8 zapomenutých sběratelských mánií našeho mládí – G.cz
Vyhledávání

8 zapomenutých sběratelských mánií našeho mládí

Každý tenkrát něco sbíral. Byla to sociální porucha, která hýbala každou školní třídou. Většinu lidí to v dospělosti pustilo a před vlastními dětmi o tom raději mlčí. Moc dobře vědí proč.

Václav Rybář
Václav Rybář 5.3.2018, 16:35

1. Angličáci

matchbox_telegraph_co www.telegraph.co.uk Začalo to těmi tuzexovými, co mělo jen pár spolužáků ve třídě, ale nepustilo vás to ani po totáči. Výběr se zvětšoval, matchboxů bylo všude dost a každá rovná plocha byla náhražkou silnice. V dospělosti můžete sbírat modely za tisíce a nazývat to opravdovým sběratelstvím, ale potají s nimi stejně zas hoblujete koberec jako zamlada.

2. Kuličky

kulicky_downhomedesserts_blogspot downhomedesserts.blogspot.com Tohle už je pěkně dlouho zapomenuté řemeslo, takže vykládat tady o tom, že skleněnky měly mnohem větší cenu než hliněnky a za některé obzvlášť povedené exempláře se člověk dokázal zadlužit na týdny dopředu, je asi zhola zbytečné. I ve svých deseti letech jsem zkraje devadesátek považoval cvrnkání kuliček do ďolíku za zábavní pravěk.

3. Papír

papir_zsmetelkovo_cz www.zsmetelkovo.cz Ve sběru papíru se pár jednotlivců angažovalo natolik výrazně, že ho rozhodně v našem přehledu nemůžeme vynechat. Každoroční přebory, kterých se účastnili bratranci až do pátého kolena a svázané balíky Rudého Práva se vozily největším kombíkem v rodině, patřily ve většině tříd základní školy k povinnému koloritu.

4. Céčka

cecka_porcelainplush_blogspot porcelainplush.blogspot.com Házení malých plastových zmetků co nejblíž čáře a inkasování céček od méně úspěšných soupeřů? Živě si vzpomínám na borce, co pak svoje stovky céček nosili na krku jako rapperské řetězy. A nikomu to tehdy nepřišlo ani trochu k smíchu.

5. Kartičky

karticky_sberatel_com www.sberatel.com Hokejové kartičky, západní nákaza, které rychle propadla celá generace. Dokonce se pořádaly veřejné burzy kartiček, kde jste si mohli vyšmelit kompletní týmy. Jenže na rozdíl od dobových baseballových kartiček v USA, které dnes mají hodnotu tisíců dolarů, po těch českých s Jágrem neštěkne dneska ani za sto let ani pes.

6. Pogy

wikicommons_pog Wiki Commons Všem, kdo pravidla třískání malými plastovými kotoučky o zem pochopili, ze srdce gratuluji. Nikdy jsem takhle daleko nedošel, ale vzhledem k éře, kdy se onen nezaměnitelný zvuk metání pogů o asfalt ozýval ze všech chodníků světa, asi měly pogy své nezaměnitelné kouzlo. Naštěstí odeznělo stejně rychle, jako přišlo.

7. Bobříky

bobrici_oddilsip_com www.oddilsip.com Tohle je tak velké retro, že by si ho někdo mohl splést se sexuální úchylkou, ale pokud vás opravdu zajímá víc, stavte se v nejbližším skautském oddíle. Kde že? Zkuste Zlaté stránky. Co že? No vidíte, všechno vede do slepé uličky. Takže radši na bobříky rovnou zapomeňte. Popojedem.

8. Samolepky

zelvy_allgeektome_blogspot allgeektome.blogspot.com Tady se zas vracejí fotbalisté a hokejisti, ale každé generace má svůj vlastní mor. Tím naším byly Želvy Ninja. Vyfasovali jste prázdné album, a pak už jen dokolečka nakupovali balíčky samolepek, šmelili se spolužáky a doufali, že zkompletujete album jako první. Na rozdíl od sbírky brouků, známek nebo kalkulaček jste ovšem nikdy žádnou spolužačku na komplet Želvy domů nenalákali.

A TADY máte 8 nejcennějších sběratelských obálek Playboye.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu