Tím spíš, že se toho na našem komiksovém trhu teď na jaře neděje moc nového. Když se řekne Frank Miller, každý si vybaví Sin City, někdo možná 300, Batman - Rok jedna nebo Návrat temného rytíře. Tím to většinou končí. Doufám, že nebude zní mudroprdsky, ale není to zdaleka všechno.
Občas se dá ještě sehnat vynikající Wolverin, devátá kniha z řady ultimátního komiksového kompletu od Marvelu, který napsal Chris Claremont a Frank Miller jej neuvěřitelně skvěle ilustroval. Děj se odehrává povětšinou v Japonsku a Miller v příběhu nechal neuvěřitelně rozehrát svou posedlost starými, japonskými dřevorytci a mangou, v níž může úplně v pohodě soutěžit s režisérským duem Quentin Tarantino - Robert Rodriguez.
O Wolverinovi ale dnes nebude řeč. Podíváme se na Millerovo mistrovské dílo, publikované u DC Comic v šesti sešitech mezi roky 1983 a 84. Jmenuje se Ronin a Miller se podepsal pod scénář i kresbu. Barvy dílu dala Millerova dlouholetá partnerka Lynn Varley. Nápad stvořit Ronina prý Miller dostal, když hledal inspiraci pro svého Deredevila sledováním starých kung-fu filmů a projížděním manga sešitů o samurajích.
To je jasné hned, jakmile Ronina otevřete. Vzduchem sviští katany i hlavy oddělené od trupů. Příběh začíná ve středověkém Japonsku soubojem mezi Roninem - mladým samurajem, který přišel o svého pána - a démonem Agatem. Velice brzy se ovšem přeneseme do New Yorku blízké, ovšem ne zcela určené budoucnosti, krátce poté, co se metropolí přehnala blíže neurčená katastrofa. Město ovládají gangy, podzemí pak mutanti a kanibalové. Bezpečí skýtá jen komplex Aquarius ovládaný stejnojmennou korporací v čele s umělou inteligencí zvanou Virgo. Vedení firmy se podařilo objevit cestu k budování biookruhů, z nichž se dá vytvořit téměř vše od nástrojů až po nové končetiny.
Ty pro Aquarius testuje Billy Challas, mladík, který se narodil bez rukou a nohou. Billy má nevysvětlitelné denní sny týkající se bytostí se středověkého Japonska, což Virgo šokuje, protože nic takové nebylo součástí Billova vzdělávání. Příběhy z minulosti a přítomnosti se začínají prolínat a je víc než jisté, že démon Agat sbírá síly k ovládnutí světa. Nechybí napětí, překvapení a dokonce ani milostný příběh. Řekl bych vám víc, ale nechci vás ošidit ani o jedno dějové překvapení, natož pak pointu, z níž se vám naježí chlupy na předloktí. Zvláštní je, že konec vede k více možným vysvětlením a je jen na vás, jak si závěr vyložíte.
Ptal jsem se kdysi jednoho významného vydavatelů komiksů, kdy do češtiny převedou Ronina. Prý by to u nás moc lidí nezajímalo. Osobně si myslím, že je to úplně jinak. Miller je značka, která prodává i papírové tácky pod pivo a Ronin je tak silný a skvěle nakreslený komiks, že by neměl chybět v knihovně žádného fanouška grafických románů. Někdy je prostě třeba sáhnout po originálu. Angličtina není zdaleka tak slangová jako u jiných Millerových příběhů, takže ji schroupe v podstatě každý (včetně mě). Na Ebay se dá sehnat i původní šestidílná edice stejně jako kniha vydaná vcelku, která vás nebude stát takový balík. Pokud chcete získat nezapomenutelný čtenářský a estetický zážitek, nechte si ho poslat. I nový na Amazonu vyjde na pouhých sedmnáct dolarů!
A TADY máte předchozí díl - Robert Kirkman/Charlie Adlar: Živí mrtví .