fb pixel 8 zajímavostí o dnešním zatmění Měsíce: potrvá 143 minut a nejlépe ho uvidíte ve 22:22 – G.cz
Vyhledávání

8 zajímavostí o dnešním zatmění Měsíce: potrvá 143 minut a nejlépe ho uvidíte ve 22:22

Delší zatmění slibují astronomové až 9. června 2123. Srovnání tzv. superúplňku a mikroúplňku Harmonogram zatmění Zatmění Měsíce z roku 2003 + DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Nad našimi hlavami je na páteční večer připravena velká podívaná! Mikroúplněk, na dlouhou dobu nejdelší úplné zatmění Měsíce a Mars nejblíže Zemi. To je kombinace. Máme se skutečně na co těšit.

Václav Roman
Václav Roman 26.7.2018, 11:03

Slunce má v pátek 27. července zapadnout krátce před devátou hodinou večerní. My však přesuňme svou pozornost na druhou stranu oblohy, kde se v tu dobu už bude schylovat k nejdelšímu úplnému zatmění Měsíce v tomto století!

1. Maximální zatmění nastane ve 22:22

To nejzajímavější se bude dít v hlavním vysílacím čase, tj. zhruba od deváté hodiny večerní do půlnoci. Počátek částečného zatmění u nás neuvidíme, celý úkaz se totiž začne odehrávat ještě než u nás náš kosmický soused vyjde. Hlídejte si proto jihovýchodní obzor, kde zhruba ve 20:50 (záleží, kde v ČR se budete zhruba nacházet – v Praze 20:47) v té době již částečně zatmělý Měsíc vyjde. V půl desáté pak začne hlavní bod večerního programu - úplně zatmění Měsíce. Maximální zatmění nastane v magickém čase 22:22 a úplné zatmění skončí ve 23:13. Suma sumárum bude Měsíc ponořen v zemském stínu 1 hodinu a 43 minut! Pak ještě bude pokračovat částečné zatmění, Měsíc bude vystupovat ze zemského stínu a celý jev skončí 19 minut po půlnoci.

2. Delší zatmění až za 105 let!

Jde o vzácný jev. Poslední takové (ne však takto dlouhé) zatmění jsme mohli pozorovat v červnu 2011 a znovu k němu má dojít v červnu 2029. Delší úplné zatmění Měsíce v tomto století už nenastane. Máme tak jedinečnou příležitost. Delší zatmění slibují astronomové až 9. června 2123. Potomci našich potomků by měli sledovat úplné zatmění ještě o 3 minuty delší než my.

3. Měsíc bude měnit barvy

Měsíc v úplňku bude procházet zemským stínem a na jeho povrch budou dopadat paprsky pozemských červánek. Náš nejbližší vesmírný souputník by měl díku tomu nabídnout barvitou podívanou. Získá cihlově oranžové až rudé zabarvení. Může mít dokonce i nahnědlý nádech. Nechcete-li pozorovat celý průběh zatmění, tak vězte, že nejzajímavější zabarvení by mělo nastat na začátku a těsně před koncem úplného zatmění.

4. Úkaz bude pozorovatelný z celého našeho území

Zatmění by mělo být pozorovatelné na té polovině, kde je zrovna Měsíc nad obzorem. Tedy i od nás. Tím se zatmění Měsíce liší od zatmění Slunce, které je na Zemi vidět jen z úzkého pásu. Kromě Evropy bude toto zatmění pozorovatelné také z Afriky, Asie a Oceánie. Klíčovým bude příznivé počasí a podívat se včas k obloze.

5. Měsíc bude o 14 % menší než při lednovém úplňku

V době tohoto úkazu bude Měsíc v tzv. odzemí (apogeum) a nastane mikroúplněk. Možná si vybavíte letošní první úplněk, kdy byl Měsíc v přízemí (perigeum). Nejblíže k Zemi se Měsíc dostal 1. ledna 2018 ve 22:56, konkrétně na vzdálenost 356 565 km a v brzkých ranních hodinách 2. ledna jsme mohli pozorovat tzv. superúplněk. V pátek 27. července 2018, kdy bude Měsíc přibližně o 50 000 km dále než na začátku roku, následkem čehož by měl vypadat o 14 % menší. Ale nebojte se, pouhým okem na to nepřijdete. Naopak při východu Měsíce se vám, může jevit jako větší než obvykle, ale to je optický klam.

6. Mars bude nejblíže Zemi za posledních 15 let

Planeta Mars si v posledních dnech také říká o pozornost. Jakoby se snažila zatmění Měsíce zastínit. Italští vědci zde údajně objevili velké solné jezero, kde může existovat život. My se na čtvrtou planetu naší sluneční soustavy můžeme podívat také pěkně zblízka, ale až takové detaily neuvidíme. V pátek bude na noční obloze načervenalý Mars pozorovatelný nedaleko Měsíce. Měl by být výrazný, protože jen čtyři dny po zatmění se dostane nejblíže k Zemi za posledních 15 let. Bude vzdálen "jen" 57,5 milionu kilometrů.

7. Jak dnes bude?

To je zásadní otázka. Nepříznivé počasí může pozorování zkazit nebo úplně zhatit. Aktuální předpověď říká, že bude polojasno až oblačno. Nejméně oblačnosti by mělo být po západu Slunce v západních Čechách, největší oblačnost by měla být na Ostravsku, tam by mohli mít pozorovatelé smůlu.

8. Na pozorování lákají hvězdárny

Jev bude pozorovatelný pouhým okem, ale kdo bude chtít zážitek umocnit může v pátek navštívit některou naši hvězdárnu. Na pozorování mimořádného úkazu zvou hvězdárny napříč celou ČR. Některé nabízejí i doprovodný program. Ondřejovská hvězdárna, Štefánikova hvězdárna či hvězdárna v Hradci Králové, to jsou jen některé z nich.

A zde si přečtěte o muži, který na Měsíci byl!

Podobné články

Doporučujeme

Další články