9 věcí, které nám kdysi Návrat do budoucnosti 2 slíbil...

Obrázek uživatele Vaclav Rybar
21.10.2015, 11:10

Dnešní datum se do filmové historie zapsalo zlatým písmem. Přesně do 21. října 2015 cestoval Marty McFly v Návratu do budoucnosti 2. Jak se liší jeho filmová budoucnost od té naší?

Google glass, Skype, velké ploché obrazovky. To Robert Zemeckis už v osmdesátých letech odhadl správně, stejně jako posedlost filmovými sequely a 3D. Na druhou stranu lidé ve fiktivním roce 2015 pořád používají fax a laser disky. A pak je tu těchto devět věcí, které se prostě nesplnily a nesplní, a nás, kteří jsme na tomhle filmu vyrostli, to dost mrzí.

Dnešek vychází na bod, kdy se fiktivní a skutečná budoucnost střetávají. Je tedy na čase zúčtovat. A třeba vyrazit do kina, protože Návrat do budoucnosti 1 a 2 se po omezený čas budou promítat i v českých kinech. Dnešní slavnostní premiéru obou filmů za sebou, komplet s vystaveným DeLoreanem v Premiere Cinemas už asi nestihnete, navíc je vyprodaná. V dalších dnech byste ale Martyho a doktora Browna dostihnout mohli. Nebo si prostě kupte blu-ray. Jednu z nejlepších sci-fi trilogií přece nemůžete nemít.

1. Hoverboard

hoverboard

Antigravitační skateboard? Existují prototypy, ale ty jsou filmové předloze jen vizuálně podobné a jezdit se na nich nedá. I když už jsem ze skejtů vyrostl, tohle bych si pořídil. Dokážete si představit ty držkopády?

Japonské automobilce Lexus se nakonec povedlo splnit sen a hoverboard postavit. Jenže do prodeje nepůjde, protože bychom se na něm všichni zabili. Navíc je extrémně drahý a není zdaleka tak obratný jako filmová verze. Naděje ovšem pořád ještě žije.

2. Samozavazovací kecky

nike

Společnost Nike relativně nedávno vyrobila kopii Martyho futuristických křusek - svítily, dělaly parádu, ale automatické zavazování nezvládaly. Nike chystala naprosto věrohodnou verzi na letošní podzim, ale znáte to - sliby, chyby. Dokud je neobujeme, neuvěříme. Zatím se žádné info neobjevilo, takže i letos se budeme muset ke tkaničkám ohýbat.

3. Létající auta

18grj0jx1ahc7jpg

Tohle asi nedopadne. Veškeré prototypy létajících aut vypadají jako Cessna s extra párem koleček, nikoliv jako běžné auto, kterému se zasunou kola do podvozku, aby mohlo na nebeské dálnice. DeLorean dokonce ani v roce 2015 nevstal z mrtvých, aby ohlásil třeba nový model. Líbil by se nám, i kdyby jezdil jenom po zemi!

4. Čelisti 19

jaws

Tohle bylo Zemeckisovo pomrknutí na Spielbergovu sérii, která to ve skutečnosti zapíchla neslavnou trojrozměrnou trojkou. Je s podivem, že se ji dodnes nikdo nesnažil zremakovat. Představa, že bychom se napřesrok dočkali devatenáctého dílu je poměrně děsivá, ale ten 3D efekt, kdy Martyho pohltí žralok je přesto pořád super.

5. Generátor alfa rytmů

alfarhytm

Doktor Brown v úvodu uspí Martyho přítelkyni generátorem alfa rytmů. Lepší než prášky, pokud potřebujete rychle zabrat, ale co kdyby to na vás někdo použil během rande?

6. Funkční meteorologie

meteorol

Doktor Brown je schopen na vteřinu přesně předpovědět, kdy a kde začne pršet. Klobouk dolů. Díky serverům jako accuweather.com máme sice v rámci daného dne mnohem přesnější představu o změnách počasí, ale že bychom dokázali předpovídat s takovou neomylností? To nehrozí ani zdaleka.

7. Odpadní pohon

fusion

Mr. Fusion, tak se jmenuje nový pohon, kterým doktor Brown krmí svůj stroj času. Už žádné plutonium nebo přírodní síla blesků. Stačí nasypat do chřtánu jakýkoliv odpad a hned máte dost energie na let prostorem nebo časem. Kontejnery všude kolem nás jsou plné, tak na co se čeká? Spásu biomasou nám přece slibují už dlouhá léta.

8. Inteligentní bundy

jacket

Martyho nová bunda se nejen přizpůsobí jeho tělu, ale po nedobrovolné koupeli se zvládne i sama vyfénovat. Ne, že bychom to v reálu potřebovali tak často, ale vlastně už i existují technologie, které by to zvládly. Minimálně pro srandu králíkům by to měl někdo brzy vyrobit. Když máme chytrou nositelnou elektroniku, ledničky nebo vysavače, proč ještě nemáme chytré bundy?

9. Roboti u benzínek

robots

Když zajedete k Shellu, objeví se uniformovaný zaměstnanec a bez řečí začne do vašeho auta tankovat benzín. Ptá se úsečně, tváří se nezúčastněně, a po vykonání si stoupne stranou a kouká do dáli. Takže vlastně ty roboty už máme. Platební kartu ale nestrkáte do nich, nýbrž do pokladny uvnitř benzínky. Ale to je jen otázka času. Třeba Tesla už vyvíjí speciální inteligentní hlavici, která si sama najde nabíjecí konektor a začne do vašeho auta pumpovat šťávu.

A TADY je 6 nejlepších filmů o cestování v čase.


Komentáře