fb pixel Aféra Bělobrádek: ženy si za chudobu po rozvodu opravdu mohou samy – G.cz
Vyhledávání

Aféra Bělobrádek: ženy si za chudobu po rozvodu opravdu mohou samy

Předseda KDU–ČSL měl pravdu a neměl se za ni omlouvat. Výběr životního partnera je osobní volba, do které státu nic není.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 28.4.2017, 09:35

Pavel Bělobrádek se ukázal být měkkým jako modelína. Posuďte sami. Nejdřív poskytl novinářům rozhovor, ve kterém prohlásil, že za rozpad rodin z velké části může příliš velkorysý sociální systém. To je pravda – v Česku se rozvádí asi 40 % manželství. Kdyby manželé (a hlavně manželky) nemohli (a hlavně nemohly) tolik spoléhat na nejrůznější dávky, nejspíš by se vztah snažili (snažily) udržet mnohem déle. Manželství je koneckonců i ekonomická jednotka, ve které dva jedinci dávají své příjmy a majetek do jednoho měšce.

V dobách našich dědečků a babiček štědré sociální dávky neexistovaly a manželství tehdy bývala mnohem stabilnější. Dnes ale partnery často ten druhý omrzí nebo je naštve nějakou malicherností, a hned jdou od sebe. Strach ze zhoršené ekonomické situace jim v tom nebrání. Pokud totiž bývalá manželka při rozvodu nevysoudí vysoké alimenty, prostě jen zaběhne na úřad a stát jí to hezky dorovná. Z kapes nás všech, samozřejmě. Nezodpovědnost partnerů tak platíme všichni.

Na námitku novináříů, že ženy samoživitelky jsou jednou ze skupin, která je nejvíce ohrožená chudobou, Bělobrádek následně prohlásil: „No tak si musí najít jiného chlapa.“ A byl oheň na střeše. Jakási Lenka Vítková se do Bělobrádka pustila a on jí odepsal tohle:

Následně se do Bělobrádka pustila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). „To, co vypustil z úst, je poměrně charakteristické,“ řekla Blesku. „Já jsem to slyšela i od nějakých lidí z ČSSD, samozřejmě chlapů. Že ta ženská si za to vlastně může sama. To si myslím, že by se nikdy v západní Evropě nestalo. Tam systém matce pomůže, u nás ji potrestá.

Jak „potrestá“? Čím ji potrestá? Tím, že jí po rozvodu nabídne pohodlnou záchrannou síť v podobě nejrůznějších sociálních dávek? Myslí to Marksová vůbec vážně?

Bělobrádek nakonec vyměknul. „Omlouvám se všem ženám, matkám a rodičům za svůj výrok,“ prohlásil. „Byla to nemístně použitá nadsázka, které lituji, nemyslel jsem to tak.

Za co se ale ten slaboch omlouval? Jeho původní výrok je přece hluboce pravdivý. Každý má v prvé řadě odpovídat sám za sebe. Výběr životního partnera je vážné osobní rozhodnutí, za které by člověk měl ručit. Když si žena najde špatného chlapa, který od ní uteče a neplatí jí na děti, je to její věc. Proč by měl její chudobu řešit stát? Je to úplně stejná situace, jako když si muž vybere ženu, která mu je nevěrná, nebo jako když si někdo vybere hospodu, automaty a pervitin místo práce. Jeho volba, jeho problém. Jsme nesvéprávné děti, nebo dospělí lidé?

Sociální dávky mají sloužit těm, kdo se do chudoby propadnou bez vlastního zavinění. Třeba po úrazu nebo kvůli vážné nemoci. Nemají sloužit ženám, které si zbrkle pořídily děti s prvním lemplem, kterého potkaly, a při prvním problému se s ním rozvedly. Za to si ty ženy mohou samy – prostě byly nezodpovědné a špatně vybíraly. Není důvod jim kvůli tomu pomáhat z kapes nás všech.

A TADY si přečtěte deset důvodů, proč jsou muži lepší než ženy.

Podobné články

Doporučujeme

Další články