fb pixel Anna Durycká a další 4 svědkyně atentátu na své muže – G.cz
Vyhledávání

Anna Durycká a další 4 svědkyně atentátu na své muže

Zdroj: 15min.It

Včera se v Moskvě uskutečnil pohřeb zavražděného příslušníka ruské opozice, Borise Němcova. Jeho mladá přítelkyně však na pohřbu chyběla.

Barbora Vrablíková
Barbora Vrablíková 4.3.2015, 13:00

Bývalý ruský vicepremiér a kritik režimu Boris Němcov byl v pátek v noci zastřelen nedaleko Kremlu. Ukrajinská modelka Anna Durycká byla v té chvíli jediným svědkem vraždy.

Právě šli z Rudého náměstí, kde společně večeřeli, když na Velkém Moskvoreckém mostě někdo vystřelil do politika šest ran, z toho čtyři do zad. Vraha Durycká neviděla. Utrpěla silný šok, ale žádná fyzická zranění. Podle její matky navíc čelí neustálému psychickému tlaku moskevských orgánů a obává se, že bude se smrtí spojována. Proti své vůli byla podrobena dlouhým výslechům trvajícím až do pondělního rána, detektoru lži se ovšem odmítla podrobit.

V pondělí večer z Moskvy odletěla do Kyjeva a na Němcovův pohřeb se kvůli špatnému psychickému stavu už nevrátila. Odmítla účast v programu na ochranu svědků, přesto je pod neustálou policejní ochranou.

Durycká se narodila 27. listopadu 1991 v městě Bila Cerkva (Bílá Cerekev) v kyjevské oblasti. Vystudovala Národní vysokou školu ekonomickou v Kyjevě. Už v té době pracovala jako modelka, chvíli také jako manažerka cestovní kanceláře. S Němcovem se poprvé setkala v roce 2013. Brzy na to navázala s o 22 let starším politikem vážný vztah, trvající až do osudného atentátu.

Ve stínu politické závažnosti Němcovovy smrti a na ní navazujících konspiračních teorií na jeho přítelkyni nikdo příliš nemyslí. Durycká je mladá, zřejmě stále zamilovaná žena, které před jejíma očima náhle skonal obdivovaný muž. Na osudném mostě se vedle bezvládného těla jen těžko dovolávala pomoci. Teď je vystavena tlaku médií, a velmi pravděpodobně i Kremlu. Krom zármutku ji dost možná trápí i strach o život.

Její příběh není ojedinělý. Historie je plná případů žen významných mužů, zabitých atentátníky. Situace každé byla sice unikátní, na konci jejich vztahů ovšem nepochybně figuroval šok a strach. Které známé ženy si prožily peklo atentátu?

1. Jacqueline Kennedy Onassis

Krásná manželka Johna Fitzgeralda Kennedyho svého záletného muže nejspíš milovala, ačkoli s ním neměla zrovna jednoduchý život. Když v roce 1963 na projížďce Dallasem ukončil Lee Harvey Oswald jeho život, seděla vedle něj. Pět let nato se vdala za řeckého multimilionáře Aristotela Onassise, ale kýženého partnerského štěstí už nikdy nedosáhla.

2. Mary Todd Lincoln

Více než dvacet let dlouhé manželství s jedním z nejvýznamnějších amerických prezidentů z dob války Severu a Jihu skončilo v roce 1865 ve Fordově divadle. Do jejich lóže se během představení vkradl jeden z herců, fanatický přívrženec Jihu John Wilkes Booth a střelil Lincolna do zátylku. Depresí a finanční nouzí zasažená manželka si roku 1870 nakonec u Kongresu vymohla doživotní rentu, kterou pobírala ještě dvanáct let, až do osudné mozkové mrtvice.

3. Yoko Ono

Americká hudebnice, výtvarnice a údajná rozvracečka nejslavnější kapely všech dob přišla o svého muže v noci 8. prosince 1980 před jejich newyorským domem The Dakota. Společná práce manželů skončila singlemWalking on Thin Ice. Ten přepracovali krátce předtím, než po cestě ze studia hérostratovským komplexem postižený Mark Chapman vypálil do Lennona čtyři kulky, z nichž poslední přeťala aortu. Jeho žena utrpěla pouze šok, na dlouhou dobu se však stáhla. Umělecky činná začala být znovu až za necelých deset let. V domě The Dakota žije dodnes.

4. Betty Shabazz

Americká obhájkyně lidských práv spolu se svým mužem Malcolmem X vystoupila v roce 1964 z organizace Islámský národ a oba se stali sunnitskými muslimy. To se jim o rok později stalo osudným. Její muž byl během setkání Organizace pro afroamerickou jednotu zastřelen extrémisty Islámského národa, zatímco Betty a jejich dvě dcery přihlížely vraždě z davu. První pomoc, kterou svému muži poskytla, byla už zbytečná. Vdova po významném afroamerickém představiteli černých muslimů zůstala sama na šest dětí, přesto se dokázala nadále vzdělávat a najít si práci na Madgar Evers College v Brooklynu. Statečná Betty však nakonec zahynula vinou vlastní rodiny. Zemřela v roce 1997 na následky popálenin způsobených požárem, který v jejím bytě založil vnuk Malcolm.

Zajímavosti o pozadí atentátu na Kennedyho se můžete dozvědět ZDE.

Podobné články

Doporučujeme

Další články