9 monumentů vyšších než slavná Socha svobody: Matička Rus svou západní rivalku strčí hravě do kapsy – G.cz
Vyhledávání

9 monumentů vyšších než slavná Socha svobody: Matička Rus svou západní rivalku strčí hravě do kapsy

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Před 134 lety připlula do New Yorku a od té doby patří k jeho dominantám. Sochu svobody jezdí do "Velkého jablka" nadšeně očumovat davy turistů; a přitom je to jen 46 metrů vysoký prcek na velkém piedestalu. Na světě existují mnohem macatější monumenty...

Václav Rybář
Václav Rybář Aktualizováno 17.6.2019, 15:22

1. Buddha (Lushan, Čína): 128 metrů

Obrovských soch Buddhy existuje hrozně moc, takže zařazujeme jen tuhle, která má dokonce s piedestalem a lotosovým květem, na kterém Buddha stojí, něco ke dvěma stovkám metrů. Najdete ji v Jarním klášteře.

2. Guan Yin (Sanya, Čína): 108 metrů

Tato socha má tři tváře, což znamená, že ať přijedete odkudkoliv, vždycky jí budete koukat do očí. Je to symbol žehnání pevninské Číně, moři, ale i zbytku světa.

3. Dai Kannon (Sendai, Japonsko): 100 metrů

Další Buddha, ale tentokrát dutý, takže lze vyjet výtahem nahoru a kochat se. Sochu postavil japonský magnát a celou si ji odepsal z daní.

4. Petr Veliký (Moskva, Rusko): 96 metrů

Původně socha Kryštofa Kolumba, která ovšem připadala Američanům tak ošklivá, že za ni odmítli zaplatit. Autor pak Kryštofa předělal na Petra a prodal ji Rusům.

5. Matka vlast volá (Volgograd, Rusko): 87 metrů

Zpodobnění Matky vlasti coby řecké bohyně vítězství Niké, kterak volá své syny do boje. K soše vede celkem 200 schodů, což symbolizuje počet dnů, které trvala bitva o Stalingrad.

6. Matička Rus (Kyjev, Ukrajina): 62 metrů

Ukrajinci si původně chtěli v padesátých letech postavit sochy Lenina a Stalina, každou alespoň dvě stě metrů vysokou. Nakonec o dvacet let později vztyčili nerezový válečný monument od sochaře Vučtiče, autora sochy Matka vlast volá.

7. Guan Gong z Yunchangu (Yunchang, Čína): 61 metrů

Slavný čínský generál z éry Tří království, kterého v jeho domovině uctívají dodnes. V jeho rodném městě mu vztyčili masivní měděnou sochu. Generál Gong je nejslavnějším vojevůdcem celé Číny a malé oltáříky s jeho podobiznou najdete v Číně ve školách, státních institucích, na policejních stanicích a dalších místech.

8. Africká renesance (Dakar, Senegal): 49 metrů

Obrovské bronzové sousoší je zároveň největším a nejdražším sousoším na africkém kontinentu. Je dílem místního sochaře a bylo samozřejmě kritizováno za přílišnou velkolepost.

9. Panna Marie (Trujillo, Venezuela): 46,7 metru

Není to zrovna nejhezčí socha na světě, ale rozhodně je to největší Panna Marie na světě a americkou sochu Svobody převyšuje o dobrých 70 centimetrů. A i to se počítá.

A ještě se podívejte na naopak nejmenší sochy na světě, které se vejdou na lidský vlas.

Podobné články

Doporučujeme

Další články