fb pixel
Vyhledávání

9 nepříliš známých památek UNESCO, které leží blízko naší kotliny

Hallstatt leží jen kousek od dálnice na cestě do Alp. V zimě se to v něm navíc nehemží turisty a na dostřel od něj se nachází spousta parádních sjezdovek.
Zdroj: wikipedia.org

Tyhle turisty i domácími oceňované skvosty máme skoro za humny, ale možná jste o nich neměli ani tušení. Výletům zdar!

Radka Pružinová
Radka Pružinová 9.3.2018, 10:14

1. Park Muskau (německo-polské pomezí)

Zhruba stovku kilometrů od severních hranic naší republiky, přibližně 50 kilometrů od města Zhořelec se na březích řeky Lužické Nisy nachází kouzelný krajinný park podobný našemu Lednicko-valtickému areálu. Na tenhle jsou pyšní jak Němci (Muskauer Park), tak Poláci (Park Muzakowski) protože se rozkládá přímo na pomezí těchto dvou zemí. A je to poznat na první pohled. Německá strana parku je v perfektním stavu, polská je poněkud zanedbanější a syrovější. Tuhle romantiku s dokonalou infrastrukturou byste neměli minout.

2. Vesnice Vlkolínec (Slovensko)

Vesnička, která leží v severovýchodním výběžku Velké Fatry je jednou z městských částí města Ružomberok. Jde o nejzachovalejší a nejkompletnější celek lidových staveb v celém Slovensku. Až do poloviny 20. století nevedly do obce asfaltky ani elektrické dráty. V této typicky horské osadě se můžete kochat 55 roubenými dřevěnicemi se šindelovou střechou s lomeným krovem. 18 z nich je trvale osídleno. Budete se tu cítit, jako byste místo autem přijeli strojem času.

3. Říční údolí Wachau(Rakousko)

Na cestě do Vídně byste neměli minout tuto dokonalou přehlídku kulturní krajiny. Vinice a sady, které strmě stoupají vzhůru od koryta řeky Dunaj, která se v tomto úseku zužuje, malebné vinařské vesničky, opevněné kláštery i renesanční zámečky... Za zmínku rozhodně stojí město Melk (česky Medlík), které se nachází na východní hranici údolí Wachau. Zdejší klášter je barokní perlou a jeho poloha na skalnatém výběžku nad Dunají z něj dělá skutečný krajinný šperk.Nepropásněte ani kočičími hlavami dlážděnou vesničku Dürnstein se zářivě modrým barokním kostelem. Kdysi na zdejším hradu věznili Richarda Lví srdce.

36 kilometrů dlouhé údolí bylo osídleno už v pravěku. A od té doby stále vzkvétá. Ze zdejší krajiny budete nadšení a celí říční. Nezapomeňte se svlažit místním vynikajícím vínem!

4. Kostely míru v Jaworu a Swidnici (Polsko)

Největší hrázděné církevní stavby v Evropě (do většího z nich se vejde neskutečných 7500 věřících) pocházejí ze 17. století a najdete je v Dolnoslezském vejvodství v jihozápadní části Polska. Mír v jejich názvu pramení z Velstfálské mírové smlouvy, která ukončila třicetiletou válku v roce 1648. Fascinující exteriéry doplňují kouzelné barokní interiéry zdobené výjevy ze Starého i Nového zákona a heraldickými a rostlinnými motivy. Kromě bohoslužeb se v nich pořádají koncerty vážné hudby. Kostel míru ve Swidnici je otevřen od pondělí do soboty od května do konce podzimu. Do jaworského se dostanete od dubna do října od pondělí do soboty od 10 do 17 hodin, v neděli se otevírá o dvě hodiny později. Návštěvu kostelů míru můžete spojit s výletem do Vratislavi, která leží jen zhruba 50 kilometrů od Swidnice. Zdejší Hala století spadá také mezi památky UNESCO, ale stojí tu za zhlédnutí i spousta dalších věcí.

