fb pixel Alen Dorfman: Příběh bankéře mafie, jehož zbraní nebyla pistole, nýbrž pero. Přesto byl bez zábran – G.cz
Vyhledávání

Alen Dorfman: Příběh bankéře mafie, jehož zbraní nebyla pistole, nýbrž pero. Přesto byl bez zábran

Chicago 1930
Zdroj: Wikimedia Commons, Public Domain

Alen Dorfman se od svých současníků, ale i nástupců, lišil. Své gentlemanství na rozdíl od ostatních gangsterů nehrál. Nikdy nezabil člověka (vyjma války) a nepodílel se na násilí, přesto se stal obávaným chicagským gangsterem. Tak jako mnozí však doplatil na svůj exhibicionismus.

Václav Adamus
Václav Adamus 4.5.2022, 02:06

Narodil se v Chicagu ve státu Ilinois 6. ledna 1923. Jako většina budoucích gangsterů ani on neměl na růžích ustláno. Jeho rodiče byli dělníci a Židé. Jeho kariéra je o to víc zajímavá, protože se stal členem čistě italsko-amerického drogového syndikátu, lépe řečeno pro něj pracoval coby bankéř. Jako mnozí svou špatnou finanční situaci vyřešil v mládí tím, že narukoval, konkrétně do americké námořní pěchoty.

Bankéřem gangsterů

Ve druhé světové válce bojoval v bitvě u Iwo Jimy. Nemusel být zločincem, domů se vrací s vyznamenáním, je mu prokazována úcta. Znovu jej však začíná tížit finanční situace, nemůže nikde najít práci, chvíli dělá instruktora sebeobrany pro ženy. V tu chvíli mu nabídne záchrannou ruku jeho otec. Tedy ne jeho biologický otec, ale nevlastní – obávaný mafián Paul „Red“ Dorfman a vůdce známého gangu Chicago Outfit. Jeho nevlastní otec byl gangsterem ze staré školy, tito mafiáni se zaměřovali na odbory, Dorfman měl svou základnu v řidičských odborech. Jimi Hoffa, obyčejný odborářský úředník, se chtěl stát předsedou celých řidičských odborů. Red Dorfman mu pomoc přislíbil, na oplátku chtěl, aby pojišťovnu odborů řídil jeho syn Alen. Na tom, že se v pojišťovnictví vůbec nevyznal a neměl ani kancelář vůbec nezáleželo. Gangsteři byli tak mocní, že si takřka přes noc Alen Dorfman zřídil agenturu, která smlouvu s odbory získala. Zaměstnavatelé poté platili pojistné přímo mafii. Alenu Dorfmanovi nastaly nejšťastnější časy jeho života. Nechal si ušít kabát z velbloudí kůže, bydlel v Lincolnově domě. Dohoda fungovala pro obě strany báječně. Celého komplotu si však začala všímat FBI. Zjistili, že si na pojistkách vydělali přes 3 miliony dolarů, hlavně díky předraženým pojistkám. Také zjistili, že Dorfman vysál z firmy na 300 tisíc dolarů, které měl „půjčit“ Hoffovi. Federální agenti pojali podezření, že obnos měl sloužit k podplácení úředníků. Tehdy se jim povedlo vyklouznout a FBI musela začít nové vyšetřování.

Mafie taktéž rozkrádala penzijní fond zmíněných odborů. Peníze, které takto vysáli investovali do stavby kasín v Nevadě, jejich zásluhou se z Las Vegas stalo to, čím je nyní. Hoffa je v prosinci 1962 postaven znovu před porotu, tentokrát za ovlivňování svědků v minulém procesu a manipulaci poroty. Byl shledán vinným a než byl dopraven do vězení, učinil prohlášení, ve kterém udělal hlavou penzijního fondu Alena Dorfmana. Chicagská skupina si chtěla svůj zdroj peněz ohlídat a poslala Dorfmanovi poradce – Joe „Klaun“ Lombardo byl tvrdý gangster, který měl dávat pozor, aby Dorfman nezradil. Tedy spíše jeho lidé, k nimž bylo vedení rodiny nedůvěřivé. Podniky, do kterých fond investoval krachovaly, ale gang bohatl. Na nesplacených úvěrech prodělal fond 15 milionů, jemu to však bylo lhostejné – za každý úvěr dostával provizi v tisíci dolarech, po USA létal tryskáčem Franka Sinatry. Fungovalo to následovně. Chtěli jste 500 tisíc? Museli jste si půjčit 600 tisíc a Dorfmanovi dát sto tisíc. Jeho podvody byly nakonec odhaleny a Dorfman byl poslán za mříže, ovšem na pouhý rok. Po návratu pokračoval ve stejné praxi jako před uvězněním. FBI se však nevzdává.

V roce 1979 zahajuje Operaci Pendorf a nasazuje odposlechy, pomocí kterých se jim podaří Dorfmana usvědčit. Soud pro něj chystal 55 let ve vězení, tam by však mohl kvůli zkrácení trestu začít spolupracovat se státem, čehož se mafie nejvíce bála. 23. ledna 1983 je zastřelen na parkovišti, jsou mu rituálně prostřelena ústa – styl mafiánské popravy určené pro donašeče.

ZDROJE:

https://en.wikipedia.org/wiki/Allen_Dorfman

https://en.wikipedia.org/wiki/Chicago_Outfit

https://en.wikipedia.org/wiki/Organized_crime

https://abc7ny.com/the-irishman-mistakes-jimmy-hoffa-chicago-outfit/5908995/

Podobné články

Doporučujeme

Další články