Amerika zažívá vzestup extremismu. Na jedné straně jsou to členové Ku Klux Klanu, neonacisté a jiní vyznavači ultrapravicové ideologie, kteří vyšli do ulic a v rámci jimi páchaných násilností již zemřela jedna nevinná žena, na straně druhé pak příznivci krajní levice, kteří kromě vzájemných střetů s první skupinou rozjíždí pokusy o kulturní revoluci, za kterou by se nemuseli stydět ani bolševici v Rusku ve dvacátých letech a Mao Ce Tung o 45 let později.
Levicoví aktivisté již delší dobu usilují o přepisování dějin do podoby, která vyhovuje jejich politicky korektní doktríně. Nejen v USA, ale například ve Velké Británii jsme několikrát měli možnost sledovat požadavky na to, aby v rámci rasového zrovnoprávnění byly odstraněny podobizny zakladatelů škol a významných absolventů, jelikož byli tito lidé dle názorů aktivistů moc bílí a pohled na ně by mohl urážet studenty s odlišnou barvou pleti. Dočkali jsme se již i muzeí, které přejmenovávají nevhodně pojmenované obrazy.
Ničení a strhávání nepohodlných soch a obrazů, které se protivily nějaké ideologii, jsme v historii zažili několikrát. Raní křesťané demolovali antické památky, husité plenili a vypalovali křesťanské kostely, nacisté si vzali na paškál židovské památky a komunisté pak cokoliv, co evokovalo kapitalismus. V současné době se můžeme setkat s islámskými fanatiky z ISIS, kteří na obsazených územích ničí několik tisíc let staré památky z dob před vznikem islámu a nově pak i právě se zástupci "progresivní" levice devastující či požadující odstranění soch, které pro ně symbolizují útlak.
V uplynulých dnech aktivisté v USA strhli nebo poničili několik soch vojáků americké Konfederace, které byly památníky vojáků Jihu v občanské válce. Poškozeny byly i sochy jižanského generála Roberta E. Leeho nebo dokonce i prezidenta Abrahama Lincolna. Ač Lincoln zrušil v Americe otroctví, byl levicovými radikály vyhodnocen jako rasista, stejně jako vše symbolizující odkaz jižanské Konfederace. Ti nejvyhrocenější aktivisté volají i po odstranění monumentu Mount Rushmore, který je podle nich jen oslavou privilegovaných bílých mužů.
Po vojácích a prezidentech si aktivisté, respektive aktivistky, vzaly na paškál i lékaře. Konkrétně se rozzuřené feministky sešly u památníku otce moderní gynekologie Jamese Mariona Simse a požadovaly její okamžité odstranění. Mimo jiné se před ní aktivistky polévaly červenou barvou symbolizující krev černošských otrokyň, které Sims žijící v 19. století měl. Právě na černých otrokyních Sims často experimentoval a odhalil tak nové léčebné metody, které se používají dodnes. Z dnešního pohledu bylo jeho počínání neetické, na druhou stranu však vedlo k poznání a vývoji medicíny do současné podoby. S nadsázkou můžeme říct, že nebýt Simse, dost možná značná část aktivistek před jeho pomníkem nestojí, protože by například zemřely při porodu.
Největším problémem levicových politicky korektních aktivistů a aktivistek je, že posuzují historické postavy a události dnešní optikou. Pochopitelně by v dnešním světě konfederační generálové a vojáci se svými názory neuspěli, stejně tak by nejspíše neobstál ani prezident Lincoln nebo doktor Sims. Ti všichni jsou ale již více než 100 let po smrti a jejich životy, činy a postoje jsou uzavřenou kapitolou dějin. Tuto kapitolu můžeme nastudovat a poučit se z ní, nebo můžeme vše s ní související zničit a předstírat, že se vlastně nic nestalo. Sama historie nám nicméně ukazuje, že jakékoliv pokusy o její přepisování nikdy nikam nevedly. Snad to pochopí i moderní levice.
O odstraňování soch z univerzit se více dočtete zde.