8 věcí, které potřebujete vědět o japonských rakvohotelech

Obrázek uživatele Vaclav Rybar
19.06.2015, 09:07

V Japonsku je o místo nouze. Nedivte se proto, že místo hotelu občas skončíte ve futuristické rakvi s vlastní klimatizací a televizí.

1. Dlouholetá tradice

japanese-hotel-07

První kapslový hotel byl otevřen v Osace už v roce 1979. Bylo to chytré využití místa – hotel sloužil džentlmenům, kteří byli příliš vytížení prací nebo zmoženi alkoholem, následkem čehož nestihli poslední vlak domů a potřebovali někde narychlo přespat.

2. Oddělená pohlaví

capsule-hotel-3

Zprvu byly kapslové hotely výhradně pro muže. Později se objevila i místa, kde mohly přespat i ženy, ovšem výhradně a bez výjimek v oddělených prostorách. To platí dodnes. Některé hotely mají dokonce oddělená patra pro muže a ženy, kteří tak vůbec nepřijdou spolu do styku. Tedy nic pro manželské páry.

3. Rozměry

capsule-hotel-2

Rozměry "pokoje" jsou zhruba 200 x 100 x 125 centimetrů. Uvnitř najdete pouze matraci, polštář, přikrývku, lampičku, televizi integrovanou v jednom z horních rohů a ovládací panel klimatizace, osvětlení a televize, zapuštěný do jedné ze stěn. Kapsle je zvukově odhlučněná, má vlastní klimatizaci a při zatažení vstupního okénka je v ní tma jako v pytli.

4. Ceny

Space_capsule_hotel_sleepings2

Cena za přespání se liší podle města a čtvrti, ale i ty nejdražší kapsle nestojí víc než v přepočtu 1000 korun za noc, mnohdy je to i dvakrát méně. Podle toho se také liší další vybavení hotelů. V těch nejlevnějších si opravdu doslova jen jdete lehnout do rakve, kde nesmíte kouřit, pít ani jíst.

5. Pravidla pro použití

9h_Nine-Hours-Capsule-Hotel

Vzhledem k omezenému prostoru a udržování čistoty se musíte hned na recepci přezout do trepek a uzavřít boty a zavazadla do skříňky, asi jako když jdete na koupaliště. Na přání obdržíte ručník a župan plus klíč na gumičce, který patří k vaší kapsli.

6. Vybavení

capsule-inn-hotel-room-tokyo

Lepší hotely ve větších městech, samozřejmě kromě luxusních lázní (opět oddělených pro jednotlivá pohlaví - to je ostatně v Japonsku neporušitelným zvykem), nabízejí i bary, automaty na jídlo nebo příplatkové služby jako masáže nebo čistírnu prádla. Místo klíče tu často dostanete čip, který otvírá vaši kóji a na nějž se přičítá vaše útrata.

7. Čisté oblečení

capsule-hotel-tokyo-3

Původní zaměření kapslových hotelů, tedy vyhovění opozdilcům a opilcům, přímo vybízí k možnosti zakoupit si přímo v hotelu čisté spodní prádlo, ale i košile, kalhoty a dokonce i boty v běžných velikostech. Druhý den tak můžete přijít do práce vymydlený a nikdo nic nepozná.

8. Alternativy

87767219

Nechce se vám až do Japonska? Nemusíte. V Antverpách nedávno otevřeli podobný hostel (Antwerp Student Hostel), kde si rakvení můžete vyzkoušet v cenách od 24 euro. A podobné kóje jsou k dispozici i na několika velkých letištích – třeba Snooze Cube na dubajském letišti vypadá velmi futuristicky a můžete si v ní na dvě hodinky dáchnout, než vám poletí letadlo. Komplet s rychlým internetem, zásuvkami a objednávkou šetrného buzení. Jen ty ceny jsou trochu vyšší (20 dolarů za hodinu užívání). K dispozici jsou ovšem i větší odhlučněné kapsle pro páry.

A TADY máte 10 spánkových poloh. Co vypovídají o vašem vztahu?


Komentáře

Doporučeno pro vás