kameru.

Společnost B dala do názvu svému unikátnímu dronu přízvisko „unstoppable“ (nezastavitelný) z celkem dobrého a logického důvodu. Její patentované řešení totiž umožňuje pohyb jednotky i velmi náročným terénem díky nastavitelným housenkovým pásům – v závislosti na konkrétní úrovni nerovností se totiž dá flexibilně měnit úroveň napnutí obou pásů; a pokud by to stroj už náhodou neměl šanci zvládnout, může se vždy ‚přepnout‘ na helikoptéru a překážku přelétnout.

B-Ustoppable váží pouhých 84 gramů (ano, to je ještě míň než deset deka vlašáku v kelímku). Bohužel to je jediné pozitivní minimum, které nabízí – protože 900 mAh baterka pohánějící bezjádrový motor (na stejnosměrný proud) umožní maximálně devítiminutový let, případně osmnáctiminutovou jízdu. Snadné přepínání mezi režimem tanku a ‚koptéry‘ zabezpečuje 2,4 GHZ vysílačka, celkovou výdrž si ale už musíte spočítat sami (celkem jednoduše – let je energeticky dvakrát náročnější než pojezd). ‚Pozemní‘ režim je údajně daleko tišší než ten ‚vzdušný‘.

Co se týče kamerového vybavení, B nabízí dvě možnosti. První je HD DVR kamera s rozlišením 1280 x 720, která nahrává video na interní microSD kartu, což vypadá nějak takhle:

Druhou možností je osazení CCD 720 kamerou, 5,8 GHZ přijímačem, 25 mW 5,8 GHZ vysílačem a USB AV adaptérem – sice nižší kvalita, ale zato online přenos:

Přesněji řečeno, možnosti jsou vlastně hned tři: nejlevnější za 93 dolarů (podle dnešního kurzu 2225 Kč) je B-Unstoppable s vysílačem a nabíječkou, za 131 dolarů (3134 Kč) můžete mít model s HD DVR kamerou a za 156 dolarů (3732 Kč) dostanete paradoxně méně kvalitní, ale zato ‚real time‘ obraz z FPV kamery.

Kde a kdy? TADY a až po prázdninách. Společnost B plánuje začít s výrobou v září a první „nezastavitelné tankodromy“ přistanou u zákazníků o měsíc později, tedy v říjnu – bohužel všechny (zatím ještě nevyrobené) stroje pro tzv. ranní ptáčata (tedy včasné přispěvatele nejvyšších částek) už jsou předzamluveny.

A kdybyste přeci jen toužili po klasice, tak zde představujeme zbrusu nový Phantom 3: kvadrikoptéra nejen pro amatérské filmaře.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu