Stala se podivná věc. Na pražském Staroměstském náměstí se demonstrovalo proti ruské agresi na Ukrajině. Demonstrace byla řádně nahlášena a nikdo z odpůrců Moskvy na ní nedělal nic nezákonného. Prostě jen veřejně projevovali svůj názor, že Putin je lump (což si mimochodem myslíme taky). Přišli ale i lidé s opačným viděním světa, ktaří poklidnou demonstraci narušovali. A přišla i městská policie, jejímž úkolem je v takovém případě proti narušitelům zakročit a umožnit pokojný průběh demonstrace.
Přišel i novinář a fotograf Ludvík Hradilek. Ne aby demonstroval nebo protidemonstroval, ale aby dělal svou práci – tedy fotil pro web Aktuálně.cz. Když spatřil narušitele demonstrace, upozornil městskou policii a požádal ji, aby i ona dělala svou práci – tedy zpacifikovala narušitele. Policista ho ale místo toho požádal o občanku. Hradilek mu ji logicky odmítl dát – nebyl k tomu žádný důvod. Svou žádostí zaprvé neudělal nic zlého a zadruhé podle zákona může policie občana perlustrovat jen v zákonem přesně stanovených případech.
Ludvík Hradilek (www.fdb.cz)
“Měšťák” si ale zjevně myslel něco jiného a znovu Hradilka požádal o občanku. Hradilek znovu odmítl. “Měšťák” tedy přivolal státní policii, které Hradilka v poutech odvezla na služebnu k “podání vysvětlení”. Strávil tam asi hodinu a půl a pak ho propustili. Teď mu hrozí až padesátitisícová pokuta za “neusposlechnutí výzvy veřejného činitele”. Na video z Hradilkova zatčení se můžete podívat ZDE.
Zdánlivá banalita? Ne, velmi vážná věc. Chápeme, že jsou situace, kdy policie oprávněně potřebuje znát naši totožnost. Třeba když se v soudedním domě stala vražda a my jsme podobní člověku, který utíkal pryč s rukama od krve. V takovém případě rádi předložime občanku už jen proto, že cítíme, že muži v uniformách jednoduše dělají svou práci a jsou “na naší straně”. Kdyby to ale mělo fungovat jako v Hradilkově případě, vrátili bychom se před listopad 1989. Kontrola občanky tehdy byla rozšířeným nástrojem buzerace každého, kdo něčím vybočoval. Měl příliš dlouhé vlasy, příliš krátké vlasy, příliš divné názory nebo se policajtům prostě jen nelíbil.
Právě proto jsme na policejní perlustraci stejně citliví, jako Hradilek. A právě proto stejně jako on známe příslušný paragraf 63 zákona o policii (273/2008, ZDE). Tady je i s naším komentářem:
§ 63
Prokázání totožnosti
(1) Prokázáním totožnosti se rozumí prokázání jména, popřípadě jmen, příjmení, data narození a v případě potřeby také adresy místa trvalého pobytu, adresy místa pobytu nebo adresy bydliště v zahraničí, rodného čísla a státní příslušnosti. Rozsah a způsob zjišťování osobních údajů musí být přiměřené účelu zjišťování totožnosti.
(2) Policista je oprávněn vyzvat k prokázání totožnosti osobu:
a) podezřelou ze spáchání trestného činu nebo správního deliktu,
(Ukradnete v samoobsluze rohlík, jedete tramvají “na černo” nebo vystřílíte redakci Charlie Hebdo)
b) zdržující se v prostoru, o kterém lze důvodně předpokládat, že se v něm zdržují cizinci bez povolení opravňujícího k pobytu na území České republiky,
(Postáváte na shromaždišti ukrajinských dělníků v koženkové bundě a sešmajdaných lakýrkách, ceníte zkažené zuby a smrdí z vás vodka)
c) bezdůvodně se zdržující v bezprostřední blízkosti policií chráněného prostoru nebo v místě, z něhož lze tento prostor účinně ohrozit,
(Zevlujete před ambasádou USA a na rameni máte velkou plátěnou tašku)
d) od níž je požadováno vysvětlení,
(Viděli jste, jak soused zmlátil manželku a mohli byste to dosvědčit)
e) odpovídající popisu hledané nebo pohřešované osoby,
(Vypadáte jako Jaroslav Barták, David Rath, Josef Mengele nebo jiný známý lékař)
f) vstupující do policií chráněného objektu nebo prostoru anebo do místa, kam je policistou zakázán vstup, nebo z tohoto objektu, prostoru anebo místa vycházející,
(Obsadili jste squat Klinika a odběhli jste si pro toluen nebo pro stříkačky, případně pro krmení pro ochočenou krysu)
g) která má na místě veřejně přístupném zbraň a je důvodné podezření, že zbraně může být užito k násilí nebo pohrůžce násilím,
(Miloš Zeman má veřejný projev na Albertově a vy se tam jdete podívat s kulovnicí na prasata)
h) zdržující se v blízkosti místa, kde došlo ke spáchání trestného činu nebo správního deliktu, k požáru anebo jiné mimořádné události,
(Někdo právě vyloupil banku a vy se poflakujete kolem)
i) která má být předvedena na žádost příslušného orgánu podle jiného právního předpisu,
(Nedostavil jste se na obecní úřad, kde se projednává, že jste starostovi vyrazili zuby kopem z otočky)
j) která je oznamovatelem podezření ze spáchání trestného činu nebo správního deliktu,
(Soused vám zapálil střechu nad hlavou a vy ho jdete udat)
k) na žádost jiné osoby, která má na zjištění totožnosti právní zájem, jakož i osobu, která o prokázání totožnosti policistu žádá, a zjištěné osobní údaje předat osobě, která o prokázání totožnosti požádala,
(Chytil vás revizor)
l) při plnění jiného úkolu, je-li to nezbytné k ochraně bezpečnosti osob a majetku, veřejného pořádku nebo pro předcházení trestné činnosti.
Poslední bod je nejzajímavější tím, jak je “gumový”.
Vejde se do něj skoro cokoli, co si policajt vymyslí. To ale samozřejmě neznamená, že nemusí prokázat, že po vás chtěl občanku oprávněně. Vraťme se k Ludvíku Hradilkovi. Bezpečnost osob ani majetku nebo veřejný pořádek na demonstraci svým oznámením zjevně neohrožoval. Nelze ani usuzovat, že by jeho občanka policajtovi pomohla “předcházet trestné činnosti”. Policajt by sice mohl tvrdit, že Hradilek byl podle bodu e) podobný hledané osobě, ale pak by musel dokázat, které. Jiné body zákona v našem případě nepřicházejí v úvahu.
Skutečně hledaná osoba: exposlanec Petr Wolf, odsouzený pro čachry s dotacemi na pět let do vězení. Uprchl a nikdo neví, kde se schovává. Podobá se snad Hradilkovi? (foto Profimedia.cz)
A právě z toho usuzujeme, že policajt chtěl Hradilka jen buzerovat. Třeba proto, že on sám má rád Putina. Netušil ale, že narazil na novináře, který si to nenechá líbit. Co teď Hradilek může udělat? Základní možnosti jsou dvě:
1. Podat trestní oznámení pro podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Policajti se ale bohužel často navzájem kryjí.
2. Podat stížnost Generální inspekci bezpečnostních sborů (
ZDE). Tahle instituce je poměrně nezávislá a policajti se jí docela bojí. Pokud vás tedy budou legitimovat a vy máte pocit, že tak činí bezdůvodně, kouzelná formulka zní:
“Dám vás inspekci.”
Proč je tak důležité hádat se a nenechat si bezdůvodnou perlustraci líbit? Vysvětluje to příklad
analogie s vařenou žábou. Když dáte žábu do hrnce se studenou vodou a postavíte na oheň, teplota se bude zvyšovat postupně. Žába patří mezi studenokrevné živočichy, takže si ničeho nevšimne a uvaří se. Když ale žábu hodíte do hrnce s vařící vodou, bude jí to pálit, vyskočí a zachrání si život. Nezkoušeli jsme to a vy to taky nezkoušejte, už proto, že je to kruté a žáby jsou chráněné. Ale ukazuje to, že je třeba se důsledně hádat o každé i sebedrobnější omezování našich svobod. Ludvíku Hradilkovi držíme palce.
A tady je video o vařená žábě:
Když už jsme u těch zákazů a příkazů, myslíte, že vám můžou zakázat přespat pod širákem? To zjistíte
TADY.