fb pixel 9 exaktních odpovědí na 9 dětinských dotazů – G.cz
Vyhledávání

9 exaktních odpovědí na 9 dětinských dotazů

Jak daleko jsou od sebe patníky, jak rychle padá kapka v dešti a z čeho jsou filtry do cigaret a další důležité nepodstatnosti.

Gement
Gement 19.9.2015, 14:44

1. Jaká je teplota v bublinách, které v létě vznikají na asfaltu?

Pokud někde na asfaltu vidíte bublinu, tak se jedná o starý litý asfalt, který se už nevyrábí a málokdy se recykluje a pak se z něj dělají záplaty. Tento asfalt měkne už kolem 30 stupňů a uvnitř bubliny dosáhne až 50 až 70 stupňů. Klidně ho naberte prstem, neopaříte se.

www.pbase.com www.pbase.com

2. Jakou váhu má prso a kolik váží penis?

Na římské malbě v Pompejích je Priapův penis vyvažován zlatem. Ale teď fakta. Průměrné ženské prso váží 484 gramů, průměrný penis 95 gramů (bez varlat). Při erekci se vlivem krve jeho hmotnost asi dvakrát zvýší.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA gradeababyeggs.com

3. Jak rychle se točí házecí talíř?

Talíř funguje jako křídlo a gyroskop zároveň, a aby letěl rovně, měl by se otáčet minimálně rychlostí 5 otáček za sekundu, tedy 300 za minutu. V průměru má amatérský hod 480 ot./min, ale profesionálové házejí až 960 ot./min. Hodnoty platí pro běžné házecí talíře o průměru 21–30 cm.

4. Jak daleko jsou od sebe patníky u silnice?

Jestli si myslíte, že jsou tam zapíchány jen tak halabala bez řádu, tak se mýlíte! Píchat patníky je věda. „Problematiku směrových sloupků upravuje ČSN 736101. Jejich vzájemná vzdálenost na volné trase činí 50 metrů, u tras s poloměrem menším než 1250 metrů se odpovídajícím způsobem snižuje až na 5 metrů."

450px-Brusné_1._díl,_patník wikimedia.org

5. Dělá se ještě smirkový papír z českých granátů?

Dělá se ze smirku, což je hornina obsahující oxid hlinitý neboli korund – nejtvrdší nerost po diamantu. Je pravda, že speciální brusné kotouče dříve obsahovaly i drť z českých granátů a obsahují ji i teď, ale už ne z přírodních, nýbrž uměle vyrobených.

slika David Barták

6. Za jak dlouho se rozpadne žvýkačka, která przní asfalt všech českých náměstí?

Žvýkačka je vyrobena z polymeru na bázi ropy. Při dlouhém žvýkání se působením mechanických sil a enzymu ̊ve slinách může rozpadnout, ale když ji někam přilepíte ve žvýkatelném stavu, zůstane tam desítky let. Odstranit se dá jen ledem (zmrazí se) a solí (odtrhne se od povrchu). Například ve Velké Británii každoročně utratí v přepočtu přes 6 miliard korun na jejich odstraňování. Kolik se utratí u nás ještě nevíme, ale prasata jsme stejná jako za kanálem.

Screen shot 2014-02-03 at 17.44.28 flickr.com

7. Jak rychle padá dešťová kapka?

Kapka o průměru šest milimetrů (normální větší kapka) dosáhne maximální rychlosti 36 km/h. Málo? Pro drobný hmyz je to ale skorǒ smrtelně nebezpečné – představte si, že by do vás v téhle ‚nízké' rychlosti narazilo auto. Oproti tomu kapičky velké jen půl milimetru (drobné poprchávání) padají na zem rychlostí 7 km/h. To je, jako kdyby do vás naráželi svižně jdoucí lidé.

you-were-born-in-a-rain-drop garrettalloway.wordpress.com

8. Kolik unese pavoučí vlákno?

Pavoučí vlákno unese dvakrát víc než ocelové lano o stejném průměru. Tohle srovnání vychází z takzvané tržné délky, což je maximální délka, po jejímž překročení se lano vlastní vahou přetrhne. U nejpevnějších ocelových lan není větší než 10 kilometrů, u pavoučích vláken je to ale 80 kilometrů. Pokusy ochočit si pavouky, aby tkali vlákna průmyslově (tkají je výhradně samičky, samečci mají pouze skvělou úlohu oplodňovací), se bez úspěchu prováděly už od 19. století. Teď se zkouší naklonování příslušného pavoučího genu do koz a extrakce vláken z jejich mléka. Važme si našich koz.

Screen shot 2014-02-03 at 17.49.13 John Schnabel

9. Z čeho se vyrábějí filtry do cigaret

Ze dřeva. Přesněji z celulózy, která se ze dřeva získává. Jsou to taková dlouhá tenká vlákna, která se chemicky a stlačením upraví, aby držela při sobě. Filtry se začaly hromadně dávat do cigaret v padesátých letech. Tehdy se přišlo na to, že s filtrem se dá kouřit i tabák, který by vás bez filtru asi definitivně odnaučil kouřit. A taky se tou dobou dost experimentovalo – jedna firma dokonce vyráběla filtry z azbestu.

Celluloseacetuar wikimedia.org

A TADY máte 14 méně známých prapodivných úkazů z celého světa.

Podobné články

Doporučujeme

Další články