9 nejtěžších skákaček všech dob

Obrázek uživatele Vaclav Rybar
15.09.2014, 21:00
Skákačky alias arkády kdysi vymřely a teď se vracejí zpátky jako nenáročný žánr pro mobily a tablety. Málokdo si ale pamatuje, že šlo často o nejtěžší hry vůbec.

1. Megaman

mega-man Start legendární série, ale když si ho zahrajete dneska, budete se divit, že tahle hra měla tucet pokračování! V jedničce si nelze uložit pozici, nelze doplnit zdraví a kombinace zákeřných nepřátel a především pastí v jednotlivých levelech vás donutí začínat znovu a znovu. Další díly už se poučily a snaží se hráči cestu trochu usnadnit, ale jednička je nekonečným vodopádem game over obrazovek.  

2. Battletoads

battletoads Jedna z nejslavnějších těžkých her vůbec. Předchůdci želv ninja, bojové žáby, tu musí pobít všechen vesmír, ale vy možná budete chtít pobít všechen nábytek, až se dostanete ke třetímu levelu. Nejdřív je třeba proletět přes dvě stovky náhodně a na poslední chvíli generovaných překážek, pak překonat obrovský skok, kdy je vaše postavička dlouhé vteřiny MIMO záběr, a pak samozřejmě následuje vypečený boss. Hlavně to nehrajte ve dvou, šance udělat chybu se tím ještě znásobí.  

3. Super Mario Bros 2

lostlevels Tahle hra oficiálně v Evropě vůbec nevyšla. Dvojka Maria byla totiž tak hardcore, že se Japonci museli vrátit k rýsovacím prknům a evropskou verzi od základů předělat a zjednodušit. Nintendo nakonec po letech vydalo původní hru jako přídavek pod jménem Super Mario Bros: The Lost Levels.  

4. Ghosts´n´Goblins

ghost_n Děsuplná skákačka. Nikoliv kvůli vašim nepřátelům, ale hernímu systému, kdy jakýkoliv zásah znamenal, že jste přišli o pracně nasbíranou výstroj. Představte si, že máte těsně před soubojem s finálním bossem, jste po zuby ozbrojení a drobný šťouchanec od pěšáka z vás udělá třasořitku vyzbrojeného holýma rukama.  

5. Contra

contra Slavná střílečka, ve které se musíte neustále hýbat. Kdo se nehýbá, ten nestihne plošinku, inkasuje dělobuch od palebné věže nebo zůstane mimo obrazovku, protože jeho kolega mezitím poskočil o podlaží výše a tím ho zabil, protože co hra nevidí, to už neexistuje. A to ani neřešíme souboje s namachrovanými bossy na koncích levelů. V automatové verzi téhle pecky zahučely v kolotočářských maringotkách desítky tisíc, aniž by tu hru někdo dohrál.  

6. Ninja Gaiden BLACK

gaiden Už původní Gaiden na NES byl ohromně těžký a hlavně neúnavný. Dlouhé levely, těžcí nepřátelé, málo životů a nemožnost uložit si postup. Když se hra objevila v modernizované verzi s nádhernou grafikou, zjevně si své předky moc dobře pamatovala a nabídla podobný mix brutální obtížnosti, který nutil hráče, aby si stěžovali na diskuzních fórech. Vývojáři zareagovali speciálním pokračováním BLACK. Mysleli jste si, že předchozí hry byly těžké? Zkuste tuhle. Po pár marných pokusech vám hra velkodušně nabídne, jestli nechcete snížit obtížnost. Klidně kývněte, stejně vám to nepomůže.  

7. Zelda II

zelda2 Pokaždé, když jste ve druhé Zeldě umřeli, přišli jste o všechny zkušenosti i nasbírané předměty. Tak jako v reálném životě. Totéž se stalo, pokud jste svou konzoli vypnuli nebo ji resetovali. Hráči tak nechávali NES zapnutý celé týdny a měsíce, jen aby nepřišli o postup ve hře. A konec se pořád ne a ne přiblížit.  

8. I Wanna Be The Guy

wannabe Moderní pocta obludně těžkým skákačkám. Tahle hra není těžká proto, že by měl někdo špatný odhad. Je těžká proto, aby byla těžší než cokoliv před ní. Na frustraci jste tu víceméně předem připraveni a herní systém dává smysl, takže mu nemůžete nic vyčítat. Celé je to prostě v tom, že na podobná jatka už dneska nejste zvyklí. Tak se koukejte zocelit, protože takhle se v osmdesátkách hrálo všechno.  

9. Super Meat Boy

meatboy Okouzlující retroskákačka se sympatickým hrdinou a jedna z nejtěžších her všech dob. Tahle arkáda má extrémně citlivé ovládání a design jejích levelů vás nutí začít skákat a nepřestat, dokud se nedostanete na konec. Pečlivý timing při vyhýbání se překážkám, nepřátelům a fyzikálním zákonům je tu naprostou nezbytností. Stačí jedno zaváhání a jdete na to znovu. Skoro žádný level se nedá projít „na první dobrou“, takže se obrňte trpělivostí.  

Komentáře

Doporučeno pro vás