fb pixel Arduino a Raspberry Pi: K čemu jsou jednotlivá zařízení dobrá? – G.cz
Vyhledávání

Arduino a Raspberry Pi: K čemu jsou jednotlivá zařízení dobrá?

Zdroj: www.laskakit.cz

Zejména bastlíři začátečníci mají problém s výběrem té správné platformy a vybavení pro své projekty. Co je lepší ー Arduino, nebo Raspberry Pi? Hned po krátké rešerši však zjistíte, že se jedná o dvě rozdílná zařízení. Pokud chceme srovnávat Arduino a Raspberry Pi, je to stejné jako byste srovnávali lednici a auto. I přesto si však v tomto článku vysvětlíme, jak se liší tyto dva palubní počítače a k čemu jsou vhodné.

Komerční sdělení 8.12.2022, 08:00

Co je to Arduino?

Arduino je na rozdíl od Raspberry Pi mikrokontrolér. Mikrokontrolér je jednodeskový mikropočítač, který můžeme naprogramovat k vykonávání různých úkonů. Poté, co ho naprogramujete, mikrokontrolér si úkon uloží do paměti, aniž by musel být připojený k počítači. Je malý, používá se v hobby projektech, ale není to Raspberry Pi. Existuje mnoho druhů Arduino a nejzákladnější je Arduino UNO.

Historie Arduina

Arduino původně pochází z Itálie a vzniklo v roce 2005 jako dílo tvůrce Massima Banzi. Dnes se z Arduina stal prostředek ke konstruování hraček a různých prototypů součástek, ale původní záměr bylo vytvoření jednoduchého zařízení pro studenty.

K čemu slouží Arduino

Arduino je ideální k ovládání malých zařízení jako senzory, motory nebo světla. Díky tomu, že je Arduino založeno na jednoduchém softwaru a hardwaru, dokáže spolehlivě přečíst vstupy a přeměnit je na výstupy. Tedy například dokáže přečíst světlo nebo dotyk na senzoru a na to konto aktivuje motor, rozsvítí světlo a další. Díky Arduinu tedy zvládnete budovat světla, detekovat pohyb nebo vyrobit malého robota.

Co je to Raspberry Pi?

Raspberry Pi je nezávislý počítač s operačním systémem, který je mnohonásobně rychlejší než Arduino. Lze jej připojit k internetu a díky tomu z něj můžete klidně vytvořit i osobní počítač. Raspberry podporuje multitasking. Může spouštět více programů současně. Může například fungovat současně jako tiskový server a server VPN.

Historie Raspberry Pi

Raspberry pochází od Ebena Uptona z Velké Británie a opět bylo původně navrženo pro studentské potřeby. Raspberry Pi vzniklo jako nízkonákladový programovatelný počítač, který pomůže zlepšit technické dovednosti studentů na Britské univerzitě.

K čemu slouží Raspberry Pi?

V porovnání s Arduinem lze říct, že Arduino může být použito jako ovladač různých senzorů a Raspberry může být zastoupeno v roli mozku celého projektu. Obě platformy pořídíte na webu pro všechny bastlíře Laskakit. Raspberry Pi dokáže spravovat celek, ukládat data a zobrazit je ve formě grafů. Díky tomu můžete sledovat firmy, poslouchat hudbu nebo posílat zprávy.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články