9 samozvaných i nedobrovolných lidobohů – G.cz
Vyhledávání

9 samozvaných i nedobrovolných lidobohů

Nemusíme smutnit, že nežijeme v dobách, kdy se lidé běžně setkávali s Bohy. I v našich dobách je mezi lidmi hodně Bohů a další jistě přijdou.

Adam Brandejs
Adam Brandejs 5.10.2014, 18:30

1. Rastabůh

cqnkb53Ms6zFm1PGyyMkEKuEuI3t1aj2H4hDV6dtc2v90LK-9OXlZaxjduW474Jx9XuO_eM profimedia.cz Rastafariánství si vedle Boba Marleyho a reggae většinou spojíme s dredy, kouřením ganji a trojbarevnými čepicemi. Jejich význam už nám ale často uniká. Nuže: dredy mají připomínat hřívu Lva Judského, neboť rastafáriáni se považují za jeden ze ztracených izraelských kmenů. Marihuana hraje roli v jejich obřadech, pro její používání našli oporu v Bibli (např. pasáž ze Zjevení o stromoví života, jehož „listí má léčivou moc pro všechny národy") a má je přibližovat Bohu, resp. Jahovi (Boží jméno odvozené z hebrejského Jahve). A zelený, žlutý a červený pruh tvoří etiopskou trikoloru; vždyť navrátivším se mesiášem byl podle nich etiopský císař Tafari Makonnen. Nejprve získal titul Ras (doslova ,hlava', jde o obdobu titulu vévodského), odtud ,Ras Tafari'. A při své korunovaci v roce 1930 přijal jméno Haile Selassie, což v amharštině znamená „Moc svaté Trojice". Na Jamajce vzápětí usoudili, že naplňuje proroctví, a nové hnutí se tu rozšířilo do té míry, že při návštěvě této země v roce 1966 už císař nemohl kvůli rozvášněným (a zhuleným) davům vylézt z letadla. Selassie zůstal křesťanem, ke svým vyznavačům se ovšem choval uctivě a nikdy jim jejich přesvědčení nevyvrátil.  

2. Čínský bratr

uM4pp5GBdok4T2F-akZcSFPM8MVyt3qmR3spTkb3AXwPRrW0jD0t1OSbrh3wJ7qpzbPGNTs profimedia.cz Když třiadvacetiletý Chung Siou-čchůan roku 1837 popáté neuspěl u čínských úřednických zkoušek, jež by mu otevřely cestu do státní správy, zhroutil se. V té době přišly mystické vize, zřejmě inspirované křesťanstvím, s nímž se seznámí o rok dříve. Chung spatřil Konfucia trestaného za bezvěrectví nebo velkou nebeskou postavu, jež mu uložila zbavit Čínu démonů. Sedm let poté zničil buddhistické a konfuciánské spisy a sochy ve svém okolí, nechal si ukovat dva třímetrové meče, prohlásil se za Ježíšova bratra a začal šířit víru. V roce 1850 měl skoro 30 tisíc oveček. A když se úřady pokusily sektu potlačit, vypukly rolnické bouře známé jako Povstání tchaj-pchingů. V dalších letech Chung založil Nebeskou říši velkého míru, kde prováděl křesťanské reformy a jeho jednotky ovládaly území, na němž žilo 30 milionů lidí. Až roku 1864, kdy čínská vláda získala i s pomocí západních poradců jasnou převahu, spáchal Chung sebevraždu. Počet obětí celé této legrace se odhaduje na 20 až 30 milionů. Většina zemřela kvůli hladomoru, ale například během dobývání města Nanking padlo během tří dnů sto tisíc vojáků.  

3. Nevděčník

UhQz16_YySpHbWzIWEyMeAMcABXx85xZc9raTCqGyTBKYh9xXA1djRTL3k0gV-rZHeP2ZQs profimedia.cz Počátkem 20. století hledali členové Teosofícké společnosti předpovězeného Světového učitele. Našli ho v mladém Indovi z chudé rodiny, vzali ho pod svá křídla a dali mu odpovídající vzdělání. Jiddu Krišnamurtí byl roku 1912 prohlášen za Mesiáše. Jenže roku 1929 rozpustil .svůj' řád Hvězdy východu, vykašlal se na teosofy, zavrhl organizované hledání pravdy a strávil zbytek života vybízením lidí k duchovní samostatnosti bez guruů.  

4. Ufokazatel

TGj6EUTBARD_O8wloaeGtoWmGlNm8CzBEn6H3X4KLF9bD6BH0sdHq5KB1IueDeAXm5nso4U profimedia.cz Francouz Claude Vorilhon si nejdřív založil časopis o závodních autech, jenže co čert nechtěl, roku 1973 potkal Jahveho. Nebyla to ale duchovní bytost, nýbrž pětadvacet tisíc let starý ufon, který zaparkoval v sopce u Clermont-Ferrand. Vorilhon zjistil, že život na Zemi byl stvořen mimozemšťany, kteří by nás rádi navštívili. A stal se jejich poslem; těmi prý byli i Buddha, Mojžíš, Ježíš či Mohamed. Muž který se přejmenoval na Raëla, připomíná Iva Aštara Bendu (navíc vypadá jako Petr Hájek), je však vynalézavější: v 90. letech se třeba snažil přitáhnout pozornost k raëlismu tím, že se vrátí na okruhy coby závodní jezdec.  

5. Ukrutný had

FCThtQKdULFLvZ_TkpOiWqFCJveatcK5KyCKrnXdnsVfDVqS_qtj_7Yl-C_CsQS7_z0QR-k profimedia.cz Když roku 1519 dorazil dobyvatel Hernán Cortés se svou armádou k Tenochtitlánu, srdci Aztécké říše, byl Montezumou II. zprvu vřele přijat. Šlo o diplomatické gesto, ale Cortésovi možná hrálo do karet také to, že ho Aztékové považovali za samotného boha Quetzalcoatla. Ten měl mít podobu opeřeného hada, bílého a vousatého, z čehož Cortés alespoň část splňoval.  

6. Multimesiáš

sjSf2V8t-nI-i42FrnpOft2ewhsZTRqCZXAMWor5tAI-AgsHGo8fpFpJnFNm1ajfQ2G0a00 profimedia.cz Teheránský rodák Mírzá Husajn Alí se v 19. století nejprve zapojil do hnutí Bábi, jež zvěstovalo příchod mahdího, nesmrtelného imáma, který obnoví na zemi víru a spravedlnost. A pak se jím sám veřejně prohlásil. To on, nyní už pod jménem Bahá'u'lláh, je prý posledním z Božích poslů a mesiášskou postavou všech velkých náboženství, od judaismu a křesťanství přes zoroastrismus po obě hlavní větve islámu; jeho vyznavači ho pak ztotožnili také například s buddhou Maitréjou. Bahá'u'lláh hlásal jednotnou lidskou společnost bez rozbrojů a spojení národů na celosvětové úrovni, pročež psal dopisy americkým prezidentům, papeži Diu IX. i Františku Josefovi I. Osmanská říše ho radši uklidila na desítky let do exilu, jeho vliv je ale patrný dodnes; víra Bahá'í má kolem šesti milionů stoupenců.  

7. Cargoprinc

2hU25kgQdl_SLINnAfIzCfBNVwSa-fQDOgPyJxM5XHt1u5YFrzzyO4caCVwTJpVorjIhdBg profimedia.cz Princ Philip, vévoda z Edinburghu, manžel Alžběty II., je bůh. Alespoň ve vesnici kmene Yaohnanen v oceánském státě Vanuatu. Dle místních je synem horského ducha a bratrem Johna Fruma - což je další důležité božstvo. Jedná se o ukázku cargo kultu, z anglického ,cargo' - náklad'. Tato hnutí začala vznikat ve chvíli, kdy se preindustriální společenství začala setkávat se zástupci pokročilejších civilizací. Zásadní bylo období druhé světové války, kdy si v Pacifiku zřizovali základny Američané i Japonci vylézající z nepochopitelných (božských) létajících strojů. Domorodci se tehdy těšili přísunu "nebeského" jídla, oblečení i nástrojů, a když po válce základny zpustly, měli pocit, že je bohové opustili. Některé kmeny začaly napodobovat jejich zvyky, aby je přilákaly zpátky - a dodnes tak stavějí atrapy letišť, letadel či rádia z kokosů a stébel. Jméno božstva John Frum dost možná vzniklo zkomolením věty John from (America), jíž se mohli návštěvníci představovat. Kult jeho bratra Philipa se pak přidal už v 50. letech a nabral na síle, když královský pár navštívil Vanuatu v roce 1974. Princ nic nenamítal, naopak kmeni v průběhu let zaslal několik svých podepsaných fotografií.  

8. Rusokristus

VISSARION GREETS HIS FOLLOWERS DURING HIS COMMUNITY HOLIDAY societyofcontrol.com Sluneční město nehledejte v knihách o Neználkovi, nýbrž v sibiřské Chakasii. Jmenuje se tak sídlo reinkarnovaného Ježíše Krista. Teď si říká Vissarion, založil Církev Posledního zákona, hlásá veganství, mluví o nadcházející apokalypse a rád jezdí na čtyřkolkách. Osobně se mu klaní cca 6 tisíc věřících, kteří žijí v okolních vesnicích a ekologicky hospodaří dle jeho nařízení. Jinak je to dopravák Sergej Anatoljevič Torop, který roku 1989 přišel o práci a vzápětí mu došlo, že je Ježíš. No jo vlastně!  

9. Boží loser

Mitsuo topics.dirwell.com Micuo Matajoši tvrdí, že je Bůh i Kristus a že je tady, aby spustí poslední soud - ovšem v mezích politického systému. Nejdřív se prý musí stát japonským premiérem. Až zemi pozvedne, bude mu nabídnuto křeslo šéfa OSN, a pak už bude vládnout celé planetě. Od roku 1997 kandidoval na řadu postů - chtěl starostovat několika městům a dostat se do Sněmovny reprezentantů. Jenže pokaždé marně, byť poctivě objížděl voliče v dodávce a sliboval protivníkům uvržení do věčného ohně. Bylo by hrozně vtipné a smutné zároveň, kdyby se nakonec ukázalo, že právě tohle byl opravdu Bůh..  
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu