Absurdní antikonfliktní tým proti kuřákům se stal terčem vtipů i zdrojem ironického marketingu – G.cz
Vyhledávání

Absurdní antikonfliktní tým proti kuřákům se stal terčem vtipů i zdrojem ironického marketingu

Chcete být zbyteční? Kupte si od Tomáše antikonfliktní tričko nebo bundu a budete stejně zbyteční jako protikuřácké jednotky na Praze 1.
Zdroj: TMBK

Protikuřácký zákon je i týden poté, co byl zaveden, velkým tématem. Jakkoliv je kontroverzní samotný zákon, asi nejvíce rozporuplných reakcí vyvolává takzvaný antikonfliktní tým, který do ulic proti kuřákům povolala Praha 1. Kromě kritiky se nicméně příslušníci protikuřáckých jednotek stali i terčem mnoha vtipů a posloužili i jako středobod ironické marketingové kampaně. O tu se postaral náš grafik Tomáš Břínek alias TMBK, který začal na internetu prodávat falešné uniformy antikonfliktního týmu.

Jan Palička
Jan Palička 7.6.2017, 12:29

Již týden platí v Česku protikuřácký zákon, díky kterému si už nezapálíme v restauracích nebo barech. To má pochopitelně za následek skutečnost, že kuřáci se se svými cigaretami museli přesunout před hospody. S tím se česká města vypořádávají porůznu. Někde rozdávají plastové přenosné popelníky, jinde instalují popelníky přímo do chodníků a na Praze 1 zavedli takzvaný antikonfliktní tým, jehož cílem je mírnit v nočních hodinách chování rozvášněných kuřáků.

Asi největší konflikt přitom vyvolal sám antikonfliktní tým, který se stal předmětem pohoršených reakcí. Lidé si sice uvědomují, že obzvlášť v centru Prahy hrozí zvýšená hlučnost v místech před restauracemi a bary, ale zároveň se pohoršují nad tím, že než aby městská část investovala 600 tisíc korun do posílení hlídek městské policie, raději najme plešaté svalovce v černých bundách s minimem pravomocí, kteří jen budí hrůzu, ale ve finále nic nezmůžou a stejně musí přivolat v případě reálného konfliktu policisty.

Kromě kritiky se nechvalně proslulý antikonfliktní tým stal i terčem pořádně černého humoru. Jeho členy se tak staly jak skinheadské mlátičky z řad fanoušků ultrapravicové kapely Ortel, tak známý odpůrce kuřáků filipínský prezident Rodrigo Duterte. Není to ale jen ironický humor, ale i ironický marketing, který vděčí za vznik antikonfliktnímu týmu. O menší pozdvižení se postaral známý grafik Tomáš Břínek alias TMBK, který kromě našeho serveru G.cz tvoří například i pro legendární stránky kontroverzního humoru Stay Zmrd.

Břínek na svých stránkách začal prodávat trička a bundy, které jako by z oka vypadly uniformám antikonfliktního týmu, jen loga Prahy 1 jsou zrcadlově otočená a místo názvu městské části je zde jeho monogram TMBK. O antikonfliktní oblečení se strhla nečekaná vlna zájmu, falešné uniformy si za pár dní objednalo už přes 150 lidí. "Rád si dělám ve své tvorbě legraci z absurdních věcí. Jsem rád, že očividně nejsem jediný," komentuje své počínání Břínek. Objednávky přijímá na mailu obsadime@centrum.cz.

"Když už po ulici mohou pobíhat ostří hoši v bundách antikonfliktního týmu, co nemají žádné pravomoci, proč by tam s nimi nemohli pobíhat i recesisté v podobných bundách, kteří rovněž nic moc nezmůžou, ale aspoň se pobaví," říká Břínek. Vtipálci, kteří si jeho bundy a trička objednávají, přiznávají, že nechtějí předstírat, že jsou členy skutečného antikonfliktního týmu, ale jen chtějí poukázat humornou formou na jeho zbytečnost. "Objednala jsem si to tričko, jelikož se mi líbí ten nápad. Nosit ho budu tak leda na spaní, ale tak třeba v něm vyřeším každý postelový konflikt," říká s úsměvem dívka, která si Břínkovu uniformu objednala.

Tady se podívejte na to, jak by to vypadalo s Rodrigem Dutertem v čele antikonfliktního týmu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články