fb pixel Alkohol zabije víc lidí než všechny drogy dohromady – G.cz
Vyhledávání

Alkohol zabije víc lidí než všechny drogy dohromady

Zdroj: flickr.com

Každoročně se celosvětově utratí milionové částky v rámci protidrogové prevence. Problém je však jinde. Je mnohem závažnější a legální. Jde o alkohol, který zabíjí a ničí zdraví více lidem než všechny drogy dohromady. Nejvíce ohrožena je věková skupina 15 až 49 let, u které je alkohol pátým nejrizikovějším faktorem úmrtí.

Martin Miko
Martin Miko 21.11.2017, 11:00

Alkohol konzumují čím dál mladší

Ve výzkumu, který zveřejnil britský server Unilad.uk, je odhadováno, že v letech 2014-2015 bylo ve Velké Británii hospitalizováno zhruba 1,1 milionu pacientů, přičemž byl primárním nebo sekundárním důvodem alkohol. Ten při dlouhodobé a pravidelné spotřebě negativně ovlivňuje více než 60 zdravotních faktorů u člověka. Britské zdravotnictví stojí alkoholici přibližně 3,5 miliardy liber ročně.

Kromě zničeného zdraví se odhaduje, že trestná činnost související s alkoholem stojí Velkou Británii zhruba 8 až 13 miliard liber ročně. Co se týče první zkušenosti s alkoholem, tak Velká Británie je na tom podobně jako Česká republika. V roce 2016 byl společností Drinkaware prováděn průzkum, který poukázal na to, že mladiství poprvé ochutnali alkohol ve věku 13 až 15 let. Zarážející jsou výsledky průzkumu, ze kterých vyšlo najevo, že 43 % mladistvých ve věku 13 až 17 let pilo alkohol, jelikož se cítili depresivně a nervózně, a 63 % z nich pije alkohol, aby se přizpůsobili kolektivu. Britští lékaři varují, že mladiství se při užívání alkoholu vystavují riziku vážných následků po psychické i fyzické stránce.

Česká republika je na tom však ještě hůře s porovnání s Velkou Británií. V ČR ochutnalo alkohol téměř 60 % jedenáctiletých dětí, což nikde v Evropě není. Dle českých statistik téměř 30 % patnáctiletých dětí pije alkohol pravidelně, což v překladu znamená minimálně jednou týdně.

A zde 7 neotřelých způsobů, jak naštvat co nejvíce lidí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články