Aktivní prázdniny aneb na kolik vás přijdou nejoblíbenější letní sporty – G.cz
Vyhledávání

Aktivní prázdniny aneb na kolik vás přijdou nejoblíbenější letní sporty

Nejen pro děti, ale i pro většinu dospělých jsou letní měsíce dobou dovolených a zaslouženého odpočinku. Pokud ve vás slovní spojení „aktivní dovolená“ nevzbuzuje odpor, přečtěte si stručný přehled letního sportovního vyžití, které se nabízí v České republice.

Nikola Nádvorníková
Nikola Nádvorníková 6.8.2016, 11:00

1. Inline bruslení

Inline brusle nejsou jen trendy záležitostí, na pomyslném žebříčku zábavných sportů se drží celkem dlouho – od 18. století! Svištění na bruslích si užijete nejlépe na nově zrekonstruovaných cyklostezkách, kterých je i u nás dost. Pokud se chcete méně potit a více kochat, zvolte například malebné trasy kolem Uherského Hradiště. A pokud nemáte s kým vyrazit, vězte, že existuje i inline seznamka. Kolečkové brusle jsou časově i finančně nenáročnou aktivitou, pěkné brusle seženete okolo 2 tisíc korun, investovat však určitě musíte do kvalitní helmy a chráničů, to vás vyjde zhruba na tutéž částku.

2. Cyklistika

Cyklistika může být vášeň a životní styl, nebo prostě „jen“ jeden ze způsobů trávení volného času s rodinou a na čerstvém vzduchu. Dovolená na kole je evergreenem a ideální volbou pro mladé rodiny s dětmi, které si hlídají rozpočet. V České republice lze stále objevovat krásná místa a vybrat si takovou trasu, aby si každý přišel na své. Většině rekreačních cyklistů budou vyhovovat cyklistická kola od 10 tisíc korun, z druhé ruky pořídíte slušné dětské kolo už od několika tisíc. Určitě nezapomeňte na kvalitní helmu, a pokud nosíte dioptrické brýle, pořiďte sobě i dětem odolné brýlové čočky z materiálu Trivex, který byl původně vyvinut pro potřeby vojenského průmyslu. Materiál Trivex je extrémně odolný a pružný, a proto naprosto bezpečný. Což je, ještě vedle jeho lehkosti, jeho hlavní výhoda oproti běžným materiálům.

3. Beach volejbal

Plážový volejbal se zrodil na slunných kalifornských plážích. Je skvělou příležitostí, jak se sejít s přáteli, zasportovat si a ještě navíc získat rovnoměrnou bronzovou barvu. Navíc nejen přes léto fungují při kurtech školičky, na kterých si mohou potrénovat i vaše ratolesti a pokud je sport zaujme, mohou se v disciplíně dále rozvíjet v příměstských táborech. Hodinový pronájem kurtu se pohybuje od několika stovek výše, půjčovné míče bývá většinou v ceně.


4. Frisbee

Frisbee neboli házení létajícím talířem se v roce 2015 stalo olympijským sportem, populární je ale už několik desetiletí. Pokud patříte spíše k piknikářům, kteří si v parku frisbee párkrát hodí a pak si na něj raději položí koláč, zbystřete. Poctivý frisbee zápas vám pomůže spálit přibližně 1200 kJ, což je ekvivalent pěkné svačinky. Pořizovací cena létacího talíře je okolo několika stovek, a pokud nemáte dost aktivních kamarádů, můžete vycvičit dokonce svého psa, aby si s vámi zahrál. Tato disciplína se jmenuje dogfrisbee.

5. Petanque

Petanque není jen zábavou francouzských rentiérů, i když tam bychom asi mohli hledat jeho původ. Tento nonšalantní způsob trávení volného času je vhodný pro děti, starší lidi a oceníte ho především ve vedrech. Princip hry je jednoduchý, ale hra samotná vyžaduje pevnou ruku i nervy a dobře promyšlenou taktiku. Souprava na pétanque není nijak cenově náročná, seženete ji od pěti set korun.

6. Sjíždění řek

Nekorunovaným českým národním sportem je vodáctví. Sjíždění řek zahajují první odvážlivci začátkem dubna, české řeky praskají ve švech obvykle po celé prázdniny nebo tak dlouho, dokud nevyschne voda. Ideální řeka je taková, kde se volej (nehybná voda) střídá s peřejemi a jezy. Většina vodácky atraktivních řek se nachází v pahorkatější části Čech. Pokud se chystáte na vodu, je dobré ověřit si sjízdnost řeky a také předem stanovit občerstvovací stanice, abyste na řece nestrádali. Pokud vyrážíte na plavbu vybaveni něčím ostřejším, dejte si pozor: Státní plavební správa může opilému vodákovi uložit pokutu až 5 000 korun a zákaz splouvání řek na několik let. Půjčovné kanoe vás přijde přibližně na tisícovku na prodloužený víkend, přespání v kempu je okolo padesátikoruny na osobu.

7. Badminton

Navzdory prvotním předsudkům, které panují kolem opeřeného míčku, je badminton rychlý sport a neprovozuje se jen na pláži a koupališti, i když tam ho většina smrtelníků vídá nejčastěji. Pokud chcete hrát pořádně, počítejte s tím, že se hodně zapotíte. Naopak technická stránka věci není tak náročná, hrát tedy lze i rekreačně a přizvat můžete děti i starší ročníky. Pokud jste nositelem brýlí a zvolíte čtyřhru, nezapomeňte si vybrat brýlové čočky z odolného materiálu (např. Trivex), které neohrozí váš zrak. Finančně vás tato zábava vyjde na 150 - 300 Kč za pronájem kurtu, raketu vám půjčí za několik desítek korun. Pokud byste si chtěli pořídit vlastní náčiní, počítejte s minimální investicí 1 000 Kč.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu