Appka na zabití: Platforma YouTube Kids učila děti, jak spáchat sebevraždu – G.cz
Vyhledávání

Appka na zabití: Platforma YouTube Kids učila děti, jak spáchat sebevraždu

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Aplikace YouTube Kids vstoupila minulý týden do Česka jako odpověď na prosby rodičů o bezpečnější internet. Platforma umožňuje, aby měli dospělí plnou kontrolu nad tím, co přesně budou jejich ratolesti sledovat. Je však opravdu tak nezávadná? Za oceánem na ni teď praskla první pořádná kauza. Podle nejmenované americké matky se v aplikaci objevilo video, které dávalo dětem návod, jak se zabít.

Pavla Ksiazkiewiczová
Pavla Ksiazkiewiczová 26.2.2019, 12:33

Návod k sebevraždě pro nejmenší

YouTube Kids funguje v zahraničí už dlouhé čtyři roky, během kterých si získala přes 14 milionů uživatelů a většina rodičů jí naprosto důvěřuje. Zpráva, která nyní přišla z USA, však ukazuje, že vše není tak růžové, jak se na první pohled zdá. Floridská matka se svěřila pediatričce Free Hess se šokující zprávou, že její děti našly v aplikaci klip, který jim dával instrukce, jak se zabít.

Podle doktorky Hess se uprostřed jednoho z dětských videí objevil klip, ve kterém muž v brýlích instruoval děti, jak si mají podřezat žíly. "Hrozně mě to naštvalo, protože jako pediatrička často řeším případy malých dětí, jež se snaží spáchat sebevraždu. Videa jsem tedy okamžitě nahlásila," stěžovala si serveru. Kromě návodu na sebevraždu se prý na platformě objevila i videa, která oslavovala domácí násilí, zbraně a sexuální zneužívání. Jeden z klipů ve stylu Minecraftu dokonce zobrazoval střílení ve škole.

Vypadá to tak, že administrátoři aplikace, kteří jsou zodpovědní ze nezávadný obsah YouTube Kids tento aspekt hodně zanedbali. "Videa manuálně kontrolujeme prakticky nepřetržitě a cokoliv do aplikace nepatří, je ihned vymazáno," uvedl YouTube ve svém stanovisku. Rozhodně to ale nestíhá tak rychle, jak by bylo žádoucí. Nevhodná videa mohou nahlašovat i sami uživatelé, ale to znamená, že video stihne zhlédnout nejedno dítko. Snad se s tím dokáže YouTube Kids poprat rychleji, než se podobná videa začnou objevovat i na jeho české verzi.

Jak aplikace vypadá, najdete v následující galerii:

A tady se podívejte na nejlepší hlášky z posledního dílu seriálu Most!

Podobné články

Doporučujeme

Další články