fb pixel Americký misionář John Birch byl první obětí studené války, zastřelily jej čínské komunistické jednotky – G.cz
Vyhledávání

Americký misionář John Birch byl první obětí studené války, zastřelily jej čínské komunistické jednotky

Zdroj: US Army - https://history.army.mil/brochures/72-38/ph5.JPG, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10547341

Psal se 25. srpen roku 1945, když byl John Birch, kapitán vojenské rozvědky Armády Spojených států, bez zjevné příčiny několik dní po kapitulaci Japonska zabit čínskými komunisty. Stal se tak oficiálně první obětí studené války.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 16.9.2023, 09:33

John Birch

John Morrison Birch, narozen 28. května roku 1918, byl kapitánem vojenské rozvědky Armády Spojených států, polním agentem OSS v Číně během druhé světové války a rovněž bývalým baptistickým kazatelem a misionářem.

Birch se rozhodl stát misionářem již v době, kdy mu bylo dvanáct let. Po vysoké škole se zapsal na Biblický institut J. Franka Norrise a dvouletý učební plán dokončil za jeden rok. John Birch přímo prahnul po misionářské úloze v zahraničí, kde by mohl hlásat evangelium.

Misionářem v Číně

Když se J. Norris a asi dalších 150 členů sboru sešlo, aby Birche a jeho přítele vyslali do Číny, Norris poznamenal, že odjíždějí „plně informovaní o nebezpečích, která na ně čekají, ale cestují jako apoštol Pavel, který věděl, že jeho cesta do Jeruzaléma znamená smrt.“ Birch se se svou rodinou rozloučil slovy: „Sbohem, přátelé, pokud se už nesetkáme na zemi, setkáme se v nebi.“

V červenci roku 1940 dorazil do Šanghaje, tehdy území spravované Japonci, a začal se intenzivně učit mandarínskou čínštinu. V Číně plnil funkci misionáře v několika oblastech, přičemž v některých z nich několikrát málem přišel o život. Zlom nastal po japonském útoku na Pearl Harbor, který v Johnu Birchovi probudil vlastenecké cítění, načež dne 13. dubna roku 1942 požádal o vstup do armády.

Zastřelen komunisty

Po vstupu Ameriky do války se tedy Birch, baptistický misionář, stal spojkou mezi americkými a čínskými jednotkami bojujícími proti Japoncům. K osudové události pak došlo v roce 1945. Dne 25. srpna dostal John Birch velící americkému týmu speciálních služeb od čínských komunistických jednotek rozkaz k zastavení. Následně došlo k potyčce a Birch byl zastřelen. Zemřel deset dní po konci druhé světové války během mise, kterou mu nařídila OSS.

V roce 1958 založil Robert Welch na jeho památku pravicovou antikomunistickou organizaci s názvem Společnost Johna Birche. Pro Welche byl Birch mučedníkem a „první obětí třetí světové války mezi komunisty a stále se zmenšujícím svobodným světem“. Birchovi rodiče vstoupili do JBS (John Birch Society) jako čestní doživotní členové.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články