fb pixel 9 kouzelných pražských parků, ve kterých jste možná ještě nevegetili – G.cz
Vyhledávání

9 kouzelných pražských parků, ve kterých jste možná ještě nevegetili

No není lepší se válet na trávě než doma na gauči?

Jana Kalousová
Jana Kalousová 5.4.2014, 20:00

1. Grébovka

324-grotta_1 Foto: archiweb.cz Nově zrekonstruovaný park anglického typu s vinicí na rozmezí Vinohrad a Vršovic. Romantické prvky jako jezírko s kapry a kachnami, grotta – umělá jeskyně se skrytými místnůstkami, ale i dřevěný viniční altán a moderní vinný sklep s místním vínem. Kavárna s historickou kuželnou.  

2. Břevnovský klášter

brevnov Foto: panoramio.com Několik zastávek tramvají od Pražského hradu. Starý ovocný sad, zrekonstruovaná barokní oranžérie s výstavním prostorem. Bazilika sv. Markéty od Kryštofa Dientzenhofera a klášterní pivovar produkující výborné ležáky, speciály či pšeničné pivo.  

3. Kinského zahrada

kinskeho Foto: wikipedia.org Jako ve většině pražských parků, i zde byla dříve vinice. Letohrádek, v němž je národopisné muzeum, vodopád, jezírko a dřevěný kostelík sv. Michala, který sem byl převezen v roce 1929 z ukrajinské obce Velké Loučky.  

4. Rajská zahrada

rajska zahrada Foto: prazacka.cz Žižkovský parčík, hned vedle známých Riegrových sadů. Kavárna s terasou, spoustou nejrůznějších květin, umělá kamenná vodní kaskáda, růžová zákoutí a pěkný výhled na Prahu.  

5. Na Slupi

na slupi Foto: hajenas Pár kroků od Karlova náměstí. Botanická zahrada Karlovy univerzity. Nejen skleník, ale volně přístupný botanicky velmi pestrý park, ať už je jaro, léto nebo podzim. Na celkem malé ploše členitý terén se spoustou možností se zašít. Jednou z mnoha zajímavostí je sto třicet let stará obří bonsaj Ginkgo biloby.  

6. Hvězda

hvezda Foto: wikipedia.cz Bývalá královská obora, dnes lesopark, který přechází do lesa. V parku je známý renesanční letohrádek ve tvaru hvězdy s výstavami (aktuálně o Bohumilu Hrabalovi), hudebními produkcemi a občerstvením.  

7. Bertramka

bertramka Foto: svatebnistuzka.cz Původně užitková zahrada a vinohrad se na konci 18. století změnily v park. Procházel se zde i Wolfgang Amadeus Mozart, který tu byl ubytovaný ve vile Duškových. Zahrada je upravena v novoromantickém stylu, s množstvím dubů a buků. Můžete posedět u fontánky či na kamenné lavičce u kamenného stolu. Je tu klid, přestože se kousek odsud nachází Strahovský tunel.  

8. Ladronka

landronka Foto: fotocommunity.com Pokud máte raději rozsáhlé travnaté pláně než zastíněné parky se vzrostlými stromy, ideální je Ladronka na rozhraní Břevnova, Vypichu a Motola. Místo je zrekonstruované, včetně zemědělské usedlosti, známé násilným vystěhováním squatterů v roce 2000.  

9. Parukářka

parukarka2 Foto: centralparkpraha.com Park na žižkovském vrchu sv. Kříže. Viniční usedlost koupil v 19. století známý pražský parukář Jan Hrabánek a stála zde i zbrojní továrna Sellier & Bellot dvou francouzských podnikatelů. Pěkné výhledy na centrum Prahy a sportovní vyžití. V podzemí je atomový kryt pro 1500 lidí, který byl vybudován v padesátých letech.
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články