8 ukázek americké posedlosti barevným listím

Obrázek uživatele Vaclav Rybar
17.10.2014, 11:00
Je půlka října a na východním pobřeží USA zlátne a červená listí. Což znamená, že sem míří stovky tisíc turistů a čumí na všechnu tu barevnou nádheru.

1. Hromadné výpravy na sever

IMG_3583 Foliage. To je americký termín pro úžasnou kolorizaci listnatých stromů, ke které dochází vždy na podzim. Od New Yorku až po Kanadu - na území, které se hromadně označuje jako New England (Nová Anglie) tahle proměna láká každoročně miliony turistů. Zní to neškodně, ale až když se tam opravdu vydáte, jako já minulý víkend, pochopíte rozsah téhle kratochvíle, která několik týdnů vydatně podpírá turistický ruch v několika státech.  

2. Vyhlídkové stezky

IMG_4183 Skoro každý hotel v Nové Anglii má vlastní trasu, kterou hostům na požádání naservíruje. Jsou to vycházkové treky o několika mílích, ale i tipy na nejlepší silničky, odkud jsou parádní výhledy. Ve Vermontu jsme se ptali po foliage ve čtyřech hotelech a dva z nich měly dokonce k dispozici i speciální autobusové zájezdy.  

3. Interaktivní mapy

IMG_3807 Pokud máte vlastní auto a chcete zkusit štěstí, můžete si samozřejmě na internetu najít spoustu map a návodů, kde a jak najít ty nejlepší vyhlídky a na který kopec vyšplhat, abyste viděli tu nejkrásnější žlutorudou mozaiku košatých stromů. Zkuste to třeba tady.  

4. Webkamery

IMG_3607 Nestihli jste to? Můžete si posloužit webkamerami (zde) nebo se na jaře vydat do Japonska, kde probíhá to samé v bleděmodrém. Ostatně Japonci patří vedle lokálů k nejčastějším návštěvníkům Nové Anglie a tzv. listovým stalkerům.  

5. Leaf peepers - listoví stalkeři

IMG_3859 Tenhle oficiální pojem už se v americké popkultuře stihl patřičně usadit. Poznáte je snadno. Sedí nebo stojí na kraji silnice, skrz hledáčky fotoaparátů nebo dalekohledů koukají do dáli a jsou na dlouhé minuty až hodiny zaměstnáni zdánlivě nesmyslnou aktivitou.  

6. Přeplněné hotely

IMG_3823 Sehnat v půlce října volný pokoj ve Vermontu, Massachusetts, Maine nebo New Hampshire je téměř nadlidský úkol. Když už, tak jsou ceny dvoj až trojnásobné. Hotely nabízejí extra služby, mnohé z nich po tu dobu zaměstnávají specialisty, kteří nadšeným sběračům listí pomohou jejich úlovky zakonzervovat až navěky.  

7. Speciální restaurační menu

IMG_4099 Restaurace v okolí podzimní nádhery nabízejí tzv. foliage menu. Většinou jde o velké mísy místních sýrů, klobás a dalších snacků, které může skupina stalkerů dlouhé hodiny pojídat, zatímco sedí v teple a ucucává čaj s místním javorovým sirupem (ve Vermontu se vyprodukuje nejvíc javorového sirupu v USA).  

8. Záplava bouraček

IMG_4369 I když je v tomto období na silnici zhruba třikrát víc policejních hlídek než obvykle, není nouze o nejrůznější ťukance. Nárůst bouraček je prý v řádu stovek procent, což je způsobeno i množstvím turistů v autech z půjčovny. V drtivé většině případů jde o ťukance v kolonách nebo škrábance při parkování mimo vyhrazená místa. Tak to holt dopadá, když se někdo kochá, místo aby koukal na silnici.  

Komentáře

Doporučeno pro vás