9 důvodů, proč se teď na podzim rozjet na kole do bývalého vojenského prostoru Ralsko – G.cz
Vyhledávání

9 důvodů, proč se teď na podzim rozjet na kole do bývalého vojenského prostoru Ralsko

Neseďte doma! Vyražte do kraje, který v Česku nemá obdoby.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 16.10.2016, 14:53

Poslední okupační vojáci bývalého Sovětského svazu odtud odešli v květnu 1991. Roztahovali se tu přes dvacet let a chovali se tu jako kobylky nebo termiti. Ovládnout, zničit a pak utéct bez zaplacení škod…

Bývalý vojenský prostor je už dnes vyčištěn od nevybuchlé munice a je volně přístupný (s výjimkou částí, ze kterých se staly přírodní rezervace). Na kolo je to ideální terén, ale navíc tu na vás čeká taky:

1. Samota

Nebudete tu úplně sami – stejný nápad má pravidelně víc cyklistů. Vlastně jich je celá řada, hlavně o víkendech. Zaprvé jsou to ale lidé naladění na podobné vlně jako vy. A zadruhé stačí sjet z frekventovaných hlavních cest a budete opravdu sami.

2. Zubři

V roce 2001 bylo do bývalého vojenského prostoru vysazeno stádo zubrů evropských. Tahle obdoba amerického bizona kdysi v Evropě žila volně a naši předkové ji ve středověku běžně lovili – tak intenzivně, že byli zubři prakticky vyhubeni.

V Ralsku se je dnes ochranáři snaží vrátit do volné přírody. I proto se u vjezdu i výjezdu do celé oblasti setkáte s ploty. Zubři jsou velmi plaší, takže se nebojte, že by na vás zaútočili. Nanejvýš si můžete s Karlem Plíhalem zazpívat: „Proletěl mi zubr zdí, myslel, že to ubrzdí…“

3. Jiný pohled na Ještěd

Většinou se na něj díváme od východu z Turnova nebo od severu z Liberce. Pohled od jihu je překvapením. Ještědský hřeben se z vojenského prostoru zvedá z úplné roviny a vypadá úplně jinak. Mimochodem, víte o tom, jak podivně a nechutně se dnes chovají dědicové autora vysílače Karla Hubáčka? Čtěte ZDE.

4. Zajímavé druhy rostlin, hmyzu a živočichů

Výbuchy dělostřeleckých granátů, pásy tanků, kola terénních náklaďáků, cvičné budování okopů, odminovávání po odchodu Sovětů… To všechno zdejší krajinu průběžně přeorávalo jako nikde jinde v Česku. Pozor, nešlo o klasickou orbu jako někde na poli. Ta je zaprvé pravidelná a zadruhé po ní následuje setí obilí, sázení brambor nebo jiné monokulturní plodiny.

Ve vojenském prostoru ale docházelo k takzvané disturbanci – neustálému narušování přirozených ekologických procesů. Prosadily se tu proto unikátní a jinde nevídané biologické druhy, kterým disturbance vyhovuje. Jinde by je v procesu tzv. sekundární sukcese vytlačily běžné druhy, ale tady mají dodnes ráj. Ideální je vypravit se sem s někým, kdo se vyzná v botanice.

5. Postapokalyptická atmosféra

Sověti po sobě zanechali rozpadající se budovy, které dnes pomalu pohlcuje příroda. Celá sídliště panelových staveb, garáže, ubytovny, kasárna… To všechno dnes rozrušují mladé stromky a tráva. Oprýskaná omýtka, propadající se střechy, rozbitá okna, vymlácené dveře… Tak výraznou poetiku zkázy a zmaru nikde jinde v Česku nanajdete. Jen pozor, abyste při jejím prolézání někam nespadli nebo aby něco nespadlo na vás.

6. Pustá krajina

Kilometry a kilometry není vůbec nic. Žádné vesnice, žádné dráty, žádná přítomnost člověka. Prostě nic, co by připomínalo, že jste ve Střední Evropě. Místy to tu vypadá spíš jako někde v ruské tajze, mongolské stepi nebo na náhorních plošinách Tibetu.

7. Pravá brazilská káva

Uvaří vám ji v Krajanském muzeum vystěhovalectví do Brazílie, které najdete na severovýchodním konci vojenského prostoru ve vesničce Náhlov. Více ZDE.

8. Rybníky

Je jich tu celá řada, namátkou třeba u Hvězdova nebo u bývalého vojenského letiště Hradčany. Teď na podzim to už sice nebude na koupání, ale rybníky nádherně zapadají do krajiny. Jejich opuštěné břehy se vám zalíbí tak, že se k nim vydáte za koupačkou příští rok.

9. Bizarní komunistické malůvky

Sověti byli mistry politické propagandy, ke které patřily i kýčovité výjevy ze světa komunismu. Lenin a další zločinní levicoví ideologové, slavné bitvy, odvaha v boji, budovatelská hesla… Prostě hnus, ale s bizarní poetikou. Zajeďte si třeba do Hvězdova a doptejte se tu na bývalé sovětské kino (u hospody). Polozřícená budova ukrývá kreslené bolševické panoptikum.

Anketa

Jak často vyrážíte na kolo?

Anketa se načítá...

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu