fb pixel A není to málo, Antone Pavloviči? Desatero legendárních hlášek z filmu Jára Cimrman ležící, spící – G.cz
Vyhledávání

A není to málo, Antone Pavloviči? Desatero legendárních hlášek z filmu Jára Cimrman ležící, spící

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Je tomu přesně 13 let, co nás opustil Ladislav Smoljak, dlouholetý přítel a kreativní parťák Zdeňka Svěráka, spolu s nímž vymyslel fiktivního génia Járu Cimrmana. Ač nikdy neexistoval, přesto je jednou z největších ikon historie české kultury.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková Aktualizováno 6.6.2023, 00:16

Zkuste to bez drátů!

Největším světovým spisovatelem, vynálezcem, malířem, fyzikem, lyžařem a filozofem za posledních sto let byl český velikán Jára Cimrman. Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat. Tak praví průvodkyně ve filmu Jára Cimrman ležící, spící – a taková je pravda! Fiktivní persóna je jednou z nejikoničtějších osobností české kultury a zcela právem získal mnoho hlasů v soutěži o Největšího Čecha. A kdyby nebylo v pravidlech, že neexistující lidé jsou zakázaní, dost možná by trumfnul i toho Karla IV., který to nakonec vyhrál.

Tohoto nepřekonatelného génia vymysleli dva neméně talentovaní chlapíci – Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak. Dva přátelé a kreativní parťáci spolu pracovali od 60. let a vytvořili řadu divadelních her „z Cimrmanova pera“, které se dodnes hrají v žižkovském Divadle Járy Cimrmana, a několik navazujících filmů. Cimrmana hrál Svěrák, Smoljak se lépe cítil v pozici režiséra. A scénář psali společně. Tím nejznámějším je Jára Cimrman ležící, spící, který obsahuje velkou spoustu již lidových hlášek a my je pro vás shromáždili v galerii:

Filmový příběh, v němž se Cimrman poprvé zhmotnil do konkrétnější podoby, je tvořen několika „rekonstruovanými“ epizodami z jeho života, zasazenými do rámce exkurze v jeho světničce ve vsi Liptákov. Pro fanoušky Cimrmana povinnost, pro běžného diváka příjemná podívaná, kterou by měl znát.

Podobné články

Doporučujeme

Další články