5. Tokajský vinařský region (Maďarsko)

Složité struktury vinic, farem, vesnic a malých měst se nachází na úpatí pohoří Zemplén v severovýchodním Maďarsku podél řeky Bogrod a u jejího soutoku s Tisou. Celou okolní krajinu zformovala v posledních několika stech letech neutuchající tradice výroby vína. Historická síť vinných sklepů, z nichž část je vytesaná ručně do především vulkanických hornin (a nejstarší pocházejí ze 12. století) dotváří místní malebný, živý a živoucí kolorit.

6. Neziderské jezero (rakousko-maďarské pomezí)

Jedno ze dvou stepních jezer v Evropě (vedle Balatonu) se rozprostírá na ploše 320 km2 . Kvůli výšce zemského zakřivení není vidět z jednoho konce na druhý. Větší část jezera leží v Rakousku (kde je největší vodní plochou), menší v Maďarsku. Vyznačuje se velmi malou hloubkou a především extrémně širokým pásem okolního rákosí (v nejširším místě dosahuje šíře 8 kilometrů), ve kterém hnízdí vzácné vodní ptactvo. Zanedlouho tu máme jaro, takže pokud se sem vypravíte, bude na co koukat.

7. Hallstatt (Rakousko)

Obec s necelou tisícovkou obyvatel patří také spolu s pohořími Dachstein a Solná komora ke světovému dědictví UNESCO. Některé ze zdejších domů jsou postaveny na kůlech zapuštěných v Halštatském jezeře. Městečko je mrňavé, v podstatě ho tvoří jen jedna ulice a malé tržiště. Ještě na konci 19. století se sem nedalo dostat jinak než lodí nebo úzkým horským průsmykem. Mezi domy se dalo "procházet" pouze po vodě (spíše proplouvat člunem) nebo úzkou cestičkou nad střechami domů. Kvůli silnici postavené až v roce 1890 musely být odstřeleny kusy skal. Turisté kromě malebného městečka s Muzeem přírodní historie (s největší archeologickou sbírkou rakouských nálezů z doby halštatské) a doly vyhledávají například i zdejší jeskyně (Obří a Mamutí). Přitahuje je i kostnice ze 16. století.

8. Bamberk (Německo)

Starobylé německé město jak z pohádky najdete v Bavorsku, konkrétně mezi dvěma rameny řeky Regnitz (lodí se sem dostanete z Amsterdamu - přes Rýn - a odsud až do Černého moře). První zmínky o něm pocházejí už z roku 902. Hrázděné domy, pitoreskní uličky, románsko-gotická katedrála a naprosto úchvatný půdorys středověkého města. Všechno dokonale zachované. Bamberk byl totiž jedno z mála německých měst, které nebyly barbarsky srovnány se zemí hordami spojenců na konci II. světové války. Zároveň mu paradoxně pomohlo, že po třicetileté válce zchudlo, takže se nestavěly žádné nové paskvilní domy a zůstalo tu zachováno vše z dob gotiky, renesance a raného baroka. Bamberk je také jedním z center německého pivovarnictví. Najdete tu spoustu malých pivovarů, které vaří kouřové pivo. A i přes všechnu zmiňovanou historii patří město budoucnosti. Díky univerzitě žije od rána do večera. Nudit se tu rozhodně nebudete.

9. Levoča (Slovensko)

Historické město se nachází na hlavní trase mezi městy Žilina a Košice na východním Slovensku - v Prešovském kraji. V 19. století se stala centrem Slovenského národního obrození. Levoča si zachovala charakter středověkého města a díky množství zachovalých starobylých památek patří mezi nejkrásnější historická města na Slovensku. Určitě nevynechejte oltář od Mistra Pavla z Levoče v kostele svatého Jakuba. Vůbec celý kostel s 11 gotickými a renesančními oltáři stojí za návštěvu. Náměstí v Levoči mají obdélníkové a největší podobné středověké na světě. Omrkněte také renesanční radnici, další dva kostely s barokními interiéry a hradby okolo města dlouhé 2,5 kilometru. Jen 17 kilometrů odsud se nachází další pecka – Spišský hrad (hrad s rozlohou více než 4 hektary patřící mezi největší hradní komplexy ve střední Evropě. Původní stavba pochází z přelomu 11. a 12. století).

A TADY máte 11 měst, do kterých byste se měli určitě vypravit, než je zaplaví turisté.

Podobné články

Doporučujeme

Další články