8 zeměpisných zajímavostí, které změní váš pohled na svět – G.cz
Vyhledávání

8 zeměpisných zajímavostí, které změní váš pohled na svět

Zdroj: thegreatcourses.com

Svět je obdivuhodné místo plné zeměpisných zajímavostí, o kterých povětšinou nemáme ani zdání. Neustále se v novinách a na internetu dočítáme nová a nová fakta. I když třeba zeměpis nepatřil k vašim oblíbeným předmětům, přesto byste si měli přečíst následujících 8 geografických faktů, díky kterým budete zase o něco chytřejší.

Martin Miko
Martin Miko 20.12.2018, 07:00

1) Rusko zabírá 11 časových pásem

Vzhledem k tomu, že Rusko patří mezi největší státy na světě, zabírá 11 časových pásem, což znamená, že když je v západním Rusku 9 hodin ráno, tak je ve východním 10 večer. Naproti tomu Čína, která zabírá 5 časových pásem, používá jen jeden čas pro celou zemi.

2) Ledovce tvoří sladká voda

Ledovce tvoří 75 % veškeré sladké vody na světě, ačkoliv se plaví ve slaném moři. Na území Antarktidy a Arktidy se nachází 90 % všech ledovců světa.

3) Nejdelší plot světa

V současnosti se nejdelší plot světa nachází v Austrálii a je dlouhý neuvěřitelných 5163 kilometrů. Plot byl postaven v 19. století, aby chránil ovce před divokými šelmami. Kam se na to hrabe plánovaná zeď Donalda Trumpa.

4) Austrálie má větší rozlohu než Měsíc

Ačkoliv je Austrálie ze všech kontinentů nejmenší, rozhodně se nemusí za nic stydět. Co se týče rozlohy, je větší než Měsíc.

5) Mrtvé moře leží pod hladinou moře

Mrtvé moře leží 429 metrů pod hladinou moře a navíc se propadá každý rok o další metr. Je tak slané, že člověka nadnáší při plavání a je takřka nemožné se v něm utopit.

6) Tichý oceán je o dost větší, než se zdá

Dvourozměrné mapy zobrazují zkreslené vnímání Tichého oceánu, proto nevidíme, že zabírá téměř jednu celou polokouli. Až pohled z vesmíru odhalí, jak obrovský Pacifik vlastně je.

7) Kanada a jejich rozložení obyvatel

Kanada je druhý největší stát světa, ale má jen pouhopouhých 35 milionů obyvatel, což je v zásadě méně, než žije Poláků mimo svou zemi. Navíc přes 80 % Kanaďanů žije ve vzdálenosti do 150 km od hranic s USA.

8) Nejkratší vzdálenost z ČR k moři

Když pojedete ze Šluknova do Štětínského zálivu v Baltském moři, bude se jednat o nejkratší vzdálenost z České republiky k moři. Cesta je dlouhá 326 kilometrů.

A zde je 5 zemí, které jsou nejnavštěvovanější turisty.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu